Biustonosz w złym rozmiarze. Czy to niebezpieczne?

Biustonosze to nie tylko ta część garderoby, która powinna ozdabiać i poprawiać wygląd naszego ciała, nadając mu seksowniejszego wyglądu., a przede wszystkim powinny one poprawnie spełniać swoją funkcję.
Biustonosz w złym rozmiarze. Czy to niebezpieczne?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Jak często zdarza Ci się wybrać do sklepu po odpowiedni biustonosz? Przy ich zakupie kierujesz się komfortem i wygodą, czy raczej decydujesz się na te modele, które uatrakcyjniają wygląd Twojego biustu?

Tak naprawdę nie ma znaczenia czy wybierzemy biustonosz typu push-up z wypełnieniem, czy sportowy najważniejsze jest to, by jego rozmiar zawsze był odpowiednio dobrany do naszej sylwetki i rozmiaru piersi.

Według badań przeprowadzonych kilka lat temu przez znaną firmę gorseciarską „Pillow Bra” przy współpracy z hiszpańskim uniwersytetem w Barcelonie okazało się, że prawie 70% kobiet nosi biustonosze, które kompletnie nie są dopasowane do rozmiaru i kształtu ich piersi.

Zdarza się, że są one zbyt małe, lub rozmiar miseczki nie jest odpowiedni.

Wiele z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że źle dobrany biustonosz może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dzisiaj dowiesz się, co może się stać, jeżeli nie zadbasz o jego odpowiedni rozmiar.

Czym grozi źle dobrany biustonosz?

Biust

Biustonosze to nie tylko ta część garderoby, która powinna ozdabiać i poprawiać wygląd naszego ciała, nadając mu seksowniejszego wyglądu. Biustonosze przede wszystkim powinny poprawnie spełniać swoją funkcję, jaką jest okrywanie i podtrzymywanie piersi.

Biustonosze posiadają odpowiednią strukturę, która ma na celu podtrzymywać i odpowiednio modelować biust, a to za sprawą specjalnej konstrukcji pozwalającej na powstanie systemu wytwarzającego odpowiednie ciśnienia, które w żadnym momencie nie powinny być dla nas odczuwalne.

Mimo to bardzo często zdarzają się zadrapania, zaczerwienienia i inne problemy najczęściej związane z nieodpowiednim rozmiarem biustonosza.

1. Niebezpieczeństwo związane ze zbyt wysokim naciskiem

Na szczególną uwagę zasługują tutaj bardzo popularne i chętnie używane biustonosze, w których znajdują się fiszbiny. Wybór niewłaściwego rozmiaru według specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii doktora Zapardiel Sánchez-Escalonilla może przynieść następujące skutki:

  • twarde łuki fiszbin uciskają piersi
  • regularne uciskanie piersi może doprowadzić do uszkodzenia więzadeł i przyspieszyć wiotczenie piersi, a tym samym ich opadanie
  • zbyt duży nacisk wytwarzany przez biustonosz może utrudnić poprawny przepływ krwi, co może doprowadzić do niedokrwienia tkanek

2. Zbyt duży biustonosz

Jeżeli biustonosz jest dla nas za duży, bardzo często skutkuje to otarciami i zaczerwienieniem jednak to nie wszystko. Sprzyja to również przedwczesnemu wiotczeniu piersi, a oprócz tego może być odczuwalny ból i dyskomfort w ścięgnach barków.

Dlaczego tak się dzieje?

Zbyt duży biustonosz nie dopasowuje się do ciała i choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, zmusza nas do wykonywania nienaturalnych ruchów, które z czasem są przyczyną niewielkich przeciążeń.

3. Nieodpowiednio dopasowane fiszbiny

Tak naprawdę wybór odpowiedniego biustonosza wcale nie jest prosty. U niektórych kobiet obserwujemy wąskie plecy, ale duże piersi, co znacznie utrudnia dobranie odpowiedniego modelu i rozmiaru. Rynek nie zawsze jest w stanie sprostać różnorodności ludzkich krągłości.

Specjaliści zwracają uwagę na fiszbiny, które stwarzają największe zagrożenie dla naszego zdrowia. Przy każdym ruchu narażone jesteśmy na otarcia i mogą one powodować ucisk nerwów międzyżebrowych. Jeszcze większym błędem jest spanie w podobnego typu biustonoszach.

Ciągły ucisk szybko zaowocuje uczuciem dyskomfortu, a nawet bólu.

4. Czy korzystanie z niewłaściwego biustonosza zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi?

Nie. Eksperci twierdzą, że nie ma związku pomiędzy używaniem niewłaściwego biustonosza a rozwojem raka piersi. Jednak mogą sprzyjać powstawaniu procesów zapalnych, które w rezultacie mogą dać początek torbielom oraz bólom pleców, piersi i ramion.

Jak odpowiednio dobrać biustonosz?

Piersi

Dla niektórych z nas, szczególnie tych o niestandardowych sylwetkach dobranie odpowiedniego stanika to nie lada wyzwanie. Przed zakupem zatem powinnaś pamiętać o tych kilku wskazówkach:

  • Twój rozmiar biustonosza nie zawsze będzie taki sam. Zmiany hormonalne nieraz powodują przybranie kilku kilogramów, a przed menstruacją mogą być one nabrzmiałe i bolesne. Również podczas owulacji piersi zmieniają swój rozmiar. To wszystko powinno być brane pod uwagę w momencie wybierania stanika
  • Zmierz swój obwód w klatce piersiowej pod biustem. Aby to zrobić, umieść metr poniżej piersi i do wyniku dodaj 15. Otrzymany rezultat będzie odpowiadał rozmiarom: 75, 80, 85, 90 ( w zależności od danego kraju: 34, 36, 38, 40)
  • Rozmiar miseczki kryje się pod tajemniczymi literami A, B, C, D. Jak ją zmierzyć? To bardzo proste! Należy zmierzyć obwód w biuście. Otrzymany rezultat będzie odpowiadał określonej literze, którą znajdziemy w specjalnie opracowanych tabelach
  • Również należy pamiętać, że ramiączka z tyłu nie powinny być poniżej linii klatki piersiowej. Nie powinny być zbyt krótkie ani zostawiać odbitych śladów
  • Fiszbiny powinny dobrze przylegać do ciała. Nie powinny one wbijać się w piersi
  • Uwaga na ramiączka. Jeżeli jesteś właścicielką dużych piersi ramiączka i fiszbiny mogą wbijać się w Twój biust. Pamiętaj o dobraniu odpowiednich szelek, które nie będą przeszkadzać, a jednocześnie utrzymają ciężar piersi, jak i zachowają ich odpowiedni kształt

Wypróbuj interesujące Cię modele biustonoszy w sklepie i wystrzegaj się kupowania tej części garderoby bez wcześniejszego zmierzenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Boudaoud, N., Raimond, E., Pouzet, L., Correia, N., Pillon, M. A. B., Birembaut, P., … & François, C. (2019). Patología mamaria de la adolescente. EMC-Ginecología-Obstetricia55(4), 1-20.
  • Cáceres, Z., & Hirssleny, K. (2019). Conocimientos, mitos, creencias, actitudes y prácticas femeninas frente a la detección temprana del cáncer de mama (Doctoral dissertation, Universidad Nacional de La Plata (UNLP)).
  • Arias Plasencia, K. E. (2018). Diseño de ropa interior para mujeres de 18 a 25 años en proceso de gestación (Bachelor’s thesis, Universidad Técnica de Ambato. Facultad de Diseño, Artes y Arquitectura. Carrera de Diseño de Modas.).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.