Depresja? Krótki spacer zmieni Twój mózg

Czy wiedziałaś, że aktywność fizyczna, łagodna lecz systematyczna, może poprawić Twoje samopoczucie, kiedy cierpisz na depresję? Wystarczy każdego dnia spacerować po pół godziny, aby poczuć się lepiej.
Depresja? Krótki spacer zmieni Twój mózg

Ostatnia aktualizacja: 14 czerwca, 2019

Depresja to straszna choroba, która sprawia, że Twój świat porusza się w innym tempie. Kiedy mózg znajduje się w tym stanie, to jesteś mniej aktywna fizyczna i tworzysz mniejszą liczbę połączeń nerwowych.

Badania przeprowadzone na University of Illinois wykazały, że ciało migdałowate – struktura, która stoi na posterunku Twoich emocji – działa na znacznie niższym poziomie, gdy Twój umysł toczy depresja.

Wszystkie te cechy mają bardzo specyficzny cel: zmuszenie Cię do skupienia się na samej sobie. Funkcjonujesz na minimalnych obrotach, aby móc przeanalizować swój świat wewnętrzny, zrozumieć go i rozwiązać problemy.

Ale to nigdy nie przychodzi łatwo. Depresja nie może być wyleczona tak jak grypa czy inna infekcja. Aby przezwyciężyć tę chorobę, musisz podejść do niej w nieco inny sposób. Po pierwsze, jeśli lekarz Ci to rekomenduje, możesz leczyć się za pomocą lekarstw, uzupełniając to odpowiednią t erapią.

Neurologowie coraz częściej zajmują się też zjawiskiem neuroplastyczności. Doświadczanie nowych stymulacji oraz odczuć, które są intensywne i znaczące mogą “reaktywować” Twoje połączenia nerwowe. Coś tak prostego jak spacer każdego dnia, może mieć bardzo terapeutyczne działanie.

Dzisiaj przyjrzyjmy się bliżej tym wszystkim informacjom. Warte zapamiętania.

Jeśli dopadła Cię depresja, to pójdź na spacer

Scott Langenecker, psychiatra z University of Illinois, wyjaśnia, że jednym z czynników często prowadzącym do depresji są ciągłe negatywne myśli. Ludzie przechodzą przez takie okresy, kiedy zaczynają mieć obsesje na punkcie negatywnych lub fatalistycznych idei.

  • To jest jak niekończący się refren. Negatywne myśli się nagromadzają do czasu aż w końcu wytworzysz fatalistyczny emocjonalny proces, który spowoduje Twoje załamanie.

Rutyna, życie w małej przestrzeni i nawet relacje cały czas z tymi samymi ludźmi mogą intensyfikować ten stan. Depresja jest częściej spotykana w dużych miastach niż w mniejszych miasteczkach lub wioskach, w których jest więcej kontaktu z naturą.

Kobieta z bólem głowy
  • Ale to nie znaczy, że możemy tego wszystkiego uniknąć, porzucając wszystko i przenosząc się w góry. Po prostu musisz znaleźć kilka godzin dla siebie, aby połączyć się z naturą.
  • Jeśli cierpisz na depresję, to każdego dnia chodź na spacer do parku, do lasu lub brzegiem plaży. Wybierz jakikolwiek zielony teren, w którym łatwo spacerować.

Oto, co zaczniesz obserwować po upływie zaledwie kilku dni.

Twój nastrój się zmieni

Kiedy wykonujesz nieco ćwiczeń, nawet takich jak półgodzinny spacer, Twój mózg uwalnia endorfiny.

  • Endorfiny wchodzą w interakcje z receptorami w Twoim mózgu, by zredukować odczuwanie smutku, negatywów, a nawet bólu.
  • Jak wyjaśniają neurologowie, endorfiny dostarczają przyjemnych odczuć, które wiele osób opisuje jako “bieg na haju”.
  • To pozytywne i dające energię uczucie, które uwalnia od obsesyjnych i fatalistycznych myśli. To pomaga spojrzeć na wiele spraw z innej perspektywy.

Wzmocnią się połączenia neuronowe

Powiedzieliśmy już wcześniej, iż istnieje związek pomiędzy połączeniami nerwowymi a depresją. Ciekawe jest, że delikatne, ale regularne ćwiczenia mogą poprawić osiągi Twojego mózgu.

Neurony w mózgu

Coś niezwykłego jest osiągalne na wiele sposobów.

  • Przede wszystkim wygląda na to, że coś znane pod terminem “neurogenezy” tworzy nowe komórki w mózgu.
  • Twoje tętno jest regulowane, mózg otrzymuje więcej tlenu, a do tego uwalnia się więcej miłych, pozytywnych i motywujących emocji.
  • Cała ta wewnętrzna “chemia” tworzy nowe komórki i sprzyja mocniejszym połączeniom neuronowym.

Korzyści te nie będą widoczne pierwszego czy drugiego dnia. Musisz być konsekwentna w Twoich codziennych nawykach ćwiczeniowych. Po prostu każdego dnia pójdź na półgodzinny spacer, pamiętając że to “Twoje chwile” – chwile przyjemności.

Spacer wzmaga Twoją kreatywność

Możesz się zastanawiać, jak kreatywność Ci pomoże, kiedy cierpisz na depresję. Wierz lub nie, ale ta potężna zdolność pokaże Ci więcej pozytywnych dróg ku wyzdrowieniu.

Nogi na ścieżce - depresja może zostać złagodzona przez spacer

Spacer Cię relaksuje. Każdy krok, który stawiasz i każdy oddech stymulują Twój mózg.

  • W tych chwilach tylko dla siebie, nagle wiele spraw widocznych jest w innej perspektywie.
  • Pozytywne myślenie to droga, którą trzeba podążać, by zerwać łańcuchy trzymające Cię w stanie depresji.
  • Bardzo możliwe, że kiedy pójdziesz na spacer, to wpadniesz na nowe pomysły. Taka kreatywność nie musi być związana z czymś artystycznym. Mówiliśmy już o pomysłowości, która pomoże Ci wydostać się z tej czarnej dziury.
  • Przezwyciężenie depresji nie jest łatwe. Ale nowe marzenie, projekt, pragnienie, a później decyzja mogą wszystko w końcu zmienić.

Warto włączyć do życia tę jedną, niewielką zmianę. Jeśli dopadła Cię depresja, to idź na spacer i pozwól umysłowi powoli się leczyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jacobs, R. H., Barba, A., Gowins, J. R., Klumpp, H., Jenkins, L. M., Mickey, B. J., … & Hsu, D. T. (2016). Decoupling of the amygdala to other salience network regions in adolescent-onset recurrent major depressive disorder. Psychological medicine, 46(5), 1055-1067.
  • Stathopoulou, G., Powers, M. B., Berry, A. C., Smits, J. A., & Otto, M. W. (2006). Exercise interventions for mental health: a quantitative and qualitative review. Clinical psychology: Science and practice, 13(2), 179-193.
  • Robertson, R., Robertson, A., Jepson, R., & Maxwell, M. (2012). Walking for depression or depressive symptoms: a systematic review and meta-analysis. Mental health and physical activity, 5(1), 66-75.
  • Boecker, H., Sprenger, T., Spilker, M. E., Henriksen, G., Koppenhoefer, M., Wagner, K. J., … & Tolle, T. R. (2008). The runner’s high: opioidergic mechanisms in the human brain. Cerebral cortex, 18(11), 2523-2531.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.