Ból w klatce piersiowej: czy należy się nim martwić?

W większości przypadków ostre bóle tego typu są spowodowane przez napięcie mięśni, niepokój lub nadmierny stres. Oddychanie z użyciem przepony pozwoli Ci rozluźnić napięte mięśnie.
Ból w klatce piersiowej: czy należy się nim martwić?

Ostatnia aktualizacja: 02 lutego, 2019

Przeszywający ból podczas oddychania… To uczucie jest podobne do tysiąca igieł wkłuwających się w Twoją klatkę piersiową i uniemożliwiających oddychanie, na szczęście tylko chwilowo. Jaka jest jego przyczyna? Czy jest objawem jakiegoś bardziej poważnego schorzenia? Przede wszystkim uspokój się i obserwuj przebieg bólu oraz to, jak się on zmienia.

W przeważającej większości przypadków taki przeszywający ból spowodowany jest przez nadmierny poziom stresu lub lęk. Omówimy tę dokuczliwą dolegliwość dokładniej w dzisiejszym artykule.

Ostry, przeszywający ból w klatce piersiowej!

Wiele osób opisuje to zjawisko jako miejscowy, przeszywający ból idący bezpośrednio aż do serca, który pojawia się nagle, ograniczając poważnie możliwość oddychania.

Należy w tym miejscu stwierdzić, że jest to stosunkowo często występujące zjawisko, którego wszyscy zapewne doświadczyliśmy co najmniej raz w którym momencie życia, ale tylko dlatego, że jest ono powszechne nie oznacza, że należy je lekceważyć. Podczas wystąpienia kolejnego ataku tego bólu lekarze zalecają następujące czynności:

Serce z plasteliny
  • Usiądź wygodnie i postaraj się wyciszyć najlepiej, jak potrafisz.
  • Pamiętaj, że ten przeszywający ból potrwa tylko chwilę i następne sam minie.
  • Zrelaksuj się i postaraj się oddychać spokojnie i powoli wydychając powietrze przez usta.

Zmierz sobie puls, jeśli potrafisz. Gdy zauważysz, że jest on nietypowo podwyższony i towarzyszy mu jednocześnie przyspieszony oddech i ból rozciągający się aż do szyi lub barków, powinieneś niezwłocznie poszukać pomocy lekarza. Ale, powtórzmy to raz jeszcze, w prawie 70% przypadków przyczyną tych ataków bólu może być po prostu niepokój i stres.

Przyczyna nr 1: niepokój i stres

Lęk i stres są przyczyną numer jeden opisywanej dolegliwości, nie należy jednak ich ignorować, ponieważ przeszywający ból w klatce piersiowej może być także oznaką czegoś znacznie poważniejszego.

Być może nie zdawałeś sobie do tej pory sprawy z pewnej istotnej sprawy, a mianowicie tego, że objawy stresu lub lęku nie zawsze występują bezpośrednio w sytuacji stresowej, całkowicie możliwe, że będziesz w stanie pracować w warunkach stresu i niepokoju przez cały dzień bez żadnych dostrzegalnych objawów, dopiero po powrocie z pracy do domu dopadnie Cię wywołany właśnie niepokojem i stresem przeszywający ból w klatce piersiowej.

Gdy wrócisz do domu pojawią się u Ciebie bóle i zawroty głowy… i co gorsza objawy te mogą także pojawić się następnego dnia z rana, gdy rozpoczniesz przygotowania do kolejnego dnia pracy.

Atak lęku

Eksperci donoszą, że największa liczba wystąpień ataków serca i innych problemów kardiologicznych ma miejsce w czasie urlopów oraz weekendów, czyli tych dni, w których teoretycznie powinniśmy być w pełni zrelaksowani, ale okazuje się jednak, że nasze organizmy nie są w stanie uzyskać stanu relaksu.

Poziom kortyzolu w organizmie jest wciąż zbyt wysoki, czego efektem mogą być objawy właśnie takie jak przeszywający ból w klatce piersiowej.

Mogą one wystąpić na przykład, gdy zasiadasz do kolacji, oglądasz telewizję lub rozmawiasz przez telefon – w pewnym momencie, zupełnie znienacka odczuwasz przeszywający ból w klatce piersiowej i nie możesz przez chwilę oddychać. Sprawdź niektóre z najczęstszych przyczyn tej uciążliwej dolegliwości:

  • Napięcie mięśni, które narasta do momentu, w którym nagle staje się problemem uniemożliwiającym swobodne oddychanie.
  • Nadpobudliwość lub nerwica wegetatywna (zawroty głowy, szybkie bicie serca, pocenie się, klasyczny przyśpieszony oddech charakteryzujący się szybkim, intensywnym oddychaniem, które może powodować przeszywający ból w klatce piersiowej).

Co można zrobić w celu złagodzenia objawów?

Przede wszystkim powinieneś postarać się zrelaksować i rozpocząć oddychanie z wykorzystaniem przepony. Pozwala to całkowicie wypełnić powietrzem płuca. Jak to się robi? Postępuj zgodnie z następującymi krokami:

  • Usiądź wygodnie.
  • Połóż jedną rękę na swoim brzuchu, tuż nad pępkiem.
  • Oddychaj powoli przez nos. Zwróć uwagę na ruch dłoni w miarę podnoszenia się brzucha.
  • Wstrzymaj oddech na dwie sekundy.
  • Zwiń wargi w dzióbek, tak jakbyś miał zamiar zdmuchnąć świeczkę.
  • Wydychaj powoli powietrze z płuc przez cztery sekundy.

Przyczyna nr 2: problemy natury kardiologicznej

Istnieje kilka potencjalnych zagrożeń, których obecności powinieneś być świadom:

  • Zazwyczaj ryzyko wystąpienia choroby serca wzrasta w wieku pomiędzy 50 i 55 lat.
  • Poprzednio występujące objawy: wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, występowanie dolegliwości kardiologicznych w rodzinie.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, gdy poczujesz przeszywający ból w klatce piersiowej to usiąść wygodnie. A następnie zastosować się do poniższych rad:

Serce
  • Postaraj się uspokoić i postępować zgodnie z opisaną powyżej procedurą oddychania.
  • Jak masz puls? Czy jest on przyśpieszony? Nieregularny, Twoje serce przez krótką chwilę bije szybciej, a następnie zwalnia rytm?
  • Jeśli ból nie ustąpi po 5 minutach, a zamiast tego będzie stawał się coraz bardziej intensywny, powinieneś zasięgnąć porady lekarza.
  • Natychmiast poszukaj pomocy medycznej w przypadku rozciągania się bólu aż do Twojej szyi, szczęki lub ramion.
  • Jeśli zauważysz, że przeszywający ból połączony jest z silnym uciskiem w Twojej klatce piersiowej, co znacznie utrudnia oddychanie, powinieneś niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Niezwykle istotną kwestią jest upewnienie się, że dolegliwości spowodowane opisywanym zjawiskiem nie stają się nadmiernie dokuczliwe. I przede wszystkim nie wywołują objawów opisanych powyżej.

Musisz zdać sobie sprawę z tego, że to właśnie lęk jest najbardziej prawdopodobną przyczyną. Ale jeśli występuje u Ciebie przeszywający ból w klatce piersiowej, to jest jeszcze kilka kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę. Zadbaj o siebie, bo zasługujesz na dobre zdrowie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.