Domowe sposoby na afty - rozwiąż problem naturalnie

Domowe sposoby na afty - rozwiąż problem naturalnie

Ostatnia aktualizacja: 13 marca, 2019

Domowe sposoby na afty mogą okazać się niezwykle przydatne w obliczu tej dokuczliwej dolegliwości. Mimo, że afty nie są wielkich rozmiarów, są źródłem intensywnego bólu. Fakt, że występują w wilgotnych miejscach dodatkowo utrudnia sprawę, przedłuża się bowiem ich leczenie.

Dlatego właśnie w dzisiejszym artykule zaproponujemy Ci domowe sposoby na afty. Dzięki nim rozwiążesz problem możliwie szybko i w sposób naturalny.

Dlaczego afty pojawiają się w jamie ustnej?

Bardzo często zdarza się, że nie wiemy dlaczego występują te infekcje. Eksperci również nie są w stanie określić dokładnie przyczyny pojawiania się aft w jamie ustnej. Według danych afta dotyka aż 20% naszej populacji. Powoduje ból i dyskomfort, zarówno przy mówieniu jak i przy jedzeniu.

Afty mogą występować w dwóch formach: prostej i złożonej. Pierwsza z nich występuje kilka razy do roku i trwa najwyżej tydzień, najczęściej dotyka osoby pomiędzy 10-tym a 20-tym rokiem życia. Afty złożone są rzadsze i cierpią na nie osoby, które już miały w swoim życiu problemy z owrzodzeniem jamy ustnej. W obu przypadkach przydadzą się domowe sposoby na afty.

Afta na ustach

Afty w jamie ustnej mogą pojawiać się z różnych powodów. Niektóre z nich to: stres, spożywanie kwaśnych potraw lub cytrusów, podrażnienia spowodowane pokarmem lub którymś z naczyń (widelec, łyżka, szklanka). W grę może wchodzić osłabienie układu odpornościowego i problemy z odżywaniem się. Nie bez znaczenia są też choroby układu pokarmowego.

Ważne, aby odróżnić owrzodzenie jamy ustnej czyli aftę od opryszczki. Mogą one wyglądać tak samo, ale mają zupełnie inne przyczyny powstawania. Opryszczka wargowa spowodowana jest prostym wirusem i jest zaraźliwa, afta zaś zaraźliwa nie jest. Opryszczka może pojawiać się w innych częściach twarzy, takich jak usta, nos, podbródek czy nawet w innych częściach ciała.

Objawami występowania owrzodzenia w jamie ustnej jest: pieczenie, bolesne mrowienie, okrągłe rany w kolorze białym lub szarym z zaczerwieniami na krawędziach. W przypadku owrzodzenia może też wystąpić gorączka, obrzęk węzłów chłonnych, itp.

Tymianek pomoże Ci obniżyć gorączkę.

Dobrą informacją jest to, że afty prawie zawsze znikają same z siebie. Ból podczas występowania owrzodzenia jest bardzo irytujący więc bardzo ważnym jest, aby nie ulegać pokusie na chwilową ulgę i nie dotykać miejsc gdzie występują afty – czy to za pomocą języka czy zębami. Po siedmiu czy dziesięciu dniach powinny być tylko niemiłym wspomnieniem.

Domowe sposoby na afty – rozwiąż problem naturalnie

Sól

to jeden z najtańszych i najlepszych środków antyseptycznych na świecie. To także wielki sojusznik w zwalczaniu aft w sposób naturalny. Wystarczy wymieszać łyżeczkę soli w szklance ciepłej wody i tak przygotowanym roztworem płukać jamę ustną, skupiając się głównie na miejscach gdzie występuje owrzodzenie.

Płucząc jamę ustną i wypluwając roztwór, należy powtarzać tę czynność przynajmniej trzy razy dziennie. Stopniowo zmniejszy to ból i uczucie dyskomfortu. Są ludzie, którzy decydują się na nacieranie solą aft, nie jest to jednak zalecane, bo zwiększa ból i powoduje podrażnienia.

Soda oczyszczona

W tym wypadku, podobnie jak sól, działa antyseptycznie. Należy wymieszać sodę oczyszczoną z połową szklanki wody i płukać jamę ustną “bulgocząc” bez połykania roztworu. Również można przygotować pastę łącząc sodę oczyszczoną z odrobiną wody i nałożyć ją na owrzodzenia, zostawić na dłuższą chwilę aby miała możliwość zadziałać, po czym wypłukać zimną wodą bez pocierania zainfekowanych miejsc.

Nadtlenek wodoru

Kolejne niezastąpione lekarstwo na owrzodzenia jamy ustnej. Wacik lub gazę należy zamoczyć w nadtlenku wodoru i nakładać go na owrzodzone miejsca trzy razy dziennie. Usunie on uczucie dyskomfortu i zapobiegnie rozprzestrzenianiu się infekcji.

Płyn do płukania jamy ustnej

Nie jest może to tak “naturalny” środek. Może jednak skutecznie uśmierzyć ból, przynieść natychmiastową ulgę i zredukować powstawanie bakterii. Pamiętajmy aby nie używać zbyt dużej ilości płynu, zwłaszcza jeżeli jest mocny, bo może wywołać podrażnienia.

Lód

Właściwością kostki lodu jest powolne i dokładne działanie w zwalczaniu owrzodzenia, zmniejszając stan zapalny i ból. Działa jak naturalny środek kojący. Umieść kostkę lodu w ustach, tyle razy dziennie ile uważasz to za konieczne.

Kostki lodu

Jogurt

Dzięki temu, że zawiera kwas mlekowy i bakterie, pomoże nam zmienić skład pH w ustach. W związku z tym pomoże też kontrolować powstawanie nowych bakterii. Należy jeść jeden jogurt dziennie, zwłaszcza kiedy często pojawiają się afty w jamie ustnej. Można również nakładać jogurt bezpośrednio na rany za pomocą wacika.

Mleko magnezowe

Daje efekty podobne do jogurtu. Stosowane trzy razy dziennie zmienia pH w ustach, dzięki czemu utrudnia pojawianie się nowych bakterii.

Afta – jak jej unikać?

Niedobór składników mineralnych i witamin może być również przyczyną owrzodzenia jamy ustnej. Dlatego bardzo ważnym jest aby nasza dieta była w nie bogata. Innymi przyczynami, które również mogą powodować aftę są: niedokrwistość (anemia) spowodowana niedoborem żelaza lub kwasu foliowego, celiakia, choroba Crohna, itp. Nie wahajmy się więc aby włączyć do naszej diety produkty żywnościowe takie jak: warzywa zielonolistne, produkty pełnoziarniste, mleko, itd. 

Należy również zachować ostrożność podczas mycia zębów, bo przez przypadek możemy doprowadzić do podrażnienia jamy ustnej, a nawet do powstania owrzodzenia. To samo tyczy się spożywania produktów mogących nasilić podrażnienia, takich jak: ciastka, pieczywo, tosty, itd. W swojej diecie warto unikać pokarmów kwaśnych i pikantnych, gumy do żucia, a także należy pamiętać o czyszczeniu zębów nitką dentystyczną po każdym posiłku aby utrzymać jamę ustną w czystości i zdrowiu.

Jeżeli jednak dolegliwość się pojawi, nasze domowe sposoby na afty z całą pewnością Ci pomogą.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Toshiyuki IMAI, the italian voice, Joshua Yoon Her Nandez, Emilian Robert Vicol, gaelx.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.