Borelioza - jakie niesie zagrożenia?

Choć największe wybuchy boreliozy wystąpiły w północno - wschodnich i środkowo - zachodnich Stanach Zjednoczonych, coraz częściej odnotowuje się przypadki tej choroby także na innych kontynentach.
Borelioza - jakie niesie zagrożenia?

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czym jest borelioza? Wraz z nadejściem lata, wiele ludzi zaczyna korzystać z dobrej pogody – na wycieczkach kempingowych, wędrując lub organizując pikniki z rodziną i przyjaciółmi.

Choć zajęcia te są przyjemne i z całą pewnością pomagają zredukować stres oraz cieszyć się wspólnym czasem z tymi, których kochamy, to zwiększają ryzyko zachorowania na boreliozę, czyli chorobę przenoszoną przez kleszcze.

Urzędnicy służby zdrowia od lat informują ludzi o ryzyku na jakie wystawiany jest człowiek w kontakcie z kleszczami – borelioza stanowi jedną z chorób odkleszczowych. Dlatego tak ważne jest, aby dowiedzieć się, czym jest borelioza i zrobić wszystko, by zmniejszyć ryzyko zarażenia się nią.

Borelioza – czym jest?

Borelioza (znana także jako choroba z Lyme) wywoływana jest przez drobnoustroje zwane krętkami. Nosicielami wielu z nich jest kleszcz jeleni oraz kleszcz czarny występujący w północno – wschodnich i środkowo – zachodnich Stanach Zjednoczonych.

Kleszcze, będąc nosicielami krętków, wystawiają na ryzyko zdrowie ludzi i zwierząt. Wystarczy tylko jedno ugryzienie przez kleszcza, aby rozprzestrzeniła się choroba powodująca całą serię objawów, które poważnie wpłyną na jakość życia.

Większość przypadków boreliozy wystąpiła w areale osobniczym kleszczy znajdującym się w północno – wschodnich i środkowo – zachodnich Stanach Zjednoczonych. Odnotowuje się jednak przypadki tej choroby również w innych częściach Stanów Zjednoczonych, Europy, Azji, jak i Australii.

Przeczytaj także artykuł: Najlepsze domowe środki na komary

Objawy

borelioza i jej objawy

Jednym z pierwszych objawów wskazujących na boreliozę jest wysypka na skórze, która pojawia się między 3 a 30 dniem po ugryzieniu przez kleszcza.

Wysypka pojawia się zwykle w miejscu ukąszenia, po czym czerwona plama stopniowo rozszerza się na coraz większą powierzchnię skóry.

Oto inne objawy boreliozy:

  • gorączka
  • dreszcze lub uczucie zimna
  • bóle głowy
  • uczucie zmęczenia
  • bóle mięśni i stawów

Choć zdarza się to tylko w nielicznych przypadkach, we wczesnych stadiach borelioza może uszkodzić również serce oraz ośrodkowy układ nerwowy.

Jeżeli dojdzie do czegoś takiego, osoba zakażona może doświadczyć także innych objawów, takich jak nieregularne bicie serca, porażenie nerwu twarzy, drętwienie rąk i nóg oraz opuchlizna błon okalających mózg.

Borelioza – co się dzieje, gdy choroba postępuje?

Jeżeli zignorujesz wczesne symptomy wskazujące na to, że pojawiła się borelioza i nie poszukasz pomocy medycznej, krętki rozprzestrzenią się do innych części ciała i z czasem objawy pogorszą się.

bóle stawów spowodowane boreliozą

W późniejszych etapach choroby, człowiek zarażony boreliozą może zacząć zmagać się z zapaleniem stawów (bolesne, opuchnięte stawy) oraz problemami z ośrodkowym układem nerwowym. Zapalenie stawów (artretyzm) uszkadza zwykle stawy kolanowe i inne.

Nie jest zjawiskiem częstym, by borelioza rozwijała się do bardziej zaawansowanych stadiów. Gdy się to jednak zdarzy, mogą pojawić się również następujące objawy:

  • trudności z koncentracją
  • zmiany nastroju
  • zmiany w nawykach związanych ze snem
  • pogorszenie pamięci
  • osłabienie mięśni

Może zainteresuje Cię również: Kleszcze – 6 sposobów, aby się ich pozbyć

Borelioza – kto jest narażony?

Na największe ryzyko zarażenia wystawione są osoby spędzające dużo czasu na zewnątrz, zwłaszcza w miejscach, gdzie znajdują się zwierzęta. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie tam są skupiska kleszczy.

Kleszcze zamieszkują zwykle końcówki źdźbeł trawy oraz niskie krzewy, gdyż to właśnie o nie często ocierają się ludzie i zwierzęta.

kleszcz na ciele

Zazwyczaj zanim kleszcz przyczepi się do ciała, najpierw wchodzi pod ubranie. Później – gdy już nastąpi ugryzienie – bardzo trudno jest go wykryć. Zazwyczaj nie powoduje żadnego dyskomfortu, dlatego może zostać niezauważony nawet przez długi czas.

Nie wszystkie kleszcze przenoszą boreliozę, jednakże praktycznie każdy z nich może być potencjalnym nosicielem tej choroby. Dlatego tak ważne jest, aby starać się trzymać je z dala od domu, ogródka i zielonych terenów dookoła domu.

Jak leczyć?

Zdiagnozowano u Ciebie boreliozę? W takim razie będziesz musiał rozpocząć kurację antybiotykową trwającą od dwóch tygodni do około miesiąca. Jeżeli choroba nie rozwinęła się jeszcze do stadiów bardziej zaawansowanych, efekt działania antybiotyków będzie bardzo szybki.

Jeżeli jednak borelioza zdążyła się już rozwinąć, może się okazać, że będzie trzeba kontynuować leczenie oraz otrzymywać antybiotyki dożylnie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.