Gęste piersi? Wyjaśniamy

Podobnie jak w przypadku nowotworu, gęste piersi wiążą się z czynnikami genetycznymi. Jeżeli problem dotyczy i Ciebie, powinnaś poddawać się regularnym badaniom.
Gęste piersi? Wyjaśniamy
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Bardzo często podkreślamy, jak ważne są regularne wizyty u ginekologa. Jednym z powodów jest odpowiednio wczesne wykrycie dolegliwości znanej jako gęste piersi. Z czym się ona wiąże?

Gęste piersi składają się w większym stopniu z tkanki gruczołowej i w mniejszym z tkanki tłuszczowej, co – z kolei – wpływa na ryzyko zachorowania na raka.

Nie oznacza to, oczywiście, że automatycznie zachorujemy na nowotwór. Musimy regularnie poddawać się kontroli ginekologicznej, żeby wykryć możliwe objawy. Według Journal of the National Cancer istnieje konieczność częstych wizyt u specjalisty i zmiany pewnych nawyków, już w najmłodszych latach. Zaraz Ci to wszystko wyjaśnimy.

Gęste piersi – ryzyko

Należy, przede wszystkim, wziąć pod uwagę, że same nie możemy stwierdzić, czy nasze piersi są gęste czy nie. Od 40. roku życia należy co roku poddawać się badaniu ginekologicznemu, które może to zdiagnozować.

Badanie piersi

Czasem mammografia może nie wykryć pewnych zmian. Dzieje się tak właśnie ze względu na obecność dużej ilości tkanki gruczołowej. Trzeba od razu zacząć działać.

Przeczytaj również: Pierwsze objawy raka piersi

Jak już powiedzieliśmy, nie chodzi o to, żeby się przestraszyć, ale o to, żeby być rozsądną i zastosować się do zaleceń specjalisty. Przede wszystkim profilaktyka. Według Williama Barlowa z Centrum Badań nad Rakiem z Seattle (Stany Zjednoczone) gęstość piersi zależy od ilości tłuszczu i tkanki gruczołowej.

Kiedy jesteśmy młode, nasze piersi w większości składają się z tkanki gruczołowej, która – wraz z wiekiem – zastępowana jest przez tłuszcz. To właśnie wtedy przychodzi czas na konieczne wizyty u ginekologa.

Powinnaś wiedzieć, że gęste piersi utrudniają wykrycie nowotworów. Prześwietlenia są dużo ciemniejsze i mniej czytelne, dlatego niełatwo jest wykryć anomalie. Specjaliści, w tego typu przypadkach, zalecają wykonanie USG (oprócz mammografii). Wtedy diagnoza jest bardziej dokładna.

Skąd się biorą gęste piersi?

1. Menopauza: Gęste piersi częściej występują u Pań po menopauzie i z nadwagą.

2. Uwarunkowania genetyczne: Podobnie jak w przypadku raka, gęste piersi mogą mieć związek z czynnikami genetycznymi. Jeżeli w Twojej rodzinie bywały takie przypadki, koniecznie zrób sobie badania. Odpowiednie doinformowanie się ratuje tysiące kobiet!

Czy można temu zapobiec?

Według tego, co twierdzą lekarze, skutecznym sposobem zaradczym jest terapia hormonalna zaraz po menopauzie; zwłaszcza jeżeli istnieją uwarunkowania genetyczne. W stanach Zjednoczonych przeprowadzano badania wśród kobiet w trakcie owej terapii, u których wcześniej wykryto gęste piersi.

Oczywiście, już same badania okresowe pomagają zapobiec nowotworom. Dowiedziono jednak, że odpowiednia dawka hormonów działa bardzo skutecznie (nie we wszystkich przypadkach, ale w większości).

Spacer

Możesz też, w miarę możliwości, sama zadbać o odpowiedni stan Twojego biustu.

O czym warto zawsze pamiętać?

Dostosuj się do poniższych zaleceń:

  • Nie zapominaj o kobietach w Twojej rodzinie: jeżeli Twoja mama, babcia, ciocia lub siostra chorowały na raka piersi, koniecznie powiedz o tym lekarzowi.
  • Nie pal.
  • Staraj się zachować odpowiednią wagę – zgodnie z Twoim wiekiem i wzrostem. Unikaj, przede wszystkim, nadwagi. Szczególnie w okresie menopauzy.
  • Unikaj tłustych potraw, białego cukru, rafinowanych mąk i soli. Sprawiają, że puchniemy i są niebezpieczne dla naszego organizmu.
  • Możliwie często sięgaj po warzywa, a zwłaszcza te surowe. Nie kupuj soków sprzedawanych w supermarketach. Lepiej zjeść surowe jabłko, niż – na przykład – bułkę z dżemem. W Twoich sałatkach nie powinno zabraknąć surowych składników: szpinaku, cebuli, pomidorów, itp.
  • Unikaj gotowych, kupowanych dań. Staraj się gotować samodzielnie, w domu. Najlepiej byłoby, gdybyś jadała 5 posiłków dziennie i z ograniczeniem ilości podczas obiadu, czy kolacji.
  • Nie zapominaj o wypijaniu dużej ilości wody (minimum 2 litry dziennie).
  • Aktywność fizyczna jest czymś fundamentalnym, żeby móc zapobiec dolegliwościom, takim jak gęste piersi. Spaceruj codziennie przez około 30 minut i zapisz się na aerobik.
  • Po 40. roku życia pamiętaj o mammografii.
  • Porozmawiaj z ginekologiem o przypadkach chorób piersi w Twojej rodzinie i ustal z nim częstsze wizyty.

Oprócz badań wykonywanych za pośrednictwem rezonansu magnetycznego, postaraj się o wykonanie tych dodatkowych, jak na przykład USG. Diagnoza będzie dużo bardziej dokładna.

Jak to mówią: lepiej zapobiegać niż leczyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.