Schudnąć bez diety: 7 pomocnych nawyków

Zastosowanie niektórych rozwiązań w codziennej diecie pozwala na lepsze odżywianie się i szybką utratę wagi w zdrowy sposób. Co najważniejsze, bez konieczności przestrzegania chociażby niskiej zawartości kalorycznej w diecie.
Schudnąć bez diety: 7 pomocnych nawyków

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Istnieje kilka nawyków, które pomogą Ci schudnąć bez diety. Żywność oczywiście nadal będzie odgrywać wiodącą rolę w tym procesie, jednak trzymanie się rygorystycznej, niskokalorycznej diety nie musi być jedyną drogą do uzyskania wymarzonych wyników.

W rzeczywistości popularna dieta cud jest już przeżytkiem, bowiem wiele osób zauważyło już, iż w perspektywie średnio i długoterminowej: nie przynosi ona oczekiwanych rezultatów. Z drugiej zaś strony pamiętajmy, że pewne zmiany w regularnej diecie stanowią fundament trwałej utraty wagi.

Co więcej, mogą zagwarantować nam odpowiednią podaż składników odżywczych, co naturalnie przyczyni się do optymalnego poziomu energii zarówno psychicznej jak i fizycznej.

Marzy Ci się aby schudnąć bez diety, ale nie potrafisz odnaleźć odpowiednich rozwiązań? Nie daj się ponieść niebezpiecznym głodówkom, zamiast tego zastosuj się do kilku przedstawionych poniżej wskazówek.

7 wskazówek i nawyków, które pomogą Ci schudnąć bez diety

Co stanowi klucz do utraty wagi bez rygorystycznej diety? Najważniejsza jest zmiana mentalności w aspekcie odżywiania się. Wiele osób “dietę” identyfikuje z restrykcyjnym planem życia, pozbawionym przyjemności, który pozwoli zrzucić kilka kilogramów w zaledwie kilka dni czy tygodni. Nic bardziej mylnego.

Takie podejście do diety odchudzającej spowoduje w konsekwencji niechciany efekt jo-jo. To ogromna męczarnia dla naszego organizmu, która przeniesie się ostatecznie na niedobory żywnościowe i szybko odzyskamy utraconą tymczasowo wagę.

kobieta je zdrową sałatkę

Właśnie dlatego ważne jest odpowiednie zrozumienie procesu odchudzania. Dobra dieta to taka, która staje się częścią naszego stylu życia a nie planem na 2 tygodnie. Powinna obejmować wszystkie składniki odżywcze, kontrolując oczywiście liczbę kalorii, jednak bez popadania w skrajności!

Jakie zmiany powinniśmy zatem wprowadzić do naszego życia, aby schudnąć bez diety?

1. Jedz częściej

Jednym z najważniejszych nawyków w celu utrzymania aktywnego metabolizmu jest: spożywanie od pięciu do sześciu posiłków dziennie. Dlatego też pamiętaj, że zamiast 3 obfitych dań – należy podzielić posiłki na porcje co 3 lub 4 godziny.

Dzięki temu poziom glukozy w organizmie jest stały i zmniejsza potrzebę przejadania się, co naturalnie pozwoli utrzymać wymarzoną sylwetkę

2. Chcesz schudnąć bez diety? Jedz śniadania!

Musimy całkowicie skończyć ze zwyczajem pomijania śniadania, aby uniknąć kalorii! Nie bez powodu jest to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, który ustanawia rytm naszego organizmu, a co więcej tempo metabolizmu.

Aby schudnąć bez diety konieczne będzie uwzględnienie w swojej codzienności pełnego i dobrze zbilansowanego śniadania. Powinno zawierać nawet 25 % całkowitej dziennej dawki kalorii.

Jak powinno wyglądać zdrowe śniadanie? Staraj się unikać przemysłowych wyrobów: ciast przemysłowych i kawy. Wybieraj zdrowe produkty takie jak:

  • Produkty pełnoziarniste
  • Jogurt naturalny
  • Orzechy i nasiona
  • Białka jaj (maksymalnie 1 żółtko)
  • Owoce i warzywa
  • Szynka z indyka
  • Oliwa z oliwek

3. Pij więcej wody

Nie bez powodów organizm człowieka składa się również z wody, tak jak i większość żyjących organizmów na świecie. Jest to niezbędny element aby utrzymać się w pełni zdrowia.

Woda nie dostarcza tuczących kalorii, a w dodatku ułatwia przyswajanie składników odżywczych i pozwala eliminować toksyny z organizmu. Woda utrzymuje też dobrą kondycję wątroby i nerek. 

schudnąć bez diety i woda

Uspokaja niekontrolowane napady głodu i przedłuża uczucie sytości.

4. Jeśli pragniesz schudnąć bez diety – unikaj konsumpcji cukru

Oczywiście, słodka żywność jest pyszna i niezwykle uzależniająca. Należy jednak ograniczyć jej spożycie dla naszego dobra i dla smukłej sylwetki.
Cukier zwiększa ryzyko występowania zaburzeń metabolicznych, prowadząc do cukrzycy i nadwagi. Unikaj dodawania go do posiłków i napojów.

Co nie powinno znaleźć się zatem w Twojej codziennej diecie?

  • Przemysłowe pieczywo
  • Słodycze i cukierki
  • Marmolady i przemysłowe dżemy, czy dressingi
  • Sztuczne soki i napoje gazowane
  • Płatki śniadaniowe

5. Zwiększ spożycie białka

W każdym planie, który ma na celu utratę zbędnych kilogramów zauważysz jak istotne jest spożywanie dużej ilości białka, o wysokiej wartości biologicznej. Białko w naturalny sposób wpływa na funkcje metabolizmu i reguluje aktywność niektórych hormonów.

W jakiej postaci powinno znaleźć się w naszej diecie? Oto kilka przykładów:

  • Ryby i owoce morza
  • Chude mięso (kurczak i indyk)
  • Rośliny strączkowe (soczewica, soja, fasola itp.)
  • Orzechy i nasiona
  • Jajka
  • Awokado
  • Chuda szynka z indyka
  • Serwatka i ser

6. Schudnąć bez diety? Potrzebna Ci aktywność fizyczna!

Najskuteczniejszym sposobem na utratę wagi bez diety jest zachowanie regularnej aktywności fizycznej. Nie odkryjemy tutaj Ameryki przypominając, jak ważny w życiu człowieka jest ruch.

Pozwoli to zwiększyć wydajność naszego metabolizmu, utrzyma ciało w odpowiedniej formie i uspokoi nasze nerwy, niepokój, wpływając niezwykle pozytywnie na nasze samopoczucie.

ćwiczenia na macie

7. Gotuj w domu

Ludzie w dzisiejszych czasach, w ciągłym biegu mają tendencję do jadania w restauracjach, nie bez powodu mają też trudności z kontrolowaniem nadwagi. Ostatecznie zaleca się więc, aby poświęcić czas na gotowanie w domu. Nie tylko nadaje to spokojniejszego rytmu naszemu życiu, ale pozwala też osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Dzięki temu wiemy co jemy i kontrolujemy ilość spożywanych kalorii oraz jakość dobranych produktów.

Podsumowanie

Zrównoważona i kompletna dieta to najlepszy sposób zrzucenie zbędnych kilogramów i wymarzoną sylwetkę. Chociaż diety cud są kuszące, nie dają ostatecznie długoterminowych rezultatów.

Dlatego najlepiej jest wprowadzać małe zmiany, krok po kroku doskonalić swój styl życia i czerpać z tego korzyści. Także te w postaci mniejszej ilości kilogramów.

Potrzebujesz cierpliwości i konsekwencji, reszta przyjdzie sama i stanie się Twoim (zdrowym) nawykiem. Pamiętaj, że niezwykle istotne w procesie odchudzania są też Twoje genetyczne predyspozycje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dennis, E. A., Dengo, A. L., Comber, D. L., Flack, K. D., Savla, J., Davy, K. P., & Davy, B. M. (2010). Water consumption increases weight loss during a hypocaloric diet intervention in middle-aged and older adults. Obesity. https://doi.org/10.1038/oby.2009.235
  • Pan, A., & Hu, F. B. (2011). Effects of carbohydrates on satiety: Differences between liquid and solid food. Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care. https://doi.org/10.1097/MCO.0b013e328346df36
  • Imamura, F., O’Connor, L., Ye, Z., Mursu, J., Hayashino, Y., Bhupathiraju, S. N., & Forouhi, N. G. (2016). Consumption of sugar sweetened beverages, artificially sweetened beverages, and fruit juice and incidence of type 2 diabetes: Systematic review, meta-analysis, and estimation of population attributable fraction. British Journal of Sports Medicine. https://doi.org/10.1136/bjsports-2016-h3576rep
  • Paddon-Jones, D., Westman, E., Mattes, R. D., Wolfe, R. R., Astrup, A., & Westerterp-Plantenga, M. (2008). Protein, weight management, and satiety. In American Journal of Clinical Nutrition. https://doi.org/10.1093/ajcn/87.5.1558S
  • Weigle, D. S., Breen, P. A., Matthys, C. C., Callahan, H. S., Meeuws, K. E., Burden, V. R., & Purnell, J. Q. (2005). A high-protein diet induces sustained reductions in appetite, ad libitum caloric intake, and body weight despite compensatory changes in diurnal plasma leptin and ghrelin concentrations. American Journal of Clinical Nutrition. https://doi.org/10.1016/j.colsurfb.2010.07.059
  • Brill, J. B., Perry, A. C., Parker, L., Robinson, A., & Burnett, K. (2002). Dose-response effect of walking exercise on weight loss. How much is enough? International Journal of Obesity. https://doi.org/10.1038/sj.ijo.0802133
  • Wolfson, J. A., & Bleich, S. N. (2015). Is cooking at home associated with better diet quality or weight-loss intention? Public Health Nutrition. https://doi.org/10.1017/S1368980014001943

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.