Chrapiesz? Dowiedz się jak temu zapobiec

Aby powstrzymać chrapanie jest bardzo ważne, aby udrożnić nasze drogi oddechowe. Jednym ze sposobów jest stosowanie inhalacji z dodatkiem olejku eukaliptusowego lub przygotowanie roztworu na bazie soli fizjologicznej, który aktywuje oddychanie przez nos.
Chrapiesz? Dowiedz się jak temu zapobiec
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Głęboki i spokojny sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania, jednak możesz o nim zapomnieć. na przykład jeśli chrapiesz. Chrapanie jest wywoływane przez wiele różnych czynników, takich jak spożycie alkoholu, zatkany nos, infekcje, zła pozycja do spania czy skrzywiona przegroda nosowa. Jeśli chrapiesz to z pewnością wiesz, że jest to problem nie tylko dla Ciebie, ale również dla Twoich najbliższych, którzy razem z Tobą nie mogą spać z powodu tej przypadłości. Na szczęście na takie problemy jak ten istnieje wiele naturalnych sposobów. Już teraz dowiedz się jak zapobiec chrapaniu!

Chrapiesz? dowiedz się jakie są tego zdrowotne konsekwencje!

Ból głowy

Chrapanie może powodować:

  • suchość w jamie ustnej
  • zaburzenia snu
  • przemęczenie
  • bóle głowy i nadwrażliwość.

Jeśli więc chrapiesz, nie wahaj się i wykorzystaj naturalne sposoby, aby uporać się z tym problemem i uniknąć dalszych konsekwencji.

Cebula, szałwia i kąpiele parowe

Cebula, szałwia i kąpiele parowe to skuteczne sposoby, które przyniosą Ci ulgę i przywrócą spokojny sen, którego do tej pory Ci brakowało, jeśli chrapiesz.

Aby skorzystać ze zbawiennych właściwości cebuli, pokrój jedną w duże kawałki i gotuj w wodzie przez 15 minut. Dodaj odrobinę brązowego cukru i pij tak jak herbatę, najlepiej na dwie godziny przed pójściem spać.

Leczniczą herbatkę na chrapanie możesz przyrządzić również z szałwii. Ugotuj kilka jej liści w wodzie i pij na godzinę przed położeniem się do łóżka.

Udrożnione drogi oddechowe są konieczne, aby zapobiec chrapaniu. Wymieszaj trochę oleju eukaliptusowego z wrzącą wodą i przelej mieszankę do miski. Nakryj swoją głowę i miskę ręcznikiem, pochyl się nad parą i wdychaj ją, aż woda nie ostygnie.

Naturalne soki

Jabłka

Niemal wszystkie naturalne soki mogą pochwalić się szeroką gamą zastosowań, w tym do walki z chrapaniem. Jedz 5 porcji zawierających owoce i warzywa dziennie, a naturalne soki pij przed każdym posiłkiem, aby przyspieszyć swój metabolizm i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Poniżej znajdziesz przepis na smaczny i zdrowy sok, który pomoże Ci, jeśli chrapiesz.

Potrzebne Ci będą:

  • 2 jabłka
  • 2 marchewki
  • 1/4 cytryny
  • odrobina imbiru

Teraz musisz tylko zblendować wszystkie składniki z wodą i pić tak przygotowany napój kilka razy dziennie.

Inne sposoby na chrapanie

Jeśli chrapiesz, możesz wykorzystać też kilka innych sposobów radzenia sobie z tą przypadłością. Aby udrożnić jamę nosową, przygotuj roztwór solny do zaaplikowania wewnątrz. Wymieszaj wodę o temperaturze pokojowej z pół łyżeczki soli i odrobiną sody oczyszczonej.

Innym sposobem może być mieszanka oliwy z oliwek i ruty zwyczajnej. Pozostaw je w butelce na około 2 tygodnie, aby składniki mogły sfermentować. Następnie zaaplikuj mieszankę do nozdrzy, a także na szyję i klatkę piersiową.

Ostatni sposób to mieszanka eukaliptusa i imbiru, która także ma właściwości pomagające uporać się z chrapaniem. Pokrój korzeń imbiru i gotuj go wraz z liśćmi eukaliptusa w wodzie przez 5 minut.

Wypij ciepłą jeszcze wodę, a następnie zjedz 2 łyżki stołowe żelu aloesowego. Ten zestaw powinien być zażywany na pół godziny przed pójściem spać.

Czy można uniknąć chrapania?

Alkohol

Odpowiedź brzmi: tak. Oprócz opisanych wyżej sposobów na chrapanie, warto pamiętać także o kilku drobnych zmianach, które pozwolą Ci ograniczyć ten uciążliwy problem.

Przede wszystkim jeśli chrapiesz, powinieneś unikać alkoholu i zbyt dużych ilości czekolady. Ogranicz także spożycie smażonych i przetworzonych produktów.

Do produktów, które pomogą Ci udrożnić drogi oddechowe, zaliczyć można także pokrzywę, miętę czy walerianę. Stosując te naturalne lekarstwa oraz wszystkie inne opisane w tym artykule sposoby na chrapanie, nie tylko przyniesiesz ulgę sobie, ale i najbliższym.

Zwalcz chrapanie naturalnymi metodami, a nareszcie wypoczniesz!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Abeyratne, U. R., De Silva, S., Hukins, C., & Duce, B. (2013). Obstructive sleep apnea screening by integrating snore feature classes. Physiological Measurement. https://doi.org/10.1088/0967-3334/34/2/99
  • Lee, L. A., Yu, J. F., Lo, Y. L., Chen, Y. S., Wang, D. L., Cho, C. M., … Li, H. Y. (2012). Energy Types of Snoring Sounds in Patients with Obstructive Sleep Apnea Syndrome: A Preliminary Observation. PLoS ONE. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0053481

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.