Buraki na oczyszczenie krwi i wątroby

Buraki to warzywa bogate w różne witaminy, dlatego bez wątpienia warto włączyć je w każdej postaci do codziennej diety. Można jeść je gotowane, na surowo, a nawet w postaci koktajlu. 
Buraki na oczyszczenie krwi i wątroby

Ostatnia aktualizacja: 06 kwietnia, 2022

Buraki to nie tylko smaczne warzywa o apetycznym kolorze, lecz także źródło licznych przeciwutleniaczy i witamin niezbędnych do prawidłowego działania organizmu. Co więcej, buraki zawierają błonnik, białko i wodę, a oprócz tego wspomagają leczenie chorób, szczególnie tych związanych z funkcjonowaniem niektórych narządów wewnętrznych. Buraki to również idealny produkt na oczyszczenie krwi i wątroby, dlatego każdy powinien pomyśleć o uwzględnieniu ich w swojej codziennej diecie.

Buraki wielkim sojusznikiem wątroby

Uwielbiasz buraki, ponieważ ich orzeźwiający smak zdecydowanie trafia do Twoich kubków smakowych? Lubisz jeść je zarówno na surowo, jak i gotowane z odrobiną oleju i soli? To fantastycznie, spożywaj ich jak najwięcej!

Jeżeli miewasz problemy z wątrobą, tym bardziej powinieneś sięgać po buraki, ponieważ doskonale nadają się do leczenia stanów zapalnych tego narządu.

Oto niektóre z zalet buraków:

1. Naturalna bomba antyoksydacyjna

Buraki to silne przeciwutleniacze bogate w beta-karoten, flawonoidy i karotenoidy nadające im tak charakterystyczny, intensywny kolor.

Powszechnie wiadomo, że wszystkie produkty bogate w antyoksydanty świetnie sprawdzają się w oczyszczaniu wątroby, a w szczególności u osób cierpiących na jej stłuszczenie.

Buraki na oczyszczenie wątroby i krwi

W 2012 roku przeprowadzono interesujące badania kliniczne, a ich wyniki opublikowano w New England Jurnal of Medicine.

W badaniach potwierdzono, że u pacjentów ze stłuszczeniem wątroby przyjmujących regularne dawki antyoksydantów doszło do znacznej redukcji tłuszczów w wątrobie, stan zapalny się zmniejszył, a ogólny stan organizmu znacznie się poprawił.

Zasługi te przypisano tak zwanym betalainom, czyli przeciwutleniaczom, które zapobiegają również przedwczesnemu procesowi starzenia. Należy do nich między innymi betanina, zwana także czerwienią buraczaną. To świadczy o tym, że burak jest jednym z warzyw, w którym znajdziemy najwięcej antyoksydantów.

2. Buraki na aktywację metabolizmu i eliminację tłuszczów

Oczyszczenie wątroby burakami

Dzięki burakom można także stracić kilka zbędnych kilogramów, ponieważ są bogate w błonnik, a co za tym idzie – sycące. Jeżeli przygotujesz sok z buraków i będziesz spożywać go przed obiadem, dostarczysz organizmowi niezbędnych składników, zaspokoisz głód i unikniesz późniejszego podjadania.

Buraki dzięki dużej zawartości błonnika skutecznie oczyszczają organizm z nagromadzonych zbędnych i toksycznych substancji. Pomagają także zwalczyć retencję płynów, poprawiają pracę jelit i zapobiegają zaparciom. Ponadto, wspomagają funkcjonowanie wątroby i zapobiegają gromadzeniu się tkanki tłuszczowej w komórkach wątrobowych. Za sprawą stymulacji pracy jelit i wątroby skutecznie uaktywniają metabolizm. Co więcej, poprzez optymalizację działania układu chłonnego usprawniają eliminację toksyn z organizmu.

Stłuszczenie wątroby może być odwracalne. Wystarczy, że wprowadzisz dietę ubogą w tłuszcze, a bogatą w minerały i witaminy ze świeżych owoców i warzyw.

3. Buraki na oczyszczanie krwi i ochronę naszego serca

Buraki w dawnych czasach wykorzystywano do wzmocnienia krwi i pracy serca. Podawano je przede wszystkim w stanach osłabienia organizmu i podczas rekonwalescencji. Wszystko dzięki tym kilku zaletom:

  • buraki są bogate w potas, czyli pierwiastek niezbędny do regulacji ciśnienia krwi,
  • zmniejszają poziom złego cholesterolu we krwi,
  • są bogatym źródłem żelaza, magnezu, fosforu, kwasu foliowego oraz witamin A, C i B,
  • są prawdziwym skarbem składników odżywczych wzmacniających krew, a także usuwających z niej szkodliwe elementy.

Może Cię zainteresować: Buraki wspomagają pracę mózgu

Jak najlepiej czerpać z nich korzyści?

Sok z buraków na oczyszczanie

Jeżeli chcesz jak najlepiej wykorzystać właściwości tego warzywa, uzdrowić wątrobę i wzmocnić krew, spożywaj je na surowo. Możesz dodawać cienkie plasterki do sałatek i łączyć je z surową tartą marchewką. Następnie skropić kilkoma kroplami oliwy z oliwek oraz cytryny.

Leczniczy sok na wątrobę

Składniki:

  • szklanka wody (200ml)
  • średniej wielkości burak
  • średniej wielkości marchewka
  • jabłko

Sposób przygotowania i zastosowanie:

Przygotowanie zacznij od umycia wszystkich składników. Następnie pokrój je drobno.  Produkty powinny być surowe, aby organizm mógł czerpać z nich większe korzyści.

Pokrojonego buraka, marchewkę i jabłko umieść w blenderze i mieszaj do uzyskania jednolitej masy. Następnie do mieszanki dolej szklankę wody, aby napój był łatwiejszy do spożycia. Możesz także umieścić w nim kilka kostek lodu, co zamieni mieszankę w orzeźwiający i pyszny koktajl.

Kiedy najlepiej go spożywać?

Najlepiej spożywaj go pół godziny przed głównym posiłkiem dnia. Wystarczy, że będziesz pić jedną filiżankę soku codziennie przez pięć dni, a oczyścisz wątrobę. Następnie zrób 10 dni przerwy, po której zaczniesz oczyszczanie od nowa. Pozwoli Ci to dodatkowo odżywić organizm.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Clifford T, Howatson G, West DJ, Stevenson EJ. The potential benefits of red beetroot supplementation in health and disease. Nutrients. 2015 Apr 14;7(4):2801-22. doi: 10.3390/nu7042801. PMID: 25875121; PMCID: PMC4425174.
  • Khan, M. (2016). Plant Betalains: Safety, Antioxidant Activity, Clinical Efficacy, and Bioavailability. Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety, 15(2), 316–330. https://doi.org/10.1111/1541-4337.12185

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.