Chcesz schudnąć? – Jedz owies!

Zarówno owies w postaci surowej, jak i gotowany wspomagają proces odchudzania. Jeśli jednak chcemy zachować pełnię zawartych w nim składników odżywczych, zaleca się spożywanie nieugotowanych ziaren.
Chcesz schudnąć? – Jedz owies!

Ostatnia aktualizacja: 19 czerwca, 2016

Owies to naturalny produkt o wysokiej wartości odżywczej, który od wieków stanowił podstawę diety naszych przodków. Tak wielka popularność przyniosła mu tytuł „króla wszystkich ziaren”. I bynajmniej nie ma w nim przesady!

Owies jest cennym źródłem białka, witamin, węglowodanów, minerałów (wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas i magnez) i innych składników odżywczych, których inne ziarna zawierają zaledwie śladowe ilości.

A czy wiesz, że owies jest wielkim sprzymierzeńcem walki ze zbędnymi kilogramami, pomaga utrzymać w ryzach cholesterol i ciśnienie tętnicze, reguluje poziom cukru we krwi, a nawet chroni nasz organizm przed nowotworami?

Bez obaw zatem – już dziś zaopatrz się w płatki owsiane i nie tylko dbaj o swoją sylwetkę, ale przede wszystkim o zdrowie całego organizmu!

Dlaczego owies jest tak skuteczny przy odchudzaniu?

Dziś odkrywamy przed wami cudowne właściwości ziaren owsa. Aby cieszyć się zdrowiem i zgrabną sylwetką, specjaliści zalecają włączenie tego ziarna do codziennej diety. Produkt ten posiada bowiem szereg właściwości, które pomagają kontrolować głód, a co za tym idzie masę ciała.

Dowiedz się więcej o tym zbożu.

Pomaga utrzymać cholesterol na zdrowym poziomie

Cholesterol

Dzięki zawartości podstawowych aminokwasów, błonnika i nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak omega 6 (kwas linolowy), owies przyczynia się do obniżenia poziomu tzw. złego cholesterolu (HDL) we krwi.

Włączając ziarna owsa do diety, zadbamy więc o czystość żył i tętnic, dzięki czemu nasz organizm będzie zdrowszy i łatwiej będzie mu utrzymać zdrową masę ciała.

Owies to produkt niezwykle sycący

Ogromna moc odchudzająca tego zboża kryje się nie tylko w czysto fizjologicznych aspektach, takich jak naturalna regulacja poziomu cukru i cholesterolu we krwi, ale także w równowadze psychologicznej, jakiej dostarcza nam owies dzięki swym sycącym właściwościom.

Zawdzięczamy je wysokiej zawartości węglowodanów złożonych o powolnym wchłanianiu. To właśnie one umożliwiają regulowanie poziomu cukru we krwi. Nic dziwnego, że owies jest doskonałym produktem dla diabetyków.

Wspomaga pracę jelit i oczyszcza przewód pokarmowy

Dzięki dużej zawartości błonnika owies wspomaga pracę jelit i zapobiega występowaniu zaparć. Co więcej, oczyszcza nasz organizm z toksyn i tłuszczów, które sprawiają, że przybieramy na wadze i są przyczyną wielu rozmaitych chorób.

Odżywia ciało i tkanki

Ziarna owsa dostarczają tkankom wielu składników odżywczych (żelazo, sód, cynk, potas, kwas foliowy itp.), dzięki czemu nie tracą one jędrności wraz z utratą kilogramów. Czy istnieje większy sprzymierzeniec odchudzania? Odpowiedz sama!

Zapobiega rozwojowi nowotworów

Rak piersi

Pierwiastki takie jak ligniny i fitoestrogeny ograniczają ryzyko wystąpienia nowotworów związanych z wytwarzaniem hormonów, na przykład raka piersi.

Dba o zdrowie układu sercowo-naczyniowego

Jak już wielokrotnie pisaliśmy, zawarty w ziarnach owsa betaglukan niszczy cholesterol oraz pochłania jego nadmiar, który gromadzi się w tętnicach naszego organizmu. Utrzymuje zatem cały układ sercowo-naczyniowy w dobrej kondycji.

Pod jaką postacią włączyć owies do codziennej diety?

Włączenie owsa do codziennej diety może z początku przysporzyć nam trudności, wystarczy jednak wytrwać kilka dni w postanowieniu, by cudowne rezultaty całkowicie przekonały cię, że naprawdę warto.

Warto zaznaczyć, że najlepszy owies to ten pochodzący z ekologicznej hodowli i nie łuskany, czyli ten, który zachowuje wszystkie składniki odżywcze. Oczywiście jeśli włączamy owies do diety odchudzającej, musimy pamiętać o całkowitej rezygnacji z produktów przetworzonych, wędlin, smażonych potraw, itp.

Pamiętaj, że owies w połączeniu ze zdrową dietą i aktywnością fizyczną skutecznie przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej.

Konsekwencje przedawkowania owsa

Jak w przypadku każdego innego produktu, również w przypadku spożycia owsa należy zachować umiar. W przeciwnym razie pojawią się gazy jelitowe, stan zapalny żołądka czy biegunka. Poza tym każda porcja płatków owsianych dostarcza organizmowi 300-400 kalorii. Nie warto zatem przesadzać!

Jakie płatki owsiane są lepsze: surowe czy gotowane?

Płatki owsiane

Zarówno płatki owsiane surowe, jak i gotowane zawierają ogromną ilość cennych składników odżywczych. Specjaliści uważają jednak, że surowe ziarna owsa zawierają ich więcej.

Oznacza to, że podczas gotowania płatki owsiane tracą część minerałów, błonnika i enzymów, które wspomagają pracę układu trawiennego oraz oczyszczanie organizmu z toksyn. Ponadto wraz z wysoką temperaturą tracimy również witaminy B i E oraz niektóre antyoksydanty.

Z drugiej strony, ugotowane płatki owsiane mają łagodniejszy smak oraz są łatwiejsze do strawienia i do gryzienia. Oznacza to, że proces gotowania zmiękcza je, dzięki czemu zapobiegamy powstawaniu gazów jelitowych i problemów trawiennych.

Bez względu naturalnego jogurtu

  • 1 banan
  • ½ szklanki odtłuszczonego mleka
  • 2 łyżeczki miodu
  • ¼ łyżeczki cynamonu

 

Koktajl z owoców leśnych i owsa

Zmiksuj ze sobą poniższe składniki i odstaw na 5 godzin:

  • 1 i ½ łyżki nasion chia (szałwia hiszpańska)
  • 2 łyżki płatków owsianych
  • ¾ szklanki mleka roślinnego
  • ½ łyżeczki esencji migdałowej

Po upływie 5 godzin, dodaj następujące składniki i zmiksuj ponownie:

  • ½ szklanki mleka roślinnego
  • Garść mrożonych truskawek, malin lub jagód
  • 1 łyżkę syropu klonowego (można go zastąpić cynamonem lub siemieniem lnianym)

Jeśli masz ochotę, możesz dorzucić dojrzałego banan. Zmiks na wszystko, wygrywają jednak płatki owsiane w naturalnej postaci. Bez problemu możemy złagodzić ich smak poprzez zamoczenie ich w wodzie lub dodanie owoców i innych składników.

Jak podawać owies?

Sposobów na podawanie płatków owsianych jest wiele, wystarczy odrobina wyobraźni i możesz je włączyć praktycznie do każdej potrawy. Pamiętaj jednak o wartości kalorycznej tego zboża. Idealna dawka to dwie łyżki stołowe owsa na dzień.

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji na włączenie ziaren owsa do codziennej diety. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie!

Woda owsiana

Spożywanie ciepłej wody owsianej na pusty żołądek doskonale oczyszcza organizm z toksyn. Ale skąd wziąć taką wodę? Nic prostszego – wystarczy zamoczyć płatki owsiane w wodzie na noc. Następnego ranka napój jest gotowy do wypicia.

Jako dodatek do potraw

Płatki owsiane doskonale nadają się jako dodatek do potraw i sałatek. Wystarczy, że je zmielisz w tradycyjnym młynku do kawy i gotowe! Zmielone łatwiej komponują się z innymi potrawami niż w całości.

Purée z dodatkiem płatków owsianych

Możesz dodać kilka gramów płatków owsianych do wszelkiego rodzaju purée i zup-kremów warzywnych. W ten sposób dodasz potrawom walory smakowe oraz sprawisz, że będą one bardziej odżywcze.

Koktajle na bazie płatków owsianych

Koktajl owsiano-bananowy

Jeśli dodasz łyżkę płatków owsianych do swoich koktajli, sprawisz, że nabiorą one wyjątkowo oczyszczającej mocy i wspomożesz proces odchudzania. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji odżywczych koktajli z owsem.

Koktajl z banana, jogurtu, owsa i miodu

  • ¼ szklanki płatków owsianych
  • ½uj wszystko dokładnie tuż przed podaniem. Przekonaj się, że koktajl jest przepyszny!

    Jogurt owsiany

    • 3 naturalne jogurty odtłuszczone
    • ½ opakowania serka tupu light
    • 10 orzechów
    • 3 łyżki płatków owsianych
    • 3 łyżki syropu z agawy
    • Świeża mięta

    Zaletą tego przepisu jest fakt, że możesz go przygotować wcześniej i zjeść zawsze, gdy masz na to ochotę.

    Zmiksuj ze sobą jogurty, serek i liście świeżej mięty, a następnie odstaw. W międzyczasie pokrój orzechy i dodaj jej do przygotowanej masy. Następnie dodaj płatki owsiane. Możesz osłodzić jogurt syropem z agawy.

    Mamy nadzieję, że przekonaliśmy was do włączenia owsa do waszej codziennej diety i że z chęcią wypróbujecie nasze przepisy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.