Czego nie podgrzewać? - 7 produktów

W wyniku podgrzewania, z niektórych potraw mogą wydzielać się szkodliwe substancje. Właśnie dlatego lepiej wykorzystywać je w sałatkach i innych zimnych daniach, aby uniknąć ich szkodliwego wpływu na zdrowie.
Czego nie podgrzewać? - 7 produktów

Ostatnia aktualizacja: 05 stycznia, 2019

Każdego dnia na całym świecie wyrzuca się tony jedzenia, podczas gdy w niektórych jego rejonach ludzie umierają z głodu. Nic więc dziwnego, że w swoim domu starasz się nie marnować produktów spożywczych, przechowujesz je w lodówce, by móc podgrzewać je kolejnego dnia.

Niestety mało kto wie, że istnieje sporo produktów, których podgrzewać nie należy, ponieważ może prowadzić to do różnych problemów zdrowotnych. Chcesz dowiedzieć się jakie to produkty? Już za chwilę przedstawimy Ci 7 z nich.

7 produktów, których nie należy podgrzewać

Kurczak

Kurczak przechowywany w lodówce nie traci swoich walorów smakowych i niewiele osób zastanawia się, czy można go podgrzewać i jakie są tego konsekwencje. Prawda jest jednak taka, że drób powinien być spożywany albo bezpośrednio po przygotowaniu albo na zimno.

Być może nie zdajesz sobie sprawy z tego, że podgrzewając kurczaka zmieniasz jego strukturę białkową, co w rezultacie może prowadzić do trudności z trawieniem. Jeśli już musisz podgrzewać danie z kurczaka, postaraj się zrobić to w niskiej temperaturze.

Grzyby

Grzyby mogą być przygotowywane na wiele różnych sposobów, nie widzimy więc zazwyczaj nic dziwnego w ich odgrzewaniu. W rzeczywistości jednak grzyby powinny być jedzone bezpośrednio po przygotowaniu, gdyż to wtedy zachowują większość swoich właściwości odżywczych i zdrowotnych.

Pieczarki

Jeśli w lodówce została Ci resztka grzybowego dania, lepiej jest zjeść je na zimno, ponieważ podgrzewane może wywołać ból brzucha czy wzdęcia.

Ziemniaki

Ziemniaki są bogate w substancje odżywcze i stanowią nieodłączny dodatek do wielu dnia. Mogą być także przechowywane w lodówce przez wiele dni, jednak pamiętaj – nie należy ich podgrzewać.

Odgrzewane ziemniaki nie tylko smakują inaczej, ale też tracą wiele swoich właściwości, mogąc nawet stać się szkodliwe dla organizmu. Zamiast je podgrzewać wykorzystaj je do przygotowania purée lub sałatki.

Szpinak

To zielone warzywo jest niezwykle zdrowym składnikiem, które warto włączyć do swojego jadłospisu, jednak zdecydowanie nie należy go podgrzewać. Szpinak zawiera duże ilości azotanów, które pod wpływem temperatury przekształcają się w azotyny.

Szpinak

Te drugie nie są korzystne dla organizmu i mogą mieć bardzo negatywny wpływ na Twoje zdrowie, dlatego więc zawsze wybieraj świeży szpinak.

Buraki

Buraki również zawierają azotany, które podczas podgrzewania mogą ulec przemianie w szkodliwe azotyny. Należy więc unikać ich podgrzewania, aby nie narażać swojego organizmu na niekorzystne działanie tych substancji. Aby skorzystać z właściwości odżywczych i zdrowotnych buraków, dodaj je do sałatki lub smoothie.

Seler

Seler również zawiera wspomniane wyżej azotany, dlatego też, tak samo jak buraki i szpinak, nie powinien być podgrzewany, gdyż wówczas staje się produktem potencjalnie rakotwórczym.

Krem z selera

Dotyczy to również zup, których składnikiem jest seler. Jeśli to możliwe, możesz wyjąć z zupy to warzywo, aby móc podgrzać ją bezpiecznie.

Jajka

Na szczęście jajka to dość rzadko podgrzewany produkt, ponieważ po ponownej obróbce cieplnej zmienia się ich smak i aromat. Na wszelki wypadek przypominamy jednak, że jajek również nie należy podgrzewać. Wynika to z tego, że zawarte w nich substancje i związki mogą stać się toksyczne pod wpływem wysokiej temperatury.

Jak bezpiecznie podgrzewać jedzenie?

Należy zdecydowanie unikać podgrzewania opisanych wyżej produktów, ostrzeżenie to nie obejmuje jednak innych potraw. Chcesz wiedzieć jak bezpiecznie podgrzewać jedzenie? Oto kilka prostych zasad:

Jak podgrzewać potrawy
  • Podgrzewanie powinno być krótkie, tak aby jak najszybciej potrawa osiągnęła temperaturę około 65 stopni Celsjusza.
  • Podgrzewaj dokładnie taką ilość jedzenia, jaką zamierzasz zjeść.
  • Gotowane produkty nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z produktami surowego, aby nie doszło do ich wzajemnego zakażenia.
  • Pamiętaj, że każdy produkt ma inne właściwości i może w różny sposób reagować na podgrzewanie. Jeśli podgrzewasz jednocześnie więcej niż jeden produkt, przykryj naczynie, aby całe danie podgrzało się równomiernie.
  • Jeśli wiesz, że nie będziesz w stanie zjeść danej potrawy w ciągu najbliższych 4 dni, najlepiej będzie je zamrozić.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Łopacka, J., Lipińska, A., & Rafalska, U. (2015). Zmiany zachodzące w materiale opakowaniowym i w żywności w trakcie obróbki mikrofalowej. Probl. Hig. Epidemiol.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.