5 smoothie zwalczających zaparcia

Zaparcia mogą być powodowany różnymi przyczynami. Istnieje jednak bardzo prosty, zdrowy i smaczny sposób na ich eliminację.
5 smoothie zwalczających zaparcia
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Istnieje wiele naturalnych środków zwalczających zaparcia. Zdecydowanie najprostszym sposobem jest jednak codzienne spożywanie takich produktów, które nie tylko będą smaczne, ale dodatkowo poprawią pracę naszych jelit.

W dzisiejszym artykule poznasz 5 pysznych i zdrowych smoothie. Usprawnią one funkcjonowanie Twojego układu trawiennego, pomagając jednocześnie wyeliminować zaparcia.

Smoothie lepsze niż sok

Mimo że zarówno soki ze świeżych owoców, jak i smoothie zawierają wiele witamin i substancji odżywczych – na zaparcia znacznie skuteczniejsze są te drugie. Jest to związane z zawartością błonnika, który w procesie wyciskania soku po prostu znika.

Jest to również powód, przez który smoothie są o wiele bardziej sycące. Idealnie nadają się więc na przekąskę czy śniadanie. To niezwykle smaczna i zdrowa metoda ograniczenia spożycia rafinowanych cukrów czy mąki.

Posłódź smoothie miodem

Jeśli chcesz posłodzić swoje smoothie na zaparcia, zamiast białego cukru wybierz miód, na przykład akacjowy. Może to być także inny rodzaj lub melasa z naturalnych owoców czy zbóż.

Miód na zaparcia

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj: Cukier – poznaj jego 5 doskonałych zamienników

5 smoothie zwalczających zaparcia

Kefir i suszone śliwki

Kefir to sfermentowany jogurt, który oprócz podstawowych zalet jogurtu posiada także kilka dodatkowych. Jest on przede wszystkim łatwiejszy do strawienia. Zawiera bowiem mniej laktozy i wspomaga rozwój dobrej flory bakteryjnej .

Możesz kupić gotowy kefir w sklepie lub przygotować go samodzielnie ze sfermentowanego mleka.

Suszone śliwki są nie tylko bogate w wapń, co czyni je dobrym środkiem zapobiegającym osteoporozie, ale zawierają także błonnik. Dzięki temu pomagają zwalczać zaparcia. Namocz je przez noc w wodzie i wypróbuj ten tradycyjny środek.

Smoothie ze śliwkami na zaparcia

Mleko owsiane i daktyle

W przeciwieństwie do mleka ryżowego, które u niektórych osób może wywoływać zaparcia, mleko owsiane zawiera kleje roślinne, które pobudzają ruchy jelit. Do przygotowania tego smoothie potrzebne będzie Ci właśnie mleko owsiane oraz łyżka stołowa płatków owsianych namoczonych w wodzie przez kilka godzin.

Daktyle, tak jak większość suszonych owoców, także zawierają dużo błonnika. Zapewnia to sporą dawkę energii i sprawia, że warto dorzucić je do smoothie na śniadanie. Płatki owsiane zapewnią smoothie na zaparcia gładką kremową konsystencję, natomiast daktyle – słodki smak.

Jabłko i kiwi

Właściwości jabłek można wykorzystywać do walki z biegunką, a także aby zwalczyć zaparcia. Sekretnym składnikiem jest tu zawarty głównie w skórce błonnik. Pamiętaj jednak, aby wybierać naturalne jabłka bez pestycydów.

Do przygotowania smoothie możesz wykorzystać świeże lub lekko podgotowane jabłka, dzięki czemu wyzwoli się ich aromat.

Z kolei kiwi powinno być jedzone na pusty żołądek, aby uzyskać najlepszy efekt przeczyszczający.

Jogurt i figi

Jeśli nie masz pod ręką kefiru, możesz spokojnie zastąpić go jogurtem naturalnym. Ważne, aby nie był on dosładzany oraz nie zawierał sztucznych barwników i smaków.

Figi, zarówno świeże jak i suszone, zawierają dużą dawkę błonnika. Dodatkowo nadadzą temu smoothie na zaparcia naturalnego słodkiego smaku.

Smoothie na zaparcia

Orzechy laskowe i siemię lniane

Na koniec, warto wspomnieć także o orzechach i ziarnach. Są one bogate w błonnik i można je dodawać do mleka roślinnego. Co więcej, orzechy laskowe doskonale regulują poziom cukru we krwi. W sklepach ze zdrową żywnością możesz spotkać mleko z orzechów. Posiada ono wyjątkowy smak i bardzo dobrze komponuje się z kakao.

Z kolei siemię lniane powinno się pozostawić do namoczenia przez noc, aby rozpuścić oleje roślinne i substancje śluzowe. Możesz po prostu pozostawić je w wodzie lub namoczyć bezpośrednio w smoothie.

Garść orzechów lub łyżeczkę siemienia lnianego możesz spokojnie dodawać do każdego z opisywanych wcześniej smoothie na zaparcia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.