Bóle w dole pleców? 4 możliwe powody

Bóle w dole pleców mogą być związane z nieprawidłową postawą ciała lub zbyt gwałtownym ruchem. Jeżeli, pomimo upływu czasu, dolegliwość nie mija, koniecznie zgłoś się do specjalisty, w celu postawienia trafnej diagnozy.
Bóle w dole pleców? 4 możliwe powody
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Bóle w dole pleców to jedna z najczęściej spotykanych dolegliwości. Możemy śmiało powiedzieć, że 90% z nas doznaje tego nieprzyjemnego uczucia przynajmniej raz dziennie.

Nieprawidłowa postawa może powodować bóle w dole pleców nawet przez kilka godzin. Problem pojawia się wtedy, kiedy owe bóle nie mijają. Jak zapewne wiesz, jakikolwiek ból jest oznaką, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego. Dlatego też zawsze należy zastanowić się nad możliwymi przyczynami.

Dzisiaj sobie o tych przyczynach opowiemy.

Bóle w dole pleców – przyczyny

1. Zbytnio napięte mięśnie

To jeden z najczęściej spotykanych powodów. Dotyczy przede wszystkim tej młodszej części społeczeństwa (od 30. do 60. roku życia). To właśnie podczas wzmożonej aktywności wzrasta ryzyko napięcia mięśniowego.

Bardzo często pojawia się wraz z nieprawidłową postawą ciała lub dźwiganiem ciężarów.

Pamiętaj, że poprawnym sposobem podnoszenia wyjątkowo ciężkich przedmiotów jest przyjęcie pozycji kucającej, która pozwala na utrzymanie wyprostowanych pleców.

Symptomy:

  • Problemy z chodzeniem i wyprostowaniem ciała.
  • Bóle w dole pleców, zaczynające się już w okolicy pośladków.
  • Ognisko bólu to swego rodzaju “gorąca płyta”, która boli nawet przy najmniejszym dotyku.

Najczęściej wystarczy dobry masaż lub kilka dni wypoczynku, a dolegliwości same ustępują.

2. Rwa kulszowa

Rwa kulszowa jest kolejną możliwą przyczyną. W tym przypadku ból zaczyna się w dolnej części pleców i promieniuje w stronę nóg.

Rwa kulszowa

Najczęściej odczuwa się następujące objawy:

  • Uczucie drętwienia i pieczenia, które zaczyna się w dolnej części pleców, a kończy w okolicach ud. Ograniczona możliwość poruszania się.
  • Bóle są szczególnie dokuczliwe podczas siadania.

Pamiętaj, że nerw kulszowy należy do największych i posiada wiele zakończeń w okolicy kręgosłupa. Stąd rwa kulszowa jest aż tak bolesna. Problemy tego typu pojawiają się po 50. roku życia. Można je leczyć bez interwencji chirurga.

3. Choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa

Chociaż może się wydawać, że zwyrodnienia kręgosłupa dotyczą jedynie osób starszych, istnieją przypadki pacjentów między 30. a 40. rokiem życia; zwłaszcza wśród kobiet.

Na czym polegają tego typu przypadłości? Kręgosłup traci na grubości i gęstości. Jeżeli dyski kręgosłupa zachowują swoją naturalną formę, nie ma utrudnień w poruszaniu się. Zdarza się jednak, że dyski się zużywają i tracą swoją naturalną zdolność amortyzowania.

Mówimy wtedy o zwyrodnieniach i – wraz z nimi – o bólach pleców. Według lekarzy, niemal 47% osób dorosłych pomiędzy 35. i 50. rokiem życia cierpi na problemy ze zwyrodnieniem dysków. Dlatego też tak często spotykane są bóle w dole pleców.

Warto znać czynniki wywołujące tego typu dolegliwości:

  • Należy starać się zachowywać odpowiednią wagę ciała i prowadzić aktywny tryb życia. Zbytni ciężar przyspiesza proces degeneracji.
  • Palisz? Weź pod uwagę, że dym nikotynowy jest kolejnym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na zwyrodnienie dysków. Zacznij myśleć o rzuceniu palenia już dzisiaj.
  • Dużą rolę odgrywają uwarunkowania genetyczne – aż 60% pacjentów “odziedziczyło” chorobę od swoich rodziców.
  • Wykonywany zawód jest również niezwykle istotny. Przy codziennym dźwiganiu ciężarów, ryzyko staje się jeszcze większe. Należy pamiętać o zasadach BHP, żeby zapobiec możliwym problemom.

Przeczytaj również: Jak skutecznie chronić nerki?

4. Infekcje

Bóle w dole pleców mogą być wywołane infekcją któregoś z organów usytuowanych w okolicach miednicy. Bardzo często wydaje nam się, że boli nas kręgosłup, mięśnie lub nerwy.

Nerki

Zapominamy o tym, że w tym samym miejscu znajdują się m. in. narządy układu moczowego.

  • Bóle w dole pleców mogą być związane z zapaleniem nerek.
  • Możemy cierpieć na kamicę nerkową.
  • Bardzo często powodem bywają torbiele na jajnikach.

 

Podsumowując, przyczyn może być naprawdę wiele. Jeżeli mówimy o dolegliwości przejściowej, która mija po kilku godzinach lub po paru dniach, nie ma problemu; najprawdopodobniej chodziło o nieprawidłową postawę ciała.

Jeżeli jednak ból staje się przewlekły i uniemożliwia Ci wykonywanie codziennych obowiązków, koniecznie zgłoś się do lekarza. On najlepiej rozpozna możliwe przyczyny, ponadto przepisze odpowiednie leczenie. Twoje zdrowie jest najważniejsze.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.