Cynamon - właściwości, o których nie wiedziałaś

Cynamon jest znany ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Pomaga też przy odchudzaniu, przyspieszając spalanie tłuszczu.
Cynamon - właściwości, o których nie wiedziałaś
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Oprócz tego, że jest powszechnie używany do wypieków, cynamon jest znany od dawien dawna ze względu na swoje działanie lecznicze. Jest doskonałym środkiem na pozbycie się toksyn, zmniejszenie poziomu cukru we krwi, walkę z nadwagą, uregulowanie miesiączki. Cynamon świetnie wpływa też na metabolizm.

Cynamon i jego właściwości

Jest on przyprawą pochodzącą z regionów Oceanu Indyjskiego, a dokładniej z wyspy Sri Lanka. Najbardziej charakterystyczny jest jego zapach. Mówi się, że cynamon już samym zapachem relaksuje i uspokaja.

Jest bardzo bogaty w magnez, żelazo, wapń, błonnik, witaminę C i B1. Skutecznie zwalcza biegunkę, niestrwaność, podnosi odporność organizmu i udrażnia drogi oddechowe.

Cynamon świetnie spisuje się w dietach odchudzających, przyspieszając proces spalania tłuszczu. Oprócz tego, jest przepełniony antyoksydantami zwalniającymi proces starzenia się komórek. Te same przeciwutleniacze uniemożliwiają kwasom tłuszczowym osadzanie się na żyłach i tętnicach.

Codzienna filiżanka naparu z cynamonu pomaga zwalczyć cholesterol i reguluje poziom glukozy we krwi. Poprawia również metabolizm i eliminuje gazy. Stymuluje apetyt i kontroluje płytki krwi.

Badania przeprowadzone przez Association for Chemoreception Sciences (Floryda, USA) udowadniają, że cynamon stymuluje działanie mózgu, zwłaszcza u osób starszych. Korzystnie wpływa pamięć wzrokową i koncentrację. To nie wszystko. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Szczególnie poleca się go na artretyzm.

Może też służyć do użytku zewnętrznego. Działa przeciwbakteryjnie i dezynfekuje skórę. Pomaga też usunąć bakterie i grzyby w sposób naturalny.

Cynamon w proszku

Cynamon i napar z niego – właściwości

Cynamon można włączyć do naszej diety na wiele różnych sposobów. Jednak jednym z najlepszych jest pijanie przygotowanych z niego naparów.

W ten sposób zachowuje wszystkie swoje właściwości i nie zostaje anulowany przez inne produkty spożywcze. Jako, że nasz układ trawienny przyswaja go szybciej i lepiej, rezultaty są widoczne juz po krótkim czasie.

Cynamon dla cukrzyków

Jedną z korzyści, które oferuje nam cynamon, to zbawienny wpływ na chorych na cukrzycę typu 2 (tę, która wpływa na reakcję organizmu wobec insuliny, co powoduje wzrost poziomu cukru we krwi).

Jedna filiżanka naparu dziennie pomaga uregulować glukozę w organizmie. Najlepiej działa pijany na czczo.

Wspomaga odchudzanie

Rola, którą odgrywa w leczeniu cukrzycy, przynosi też rezultaty tym, którzy chcą stracić na wadze. Jedząc więcej niż potrzeba, trzustka przyspiesza produkcję insuliny, która wpływa na magazynowanie glukozy w organizmie.

Jako, że cynamon redukuje poziom cukru we krwi, wytwarzane sa mniejsze ilości insuliny, a co za tym idzie, nasze ciało magazynuje mniej tłuszczu. W tym przypadku należy pijać dwie filiżanki naparu dziennie: jedną rano i drugą wieczorem.

Dobrze wpływa na żołądek

Cynamon wspomaga nasz układ trawienny. Odtłuszcza żołądek i zapobiega jego owrzodzeniu. Działa też przeciwwymiotnie i redukuje gazy. Można powiedzieć, że sprawia – wspierając działanie soków żołądkowych – że pokarmy są trawione dużo skuteczniej.

Skutecznie kontroluje biegunki i wpływa na ruchy jelitowe. Dlatego też jest szczególnie polecany osobom, które cierpią na zespół jelita drażliwego. Wszystko to dzięki temu, że zawiera duże ilości błonnika, żelaza i wapnia.

Cynamon pomaga w nieregularnych miesiączkach

Jeżeli chodzi o menstruację, napar z cynamonu, jako antykoagulant, doskonale wpływa na jej regulowanie. Widać to w dwojaki sposób: przyspiesza okres, jeżeli spóźnia się on nie dłużej niż 3 tygodnie, lub działa łagodząco, uśmierzając bóle miesiączkowe.

Bóle miesiączkowe

Redukuje poziom cholesterolu

Potwierdzono, że cynamon obniża poziom cholesterolu i triglicerydów we krwi. W ten sposób zapobiega zatorom i wspomaga układ krążenia.

Zwalcza przeziębienia

Wtedy, kiedy panują grypa i przeziębienia, cynamon będzie Twoim najlepszym sprzymierzeńcem. Medycyna chińska od lat stosuje go wlaśnie w tym celu.

Dzieje się tak ze względu na fakt, że cynamon właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, obniża gorączkę, redukuje kaszel. Udowodniono, że uśmierza bóle głowy i migrenę.

Nie zapominaj jednak, że mimo tego, że cynamon posiada tyle fantastycznych właściwości, nie zaleca się spożywania go w nadmiarze. Najlepiej, gdybyś skonsultowała się z lekarzem, żeby sprawdzić, czy leki, które bierzesz, są kompatybilne z cynamonem.

Cynamon – przeciwskazania

Powinnaś go unikać w niektórych przypadkach. Jego właściwości mogą przejawiać skutki uboczne dla naszego zdrowia.

Laska cynamonu

Nie używaj go w nadmiarze

Zawiera związek toksyczny zwany kumaryną, który w dużym stężeniu może uszkodzić wątrobę i nerki. Zawsze z umiarem.

Kobiety w ciąży i karmienie piersią

W czasie ciąży koniecznie unikaj cynamonu. Wpływa na ciśnienie krwi, a co za tym idzie, na ukrwienie macicy. Może być bardzo niebezpieczny. To samo, jeżeli karmisz piersią, ponieważ może powodować reakcje alergiczne poprzez zawarte w nim związki.

Wrzody żołądka

Jeżeli cierpisz na wrzody, cynamon może tylko pogłębić problem powodując podrażnienia. Najlepiej odstawić go całkowicie.

Uwaga na serce!

Cynamon może przyspieszyć bicie serca. Dlatego też nie jest wskazany dla osób z chorobami sercowo-naczyniowymi. W niektórych przypadkach może być bardzo niebezpieczny.

Nie jest kompatybilny z antybiotykami

Posiada własne właściwości, jako natualny antybiotyk, dlatego też nie zalecamy mieszania go z innymi. Może wpłynąć na ich działanie wywołując wiele skutków ubocznych. Staraj się nie jadać cynamonu, jeżeli jesteś w trakcie kuracji antybiotykowej.

Przepisy na pyszny napar z cynamonu

Cynamon na odchudzanie

Do przygotowania cynamonowego naparu odchudzającego będziesz potrzebowała:

  • 1 filiżanka wrzątku
  • pół łyżeczki cynamonu
  • 1 łyżeczkę miodu

Wystarczy dobrze wymieszać łyżeczkę miodu i cynamon we wrzątku. Potem musisz odczekać jakieś 10 minut, aż napar się zaparzy.

Cynamon

Cynamon na bóle menstruacyjne

Potrzebne składniki to:

  • 1 kawałek laski cynamonu
  • 1 filiżanka wody

Wkładamy nasz kawałek laski cynamonu do filiżanki i zalewamy wrzątkiem. Potem czekamy aż wystygnie i wyciągamy cynamon. I gotowe! Jeżeli koniecznie musisz posłodzić napar, użyj brązowego cukru lub miodu.

Napar z cynamonu na grypę

Będziesz potrzebowała:

  • 1 kawałek laski cynamonu
  • Wrząca woda
  • Herbata ziołowa (na przykład zielona herbata)

Wkładamy kawałek laski cynamonu do wrzątku i zostawiamy go tam na około 2 minuty. Potem czekamy aż trochę ostygnie i możemy już użyć naszego naparu do przygotowania jakiejkolwiek herbaty ziołowej.

Takie połączenie z pewnością pomoże nam zmniejszyć objawy grypy i przeziębienia. Niezastąpione zwłaszcza w okresie zimowym!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.