Depresja – 5 objawów, które być może ignorujesz

Depresja – 5 objawów, które być może ignorujesz

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Depresja zmienia procesy chemiczne przebiegające w ludzkim mózgu. Dlatego osoby dotknięte tą chorobą mogą postrzegać mocno zniekształconą wersję rzeczywistości. Odbierają jako negatywne różnego rodzaju zachowania oraz komentarze. Jednak w innych okolicznościach wydałyby się one całkowicie normalne.

Niestety spory odsetek osób, które dopadła depresja zdaje sobie sprawę z tego faktu dopiero wtedy, gdy choroba przeszła już w bardziej zaawansowane stadium. Wynika to z faktu, że najzwyczajniej w świecie chory nie potrafi zidentyfikować oznak tego schorzenia. Dlaczego tak jest? Jak wcześnie rozpoznać depresję? Opowiemy Ci w dzisiejszym artykule.

Najbardziej przytłaczającym i dominującym w przypadku uczuciem jest dojmujący smutek. Wiele osób jednak ignoruje występujące u nich inne poważniejsze objawy tego zaburzenia w sferze psychicznej.

Załamana kobieta siedzi na łóżku - depresja

Nie byłoby to niczym szczególnie istotnym, gdyby nie to, że taka postawa uniemożliwia rozpoczęcie prawidłowego leczenia zaburzenia. Bez odpowiedniej terapii, z biegiem czasu przechodzi do postaci znacznie trudniejszej do wyleczenia.

Każdy przypadek depresji przejawia się inaczej. Jednak istnieje szereg objawów, które mogą posłużyć do jej jednoznacznego i poprawnego zidentyfikowania.

Ogromna większość osób wciąż nie wie, jakimi charakterystycznymi objawami cechuje się depresja. Dlatego w dzisiejszym artykule mamy zamiar zaprezentować Ci 5 najbardziej typowych i najczęściej spotykanych objawów tej choroby.

1. Depresja objawia się zazwyczaj nagłymi zmianami wagi ciała

Jednym z najbardziej widocznych objawów, jakie daje depresja są nagłe i pozornie niewytłumaczalne wahania masy ciała. Utrata lub przybranie ponad pięciu procent całkowitej normalnej wagi ciężaru w ciągu miesiąca jest objawem wskazującym, że coś nie do końca prawidłowo funkcjonuje w Twoim w organizmie.

W tym konkretnym przypadku mamy na myśli zaskakującą utratę wagi bez stosowania jakiejkolwiek diety lub ćwiczeń fizycznych. Twój apetyt może jednocześnie ulec zauważalnemu zredukowaniu. Efektem może być niedobór składników odżywczych.

Zmiana apetytu - kobieta nie chce jeść

Oczywiście, trzeba być ostrożnym w przypadku zaobserwowaniu u siebie opisanych objawów. Depresja nie jest bowiem jedynym zagrożeniem w takim przypadku. Mogą także wystąpić poważne napady anemii, zmęczenia i utraty koncentracji.

Jeśli natomiast zauważalnie przybrałeś na wadze, to najprawdopodobniej już zacząłeś jeść większe ilości pożywienia z powodu niepokoju, stresu lub innych stanów emocjonalnych, z których w późniejszych stadiach rozwija się depresja.

2. Zmiany w normalnym cyklu snu

Depresja może objawiać się także zakłóceniami snu. Wymaga to natychmiastowego zwrócenia na nie większej uwagi, gdy tylko problemy ze snem przyjmują postać ciągłą.

Objaw ten jest na szczęście bardzo łatwy do zidentyfikowania i ogólnie rzecz biorąc powoduje podjęcie działań pozwalających rozwiązać problem ze snem, podczas których można także określić, czy jego przyczyną nie jest przypadkiem właśnie będąca przedmiotem tego artykułu choroba.

Ale należy przy tym pamiętać, że opisywane objawy pojawiają się z różnych przyczyn. Korzystanie z urządzeń elektronicznych przed pójściem do łóżka, jedzenie wieczorem ciężkostrawnych potraw lub nadmierny poziom stresu to inne powszechnie spotykane przyczyny problemów z zasypianiem i ogólnie ze snem. Wszystko to może mieć wpływ.

Bezsenność - kobieta nie może spać

Osoby z tym problemem o podłożu psychicznym ogólnie rzecz biorąc czują się senne w ciągu dnia, ale jednocześnie mają trudności z zasypianiem w nocy.

Należy znaleźć jak najszybsze rozwiązanie tego stanu, ponieważ często nakłania on zmagających się z nim ludzi do nadmiernego korzystania z leków nasennych lub alkoholu (a także łącząc je ze sobą) w celu przezwyciężenia tego problemu, co jest najgorszym z możliwych rozwiązań. Koło się zamyka.

3. Gniew lub podatność na wybuchy złości a depresja

Negatywne zmiany nastroju są typowymi sposobami, za pomocą których objawić może się depresja. Najczęściej spotkać można nadmierne zamartwianie się, smutek, czy też zniechęcenie.

Na ogół tego typu zmiany nastroju są spowodowane przez problemy ze snem i niedobór składników pokarmowych wywołany nieprawidłowym odżywaniem się.

Niektórzy ludzie mają na Ciebie gorszy wpływ wywołując poczucie rozdrażnienia, ale te same osoby na ogół nie rozumieją, przez co przechodzisz i czym jest tak naprawdę depresja. Wywołuje to dodatkowo uczucie osamotnienia.

Irytacja

Warto też w takim przypadku podjąć starania prowadzące do uniknięcia konfrontacji. Jednocześnie należy zadbać o to, by nie popaść w nadmierną izolację i samotność. Taki stan rzeczy bowiem może jeszcze bardziej pogorszyć objawy choroby.

Depresja zmienia funkcjonowanie procesów chemicznych przebiegające w ludzkim mózgu przez co może do Ciebie docierać mocno zniekształcona wersja rzeczywistości. Nie wszystko, co Ci się wydaje być prawdą rzeczywiście nią jest.

Różnego rodzaju zachowania oraz komentarze, które w innych okolicznościach wydałyby się całkowicie normalne i o neutralnym znaczeniu możesz zacząć odbierać jako negatywne, co może zarazem wywoływać u Ciebie niepotrzebną i niezrozumiałą dla innych irytację.

4. Poczucie winy

Osoby, które dopadła depresja, często mają u siebie głębokie poczucie winy. A co gorsza niejednokrotnie potęguje ono jeszcze głębsze odczuwanie negatywnych emocji, co z kolei napędza depresję tworząc swego rodzaju błędne koło.

Poczucie winy na ogół wynika z uwagi na podejmowanie niewłaściwych decyzji, co bezpośrednio spowodowane jest błędną oceną sytuacji z uwagi na przeżywanie smutku, zniechęcenia, czy też wzajemne animozje między Tobą, a bliskim Ci osobom.

Jest to dość skomplikowany problem, ponieważ pogarsza on i negatywnie wpływa na Twoje relacje z otoczeniem, tym trudniejsze więc zadanie stoi przez chorującymi na depresję osobami, aby uzyskać wsparcie, którego tak bardzo potrzebują do przezwyciężenia swojej choroby.

5. Różnego rodzaju bóle i migreny a depresja

Jeszcze kilka lat temu specjaliści z dziedziny zdrowia psychicznego nie wierzyli w to, że emocje mogą mieć jakikolwiek związek z fizycznym odczuwaniem bólu. Jednak po wykonaniu wielu różnych badań stwierdzono jednoznacznie, że takowy związek rzeczywiście istnieje, co więcej wykryto, że jest on o wiele silniejszy niż kiedyś sądzono. Nawet migrena może wynikać z depresji i stanowić jedynie jej objaw.

Może on objawiać się na przykład zwiększoną wrażliwością skóry na bodźce zewnętrzne, bólami mięśni, sztywnością stawów i zaburzeniami trawienia.

Bóle szyi a depresja

Wszystkie opisane powyżej objawy mogą mieć wiele przyczyn. Dlatego też konieczne są badania. Analiza stanu zdrowia badanej osoby pomoże ustalić, czy odczuwane bóle są spowodowane przez choroby, zaburzenia czy emocje.

Depresja jest poważnym schorzeniem, które powinno być postrzegane nie tylko jako zwykły smutek, płacz, lub im podobne nastroje. Jest to złożona i niebezpieczna choroba, która wymaga przeprowadzenia profesjonalnej terapii leczniczej w celu przezwyciężenia jej tak szybko, jak to możliwe.

Wiele z tych objawów często mylimy z innymi chorobami. Nie należy jednak ich ignorować. Warto postarać się o postawienie diagnozy. Następnie konieczne będzie zapewnienie odpowiedniej opieki medycznej pod okiem specjalisty. Jest to warte każdego wysiłku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Babbel, S. (2010). The connections between emotional stress, trauma, and physical pain. Psychology Today.
  • Dio Bleichmar, E. (1992). La depresión en la mujer. Revista de la Asociación Española de Neuropsiquiatría.11(39), 283-289.
  • Sutin, A. R., & Zonderman, A. B. (2012). Depressive symptoms are associated with weight gain among women. Psychological medicine, 42(11), 2351-2360.
  • Kupfer, D. J. (2006). Depression and associated sleep disturbances: patient benefits with agomelatine. European Neuropsychopharmacology, 16, S639-S643.
  • Benazzi, F., & Akiskal, H. (2005). Irritable-hostile depression: further validation as a bipolar depressive mixed state. Journal of affective disorders, 84(2-3), 197-207.
  • O’Connor, L. E., Berry, J. W., Weiss, J., & Gilbert, P. (2002). Guilt, fear, submission, and empathy in depression. Journal of affective disorders, 71(1-3), 19-27.
  • Bair, M. J., Robinson, R. L., Katon, W., & Kroenke, K. (2003). Depression and pain comorbidity: a literature review. Archives of internal medicine, 163(20), 2433-2445.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.