Dlaczego palce puchną? Najczęstsze przyczyny

Gdy palce zaczynają puchnąć, bardzo ważne jest, aby jak najszybciej odkryć przyczynę tego zjawiska. Przyjrzyj się czy puchnie tylko jeden palce, czy są to wszystkie. Jeżeli puchną wszystkie przyczyny, należy szukać w problemach z krążeniem.
Dlaczego palce puchną? Najczęstsze przyczyny
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 23 września, 2022

Na pewno nie raz przydarzyło ci się, że z niewiadomych powodów, nagle pierścionki uciskają Twoje palce, a nawet mogą one zmieniać swój kolor. O czym to świadczy i czym może być to spowodowane? Palce puchną z przeróżnych przyczyn, większość z nich nie jest zagrożeniem dla naszego zdrowia, jednak czasem może być to pierwszy objaw poważnej choroby.

Dziś w artykule poznasz czynniki powodujące podobne dolegliwości.

Opuchnięte palce – czego mogą być objawem?

Zdarza się dużo częściej, niż nam się wydaje. Na pewno niejednemu z nas przydarzyło się  odczuć opuchnięcia w palcach u rąk, delikatne mrowienia i nieprzyjemnego łaskotania podczas spaceru. Przyczyną jest przede wszystkim przyspieszona praca serca i wzmożone krążenie krwi, co zwykle zachodzi, gdy wykonujemy ćwiczenia fizyczne lub jesteśmy w ruchu.

Również nic niepokojącego nie ma w opuchniętych palcach, które uległy urazowi, stłuczeniu czy kontuzji. Jednak trzeba pamiętać, że symptom ten może być także początkiem problemów ze stawami.

zatrzymanie wody w organizmie

Jeżeli regularnie wykonujesz ten sam ruch palców lub ręki, możliwe jest, że w efekcie palce spuchną i pojawi się stan zapalny.

  • Zapalenie kaletki:

Zapalenie worka z płynem maziowym znajdującego się w miejscach, w których mięśnie przesuwają się po kościach. Często objawiające się bolesnym opuchnięciem.

  • Zespół cieśni nadgarstka:

Ta bolesna dolegliwość często spotyka kobiety. Jest efektem ucisku na nerw biegnący przez nadgarstek, co skutkuje nie tylko tym, że palce są opuchnięte, ale nawet traci się w nich czucie.

  • Ganglion (torbiel galaretowata):

Pojawia się po tym, jak cześć stawu lub ścięgien w okolicy nadgarstka, ulega przewlekłym urazom. W konsekwencji może prowadzić do tego, że palce są opuchnięte.

  • Zakażenie bakteryjne:

Przyczyna, którą również należy wziąć pod uwagę. Na skutek infekcji przez bakterie Streptococcus aureus, palce również ulegają obrzękowi. Oprócz tego, często pojawia się podwyższona temperatura.

  • Zanokcica:

Dolegliwość tą szybko uda się zdiagnozować i z reguły dotyka ona jeden z paców. Jest to zakażenie powstające wokół paznokcia, bardzo bolesne i powodujące obrzęk. W wielu przypadkach również pojawiają się stany ropne.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów:

Niestety tej prawdopodobnej przyczyny także nie można wykluczyć. Jest to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która dotyka stawy. Polega na powstawaniu bolesnych stanów zapalnych w stawach i niejednokrotnie jej pierwsze objawy to opuchnięte palce.

Ważne jest, aby jak najszybciej odróżnić tą chorobę od reumatoidalnego zapalenia stawów, w czym pomoże nam lekarz specjalista.

Znajdź przyczynę

Gdy palce zaczynają puchnąć, bardzo ważne jest, aby jak najszybciej odkryć przyczynę tego zjawiska. Przyjrzyj się czy puchnie tylko jeden palce, czy są to wszystkie. Jeżeli puchną wszystkie przyczyny, należy szukać w problemach z krążeniem.

Jeżeli to tylko jeden palec, przyjrzyj się paznokciom, przypomnij sobie czy nie doszło do urazu lub wbicia ciała obcego. Czasem przyczyną może być niezauważone ugryzienie przez owada. Jednak jeżeli stan zapalny i opuchnięcie trwają dłużej niż 5 dni, niezwłocznie zgłoś się do lekarza.

Jak zmniejszyć opuchliznę palców?

Jak już zostało wspomniane, jeżeli zapalenie i opuchnięcie, utrzymuje się dłużej niż kilka dni, należy niezwłocznie zgłosić się o poradę do specjalisty. Oprócz tego w domu możemy zastosować kilka sposobów, które mogą nam pomóc zmniejszyć obrzęk:

3#:Imbir-palce.jpg

1. Moczenie opuchniętych palców w zimnych lub ciepłych naparach z rozmarynu

Roślina ta dobrze sprawdza się w przypadku prób zmniejszenia stanu zapalnego chrząstek i stawów. Napar najlepiej wykonać poprzez zanurzenie dwóch gałązek rozmarynu w gorącej wodzie, a następnie umieścić w naczyniu opuchnięte palce na około 3 minuty.

Dalej wykonać to samo, ale palce umieścić w naczyniu ze zwykłą chłodną wodą. Wykonywać te czynności naprzemiennie. Różnica temperatur powoduje, że krew zaczyna lepiej krążyć, co sprzyja ustąpieniu obrzęku. Na zakończenie można wykonać masaż, używając olejku rozmarynowego.

2. Czosnek

Jeżeli podejrzewasz, że opuchnięte palce mogą być skutkiem zakażenia bakteryjnego, po obrzękniętych miejscach przejedź ząbkiem obranego czosnku. Działa on silnie bakteriobójczo, co może pomóc nam zmniejszyć opuchliznę.

3. Opatrunek z imbiru

Ten leczniczy korzeń, który może pomoc nam w walce z opuchlizną. Napar najlepiej wykonać z kilku pociętych kawałków świeżego korzenia. W tak przygotowanym preparacie należy przez kilka minut moczyć opuchnięte palce, a następnie przy wykorzystaniu tego samego preparatu przygotować opatrunek i dobrze go umocować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.