Dlaczego warto jeść kalafior? Poznaj 8 korzyści

Jedzenie kalafiora to nie tylko wewnętrzne korzyści. Chroni on również naszą skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i usprawnia regenerację komórek.
Dlaczego warto jeść kalafior? Poznaj 8 korzyści
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kalafior to odmiana kapusty warzywnej. Roślina ta obok brokuł należy do rodziny kapustowatych (krzyżowych). Wiele osób rezygnuje z umieszczenia go w swojej diecie ze względu na niezbyt przyjemny zapach i z powodu wzdęć, które może powodować.

Jednak jest to warzywo, które z pewnością zasługuje na miejsce w jadłospisie, chociażby ze względu na to, że jest bogate w witaminy, minerały oraz ma silne właściwości przeciwutleniające. Jest produktem, który z łatwością można wkomponować w sałatki czy wykorzystać do przygotowania zupy krem, a to tylko niektóre z opcji, jakie daje kalafior. 

Jeżeli należysz do tych osób, które postanowiły wykluczyć go ze swojej diety, dziś poznasz osiem powodów, dla których warto jeszcze raz to przemyśleć i spróbować się do niego przekonać!

Dlaczego kalafior powinien znaleźć się w diecie?

Plastikowe serce

Kalafior i inne rośliny należące do tej samej rodziny zawierają substancję zwaną sulforafanem.

Jest to siarkoorganiczny związek chemiczny, który poprawia ciśnienie krwi i usprawnia pracę nerek. Ma on związek z procesem metylacji DNA, która ma kluczowe znaczenie dla odpowiedniego funkcjonowania komórek, a w szczególności na wewnętrzne części tętnic.

Oprócz tego, kalafior zawiera fitochemiczny związek zwany allicyną, który obniża poziom cholesterolu i zmniejsza ryzyko występowania udaru mózgu.

2. Poprawia pracę mózgu

Zawartość choliny i witamin z grupy B czyni z niego prawdziwego sprzymierzeńca mózgu i ogólnego zdrowia całego organizmu.

Regularna konsumpcja kalafiora już w czasie ciąży korzystnie wpływa na układ nerwowy, funkcje poznawcze i pamięć płodu. Włączenie do diety tego warzywa może okazać się pomocne w ochronie organizmu przed skutkami upływu czasu i nagromadzenia toksyn.

3. Działa moczopędnie i oczyszczająco

Brzuch

Choć kalafior w głównej mierze składa się z wody znajdziemy w nim również dwa bardzo ważne składniki — potas i sód.  Te dwa związki mają działanie moczopędne i faworyzują eliminację wody z organizmu, która jest zatrzymywana w tkankach.

Oprócz tego, właściwość ta świetnie sprawdza się w wypadku osób z wysokim ciśnieniem tętniczym, regulując jego wartość poprzez właśnie zwiększenie produkcji moczu.

Dodatkowo właściwości oczyszczające kalafiora sprzyjają eliminacji toksyn i nagromadzonych substancji kwasowych a w tym między innymi kwasu moczowego i mocznika.

4. Doskonały produkt dla kobiet w ciąży

Włączenie warzywa do diety jest szczególnie zalecane kobietom w ciąży. Wszystko ze względu na wysoką zawartość kwasu foliowego (B9) i innych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju płodu.

Folat, czyli metylowa forma witaminy B jest zaangażowana w produkcję białych i czerwonych krwinek, w syntezę materiału genetycznego i tworzenie przeciwciał, które nadają systemowi immunologicznemu siły.

Ponadto, spożywanie kalafiora jest zalecane osobom przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne, ponieważ redukują poziom tej substancji w organizmie.

5. Wspomaga trawienie

Wysoka zawartość błonnika czyni z kalafiora doskonały produkt przeczyszczający. Usprawnia on procesy trawienne, a jednocześnie pomaga przy problemach z zaparciami.

Błonnik ma kluczowe znaczenie przy utrzymaniu prawidłowych ruchów jelit i wspomaga sprawne usuwanie zalegających niestrawionych resztek pokarmowych.

Oprócz tego znajdziemy w nim glukorafaninę — związek, który korzystnie wpływa na stan żołądka i jelit oraz chroni je przed powstawaniem poważnych chorób, takich jak rak czy wrzody.

6. Kalafior działa przeciwnowotworowo

Komorki-rakowe

Sulforafan, siarkoorganiczny związek chemiczny zawarty w kalafiorze ma zdolność eliminowania nowotworowych komórek macierzystych. To może pomóc w spowolnieniu rozwoju nowotworów, a niektórzy eksperci twierdzą, że nawet może być kluczem do kontrolowania przebiegu choroby.

Inne obecne w nim związki takie jak indole czy izotiocyjaniany dały pozytywne wyniki w zapobieganiu leczenia nowotworów takich jak:

  • rak sutka
  • rak prostaty
  • rak pęcherza moczowego
  • rak jelita grubego
  • rak wątroby
  • rak płuc

7. Wspomaga proces odchudzania

Ze względu na niską zawartość kalorii i bogatą wartość odżywczą, kalafior naprawdę warto uwzględnić w diecie, szczególnie gdy staramy się zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

Dzięki znacznej ilości błonnika zapewniane jest dłuższe uczucie sytości. Tym samym możliwe jest lepsze kontrolowanie spożywanych kalorii podczas całego procesu odchudzania.

8. Korzystnie wpływa na skórę

Zadbana kobieta skóra twarz

Duża ilość przeciwutleniaczy i składników odżywczych pomaga utrzymać w zdrowiu również skórę. Sprzyja regeneracji komórek i hamuje procesy uszkodzenia spowodowane działaniem wolnych rodników. Jest to główną przyczyną przedwczesnego starzenia się organizmu.

Jak widać mimo to, że kalafior nie należy do najsmaczniejszych warzyw, jest źródłem bardzo ważnych składników odżywczych. Istnieje wiele sposobów na ciekawe wykorzystanie go w potrawach. Znajdź przepis, który najbardziej będzie odpowiadał Twoim upodobaniom.

Postaraj się, by kalafior pojawił się w Twojej diecie przynajmniej 2-3 razy w tygodniu i regularnie korzystaj z jego zdrowotnych właściwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Instituto Nacional del Cáncer. Plantas crucíferas y la prevención del cáncer. 2012. Available at: https://www.cancer.gov/espanol/cancer/causas-prevencion/riesgo/dieta/hoja-informativa-plantas-cruciferas. Accessed 11/30, 2018.
  • Instituto Nacional de Salud. Datos sobre la colina. 2017. Available at: https://ods.od.nih.gov/pdf/factsheets/Choline-DatosEnEspanol.pdf. Accessed 11/30, 2018.
  • Wikipedia. Brassica oleracea var. botrytis. 2018. Available at: https://es.wikipedia.org/wiki/Brassica_oleracea_var._botrytis. Accessed 11/30, 2018.
  • Vanduchova A., Anzenbacher P., Anzenbacherova E., Isothiocyanate from Broccoli, sulforaphane and its properties. J Med Food, 2019. 22 (2): 121-126.
  • Liu DS., Wang SL., Li JM., Liang ES., et al., Allicin improves carotid artery intima-media thickness in coronary artery disease patients with hyperhomocysteinemia. Exp Ther Med, 2017. 14 (2): 1722-1726.
  • Van Gool JD., Hirche H., Lax H., De Schaepdrijver L., Folic acid and primary prevention of neural tube defects: a review. Reprod Toxicol, 2018. 80:73-84.
  • Christodoulides S., Dimidi E., Fragkos KC., Farmer AD., et al., Systematic review with meta analysis: effect of fibre supplementation on chronic idiopathic constipation in adults. Aliment Pharmacol Ther, 2016. 44 (2): 103-16.
  • Leone A., Diorio G., Sexton W., Schell M., et al., Sulforaphane for the chemoprevention of bladder cancer: molecular mechanism targeted approach. Oncotarget, 2017. 8 (21): 35412-35424.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.