Estrogeny — czy masz ich za dużo?

Nadmiar estrogenów może powodować migreny i bóle stawów oraz zmiany nastrojów kierowane cyklem hormonalnym.
Estrogeny — czy masz ich za dużo?
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Estrogeny to grupa hormonów, które odgrywają ważną rolę w dojrzewaniu płciowym, jak i seksualnym szczególnie w żeńskim organizmie. Oprócz tego istotnie wpływają na układ moczowy, układ krążenia, kości, mózg, piersi, mięśnie macicy, a nawet włosy i paznokcie.

Istotne jest, by estrogeny utrzymywane były na odpowiednim poziomie, dzięki czemu cała harmonia organizmu i poszczególnych narządów zostanie zachowana i pozwoli mu poprawnie funkcjonować. W dzisiejszym artykule dowiesz się, co dzieje się z ciałem, jeżeli stężenie tych hormonów jest zbyt wysokie i jak przywrócić mu utraconą równowagę.

Estrogeny — co się dzieje, gdy ich poziom wzrasta?

Nieregularne i bolesne cykle miesiączkowe

Wiele kobiet cierpi z powodu bolesnych i nieregularnych menstruacji. Mimo, że lekarze często nie kwalifikują tego objawu jako oznaki czegoś poważnego, tych kilka dni w miesiącu potrafi skutecznie uprzykrzyć życie niejednej z nas. Wtedy w głowie rodzi się pytanie, dlaczego muszę tak cierpieć i czy nie można tego problemu jakoś rozwiązać?

Menstruacja

Jedną z przyczyn podobnych dolegliwości może być fakt, że estrogeny są na podwyższonym poziomie.

Przepuklina rozworu przełykowego i nadkwaśność żołądka a estrogeny

Kobiety, które mają podwyższony poziom estrogenów mogą uskarżać się na okresowe osłabienia mięśni przełyku. Może być to przyczyną nadkwaśności, a nawet refluksu żołądka.

Mówiąc ogólnie, osoba z podwyższonym poziomem tych hormonów cierpi na problemy trawienne, ponieważ estrogeny blokują sprawne usuwanie żółci szczególnie w przypadkach, gdy utrzymywana dieta nie jest zbilansowana i zdrowa.

Tabletki antykoncepcyjne a estrogeny

W przypadkach regularnego stosowania tabletek antykoncepcyjnych przez dłuższy czas również może dojść do podwyższenia poziomu estrogenów w organizmie.

Tabletki antykoncepcyjne

Są one jednym ze składników, które możemy w nich znaleźć. Im dłużej będą stosowane, tym większe zachwiania hormonalne będą powodować w naszym ciele.

Niepokój i rozdrażnienie

Zaburzenia emocjonalne i nerwowość są również objawem wysokiego stężenia tych hormonów w organizmie. Dolegliwości te mogą być również spowodowane innymi czynnikami, dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy ogólnemu rozdrażnieniu towarzyszą też inne z wymienionych objawów.

W podobnych przypadkach będziemy w stanie zaobserwować wiele radykalnych zmian w reakcji naszego układu nerwowego w zależności od tego, w jakim punkcie cyklu hormonalnego się znajdujemy. Czy jest to podczas owulacji, kilka dni przed jej nastąpieniem lub w trakcie menstruacji.

Problemy z zajściem w ciąże

Jeżeli starasz się o dziecko i mimo usilnych prób, które trwają co najmniej od roku wciąż nie możesz zajść w ciąże, prawdopodobną przyczyną takiego zjawiska może być wysoki poziom estrogenów. Przypuszczenie to potwierdzi wcześniejsze problemy z regularnością, a także bolesność miesiączek lub przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Zaparcia, a estrogeny

Jest to dolegliwość bardzo często spotykana w dzisiejszych czasach. Powodów może być wiele. Oprócz tego, że może być pierwszym z symptomów poważnych przewlekłych chorób, nie bez znaczenia są estrogeny.

Występowanie zaparć może być jedną ze wskazówek, które potwierdzą podejrzenia o wysokim poziomie tego hormonu w organizmie. Jedyne dni, podczas których nie obserwuje się problemów z wypróżnianiem to okres przed menstruacją i w jej trakcie.

Dzieje się tak dlatego, że w tym czasie poziom estrogenów spada w naturalny sposób. Natomiast po zakończeniu krwawienia zaparcia powracają bez wyraźnej przyczyny.

Migrenowe bóle głowy i bóle stawów

Innym objawem tego, że estrogeny, są na podwyższonym poziomie są bóle głowy i stawów. Jeżeli stosowane jest konkretne leczenie, można zaobserwować okresy polepszeń, jednak nigdy objawy nie znikają całkowicie.

Spożywanie soi

Przez ostatnie dziesięciolecia usilnie zachęcano do konsumpcji tego produktu. Dlatego kobiety chętnie sięgają po soję. Należy jednak pamiętać, że w soi znajdziemy wysokie stężenia fitoestrogenów, czyli roślinnego estrogenu.

Soja a estrogeny w organizmie

Większość kobiet stosujących dietę wegetariańską ma tendencję do nadużywania tego właśnie produktu, który jak już dziś wiadomo, nie jest najzdrowszym rozwiązaniem, a przyczyną tego są jego modyfikacje genetyczne przy uprawie.

Jak obniżyć poziom estrogenów?

Jeżeli chcesz w naturalny sposób zmniejszyć poziom tego hormonu w organizmie powinnaś postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • zmniejszyć lub wyeliminować spożycie pszenicy, cukru, czerwonego mięsa, mleka krowiego, mleka sojowego, kawy, słodkich napojów i sztucznych słodzących substancji;
  • unikać alkoholu i zrezygnować z palenia papierosów;
  • we wskazanych okresach przyjmować suplementy diety na bazie niepokalanka pospolitego (Vitex agnus-castus L.), rośliny leczniczej, która w naturalny sposób zmniejszy poziom estrogenów;
  • uwzględnić w diecie korzeń maki. Najlepiej dodawać go do koktajli i spożywać w godzinach porannych;
  • dbać o zdrowie wątroby przy pomocy naturalnych środków leczniczych;

Dbaj o siebie i czuj się dobrze!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Amado, J. A., & Flórez, J. (2003). Hormonas sexuales: estrógenos, gestágenos, andrógenos y anticonceptivos hormonales. Farmacología humana. 4ª Ed. Barcelona: Masson, p887-912.
  • Ballesteros Hernández, M., & Guirado Blanco, O. (2012). Los estrógenos como protectores cardiovasculares. Medicentro16(3), 148-153.
  • Chacón, F. (2009). Diferencias en la Percepción del Dolor entre hombres y mujeres. Papel de los Estrógenos. Informe Médico11(6).
  • Lindsay, R., Gallagher, J. C., Kleerekoper, M., Pickar, J. H., & Pérez, A. D. (2002). Reducir la dosis de estrógenos, con o sin progestágenos, en mujeres menopáusicas, pero manteniendo la eficacia sobre la prevención de pérdida ósea. FMC-Formación Médica Continuada en Atención Primaria9(8), 627.
  • Silverberg SJ, Bilezikian JP. Primary hyperparathyroidism. In: Jameson JL, De Groot LJ, de Kretser DM, et al, eds. Endocrinology: Adult and Pediatric. 7th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2016:chap 63.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.