Chrapanie - 9 naturalnych sposobów

Wiedziałaś o tym, że zarówno otyłość, jak i nadmierne spożywanie alkoholu może powodować chrapanie? Dzięki utracie kilku zbędnych kologramów,nie tylko poprawi się kondycja, ale również jakość naszego życia
Chrapanie - 9 naturalnych sposobów

Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca, 2019

Chrapanie jest powszechnie występującym zaburzeniem, które dotyka wielu osób na całym świecie. Chrapanie jest udręką także dla dzielących łoże lub pokój partnerów. Zwykle zakłóca ono sen, powodując problemy z zasypianiem, a to z kolei wpływa na jakość naszego życia.

Naturalne sposoby na chrapanie

Chrapanie zazwyczaj występuje u osób dorosłych i w większości przypadków nie jest związane z żadnym problemem zdrowotnym. Jednakże, gdy problem staje się chroniczny i mamy trudności ze snem, mówimy o tzw. bezdechu sennym. Jest to zaburzenie oddychania podczas snu, któremu towarzyszą przerwy między oddechami – mogą być one częściowe lub długie, nawet 10-sekundowe.

Chociaż w większości przypadków chrapanie nie jest problemem, który negatywnie wpływa na zdrowie, należy je potraktować jako sygnał wysyłany przez organizm, że należy poprawić niektóre codzienne nawyki: stosować zdrowszą dietę i zacząć regularnie ćwiczyć. Jeśli należysz do chrapiących osób, koniecznie przeczytaj nasze poniższe wskazówki, które pomogą Ci zwalczyć ten problem.

Kontroluj swoją wagę

Otyłość jest jednym z czynników wywołujących chrapanie. Zaleca się zredukowanie wagi ciała o przynajmniej 10% – pomoże to nie tylko zwalczyć chrapanie, ale również poprawi ogólny stan zdrowia i jakość życia.

Unikaj alkoholu

Spożywanie napojów alkoholowych – zwłaszcza przed pójściem spać – działa odprężająco na język, migdałki i podniebienie, co jest przyczyną „cięższego” snu, a w konsekwencji pochrapywania.

Alkohol może potęgować chrapanie

Unikaj palenia tytoniu

Palenie tytoniu podrażnia i rozpala górne drogi oddechowe, sprawiając, że palacz staje się podatny na częste chrapanie. Rzucenie palenia nie tylko pomoże zwalczyć ten problem, ale również korzystnie wpłynie na inne aspekty Twojego życia.

Śpij na boku

Podczas spania na wznak, język i podniebienie opadają za gardło i blokują przepływ powietrza, sprawiając, że zaczynamy pochrapywać. Możemy temu zapobiec śpiąc na boku. Ponadto, zaleca się wykorzystanie dodatkowej poduszki – spanie z uniesioną głową pozwoli na swobodny przepływ powietrza, a tym samym zapobiegnie irytującemu chrapaniu.

Spanie na boku

Aby przyzwyczaić się do spania na boku, niektórzy eksperci zalecają wszycie do tylnej części piżamy piłki tenisowej – w ten sposób spanie na plecach okaże się niewygodne i wkrótce przyzwyczaimy się do spania na boku.

Płucz gardło naparem z mięty

Jeśli chrapanie jest wynikiem przeziębienia lub alergii, skutecznym sposobem na jego zwalczenie okaże się płukanie gardła naparem z mięty pieprzowej. Inną metodą jest zastosowanie kropli olejku miętowego rozpuszczonego w wodzie. Pamiętaj jednak, by nie połykać przygotowanego płynu.

Wypijaj małą filiżankę kawy

Niewielka dawka kofeiny nie wpływa na sen, wręcz przeciwnie – sprawi, że będzie on mniej głęboki, a co za tym idzie, nastąpi mniejsze rozluźnienie gardła i słabsze chrapanie.

Kawa może łagodzić chrapanie

Bez obaw możesz sobie więc pozwolić na małą kawę.

Odkurzaj i pij napar z pokrzywy

Jeśli chrapanie jest wynikiem jakiejś alergii, pierwszym podjętym krokiem w celu jego zwalczenia powinno być dokładne wysprzątanie każdego kąta w mieszkaniu i usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, które dodatkowo mogą pogorszyć problem.

Następnie, przed pójściem spać, przygotuj napar z pokrzywy, zalewając jedną łyżeczkę suszu wrzącą wodą. Roślina ta jest uważana za naturalny lek antyhistaminowy.

Przeprowadzaj odpowiednią higienę nosa

Zimny klimat lub kontakt z klimatyzacją mogą przyczyniać się do powstawania strupków oraz wydzielin z błon śluzowych nosa. To w konsekwencji może prowadzić do obstrukcji dróg oddechowych.

Udrażanienie nosa

Aby zapobiec chrapaniu z tego powodu, zalecamy czyszczenie nosa solą fizjologiczną, najlepiej tuż przed snem.

Unikaj ciężkostrawnej kolacji

Spożywanie ciężkostrawnych potraw przed snem, takich jak nabiał, pszenica, cukier, tłuszcze etc., może prowadzić do refluksu żołądka, który podrażnia błony śluzowe nosa i gardła, powodując tym samym chrapanie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.