Czego nie przechowywać w lodówce?

Czego nie przechowywać w lodówce?
Eliana Delgado Villanueva

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Większość ludzi traktuje swoją lodówkę jak idealne miejsce do przechowywania wszelkiego typu artykułów spożywczych. Jest to jednak poważny błąd, ponieważ nie wszystkim produktom służy niska temperatura i warunki panujące w lodówce. Czasami warunki te mogą bowiem przyspieszać proces rozkładu lub też zmieniać naturalny smak jedzenia.

Prawdą jest, że wiele produktów spożywczych wymaga przechowywania w chłodnym miejscu, gdyż przedłuża to ich przydatność, należy jednak pamiętać, że istnieje grupa produktów, którym warunki panujące w lodówce  mogą po prostu zaszkodzić. Poniżej przedstawiamy listę poduktów, których pod żadnym pozorem nie należy przechowywać w lodówce

Czego nie przechowywać w lodówce?

Pomidor

Pomidory przechowywane w lodówce tracą smak i stają się mdłe. Niska temperatura hamuje ich dojrzewanie i narusza wewnętrzną strukturę, przez co stają się mączaste.

Ziemniaki

2#:lodówce.jpg

Niska temperatura wpływa negatywnie na smak ziemniaków: pod jej wpływem skrobia zamienia się w cukier, przez co stają się słodkie. Aby sprawić, by dłużej pozostały świeże i spowolnić proces rozkładu, można przechowywać je w papierowych torbach.

Chleb

Chleb to jeden z najczęściej umieszczanych przez nas w lodówce produktów, które nigdy nie powinny się tam znaleźć. Wbrew pozorom chleb w lodówce  starzeje się szybciej i traci swoje walory smakowe. Zdecydowanie lepiej jest przechowywać go w innym suchym i chłodnym miejscu, a jeśli to konieczne, można pokroić go i zamrozić, by był zdatny do spożycia później.

Owoce tropikalne

3#:lodówce.jpg

Jako że są to owoce pochodzące z ciepłych stref klimatycznych, niskie temperatury raczej im nie służą. Przechowując w lodówce owoce takie jak ananas, arbuz, brzoskwinia, awokado czy banan tylko przyspieszasz ich proces rozkładu.

Cebula i czosnek

W chłodnych warunkach cebula i czosnek stają się twarde, tracą swoje wartości odżywcze i smakowe. Zdecydowanie lepiej przechowywać je w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu, na przykład w płóciennej torbie.

Twarde sery

4#:lodówce.jpg

Przyjęło się, że sery należy trzymać w lodówce, ponieważ wtedy dłużej zachowują świeżość. Nie można jednak zapominać, że wiele zależy od rodzaju sera i niektórym z nich warunki panujące w lodówce odbierają walory smakowe. Twarde sery, takie jak parmezan, nie wymagają przechowywania w chłodnym miejscu. W zupełności wystarczy im szczelnie zamknięte opakowanie i temperatura pokojowa.

Melony i brzoskwinie

Przechowując je w temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza narażasz je na utratę smaku i wielu wartości odżywczych. Dlatego też, znacznie lepiej pozostawiać je poza lodówką, w temperaturze pokojowej.

Miód pszczeli

5#:lodówce.jpg

Chowasz miód do lodówki? To poważny błąd. Miód, za sprawą składników w nim zawartym i swojego pH, zachowuje najlepszą konsystencję, gdy jest przechowywany w temperaturze pokojowej. W niskiej temperaturze traci on bowiem wiele swoich właściwości oraz ulega krystalizacji.

Oliwa z oliwek

Oliwa przechowywana w lodówce staje się gęsta. Stopniowo upodabnia się do masła i traci swój smak. Najlepiej przechowywać ją w chłodnym i ciemnym miejscu, jednak na pewno nie w lodówce.

Czekolada

Gdy czekolada przez dłuższy czas jest przechowywana w niskiej temperaturze, pojawia się na niej biały nalot wpływający również na smak. W przypadku czekolady warto więc skłaniać się ku kompromisowi jakim jest temperatura pokojowa, gdyż zbyt dużo ciepła również nie działa na nią pozytywnie.

Kawa

Kawa przechowywana w lodówce zachowuje się bardzo podobnie od czekolady. Również pokrywa się osadem zmieniającym smak i traci swój charakterystyczny zapach.

Ziarna, makarony, mąka i cukier

7#:lodówce.jpg

Wszystkie te produkty powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej. Gdy jest chłodniej tracą one bowiem swoje wartości odżywcze, witaminy, konsystencję i smak.

Niektóre wędliny

Niektóre rodzaje szynek posiadają bardzo charakterystyczny smak, który łatwo mogą utracić, gdy są przechowywane w lodówce. W przeciwieństwie do zwykłych wędlin, którym niskie temperatury służą, szynki zdecydowanie lepiej mają się w temperaturze pokojowej.

Bazylia

8#:lodówce.jpg

 

Bazylii także nie należy umieszczać w lodówce, gdyż niska temperatura wysusza ją i przyspiesza proces rozkładu. Jeśli jednak chcesz wykorzystać jej zdolność pochłaniania innych zapachów, wstaw ją do szklanki z wodą, aby przedłużyć jej żywotność.

Mamy nadzieję, że ten tekst i wiedza w nim zawarta, pomogą Ci uniknąć błędu przechowywania w lodówce produktów, które nigdy nie powinny się tam znaleźć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.