Gładka szyja: 5 godnych uwagi porad

Nie zapominajmy, że skóra szyi jest równie delikatna jak skóra twarzy, dlatego należy zapewnić jej taką samą pielęgnację. Warto ją regularnie złuszczać oraz nawilżać, aby cieszyć się jej jędrnością i gładkością przez długie lata.
Gładka szyja: 5 godnych uwagi porad
Karla Henríquez

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 10 kwietnia, 2019

Gładka szyja to jeden z najbardziej atrakcyjnych aspektów kobiecego ciała, choć często lekceważony.

Jeśli zapewnisz skórze właściwą pielęgnację w tym obszarze, będziesz bez wątpienia cieszyć się gładką szyją przez długi czas, a także śmiało ją pokazywać i odsłaniać bez poczucia wstydu.

W tym artykule poznasz kilka wskazówek, które pomogą Ci przywrócić młody i elegancki wygląd szyi. Otrzymasz od nas także kilka prostych porad dotyczących zabiegów kosmetycznych opartych o naturalne składniki, które można wykonywać każdego dnia.

Gładka szyja wymaga regularnej pielęgnacji, podobnie, jak całe ciało. Tylko regularne złuszczanie i nawilżanie skóry może przynieść pozytywne efekty, ponieważ szyja, tak jak twarz, wymaga bardziej zaawansowanej pielęgnacji.

Na skórę szyi najlepiej zastosować te same produkty, które wykorzystuje się do pielęgnacji twarzy.

Gładka szyja – rozpocznij od regularnego złuszczania skóry

Jeśli Twoim marzeniem jest gładka szyja, musisz zadbać o to, aby skóra szyi była gładka i jędrna, czyli musisz ją regularnie złuszczać.

Sugerujemy przeprowadzanie peelingu raz w tygodniu. Jeśli będziesz robić go częściej, najprawdopodobniej dojdzie do podrażnienia, szczególnie jeśli masz wrażliwą lub suchą skórę.

Aby usunąć martwe komórki skóry możesz użyć jednego z wymienionych poniżej produktów naturalnych lub dowolnej ich kombinacji:

  • soda oczyszczona (wodorowęglan sodu)
  • cukier
  • sól morska

Zmieszaj wybrane składniki złuszczające skórę z odrobiną oleju migdałowego lub miąższem aloesu, aby łatwiej przeprowadzić masaż szyi. Przeprowadź go delikatnie, bez mocnego naciskania, wykonuj ruchy koliste od klatki piersiowej, aż do podbródka.

Następnie przemyj skórę wodą w celu zamknięcia porów i nawilżenia. Ten prosty zabieg to jeden z podstawowych sposobów całej procedury, której wynikiem jest gładka szyja.

Przeczytaj również artykuł: Szyja bez zmarszczek? Wypróbuj te 6 porad!

gładka skóra dzięki soli morskiej

Wykonaj głębokie oczyszczanie skóry

Jak można głęboko oczyścić skórę szyi? Wykorzystaj do tego maseczkę z glinki. Jeśli masz przetłuszczającą się lub mieszaną skórę, możesz nałożyć maseczkę zarówno na twarz, jak i szyję.

Zalecamy użycie zielonej lub różowej glinki i przygotowanie z niej maseczki. Wystarczy, że zmieszasz glinkę w proszku z wodą. W efekcie uzyskasz plastyczną masę, którą możesz rozprowadzić na skórze.

Do mieszania glinki użyj miski ceramicznej, szklanej lub drewnianej. Nigdy nie mieszaj w naczyniu metalowym, ponieważ skutecznie likwiduje terapeutyczne właściwości glinki.

Nałóż maseczkę na skórę twarzy i szyi, omijając oczy oraz usta, a następnie pozostaw do wyschnięcia na około 15 minut. Zmyj glinkę za pomocą ciepłej wody, a następnie użyj kremu nawilżającego do skóry.

Nie zapomnij o codziennym nawilżaniu skóry

W jaki sposób nawilżyć skórę szyi? Za pomocą tego samego kremu lub balsamu, którego używasz do twarzy. Szyja jest równie wrażliwa, co skóra twarzy. Tak samo widać na niej także oznaki upływającego czasu, więc bez odpowiedniej pielęgnacji staje się wiotka i pomarszczona.

Zalecamy wykorzystanie następujących produktów o bardzo korzystnych dla skóry właściwościach:

  • olejek migdałowy
  • olejek różany
  • olej kokosowy
  • masło Shea
  • olejek z jojoby
  • olej z pestek winogron
  • olej z wiesiołka
  • oliwa z oliwek
  • olej z kiełków pszenicy

Każda z tych naturalnych substancji nawilżających może dokładnie nawilżyć Twoją szyję. Warto stosować je dwa razy dziennie – zaraz po przebudzeniu z rana i przed pójściem spać.

gładka szyja to lepsze samopoczucie

Gładka szyja wymaga regularnego masażu skóry

Niestety, szyja cierpi z powodu napięcia wywołanego codziennymi problemami i stresem, nieprawidłowej postawy ciała, wielu godzin spędzonych przed komputerem, a także poprzez ciągłe marszczenie brwi itd.

Aby uniknąć negatywnych konsekwencji opisanych powyżej sytuacji, radzimy regularnie korzystać z produktu nawilżającego, wmasowując go delikatnie w skórę szyi przez co najmniej 5 lub 10 minut dziennie.

Masuj kark przy użyciu całej dłoni, wywierając nacisk również na obszar znajdujący się pod brodą, czyli tam, gdzie rozpoczyna się linia żuchwy. Pomoże Ci to stymulować krążenie krwi i wyeliminować toksyny zalegające w skórze.

Szeroko rozstaw palce i przesuwaj całą dłonią po skórze, naciskając lekko na jej powierzchnię.

Bądź zrelaksowana w czasie snu

Także bruksizm, lub inaczej napięcie mięśni szczęki, ma znaczny wpływ na pogorszenie kondycji i wyglądu szyi.

Aby zaradzić takiemu pogorszeniu, należy regularnie wykonywać ćwiczenia mięśni żuchwy w celu rozluźnienia całego napięcia, które się w nich zgromadziło. Sugerowane przez nas ćwiczenia mogą okazać się bardzo użyteczne również w przypadku ograniczenia i wyeliminowania obwisłej skóry policzków.

śpiące dziecko z lekko otwartymi ustami

Należy pamiętać także o tym, że w nocy bardzo często i zupełnie nieświadomie możesz zaciskać zęby. Jest to powszechnie spotykane zjawisko. Z tego powodu warto przed pójściem spać poświęcić kilku minut na rozluźnienie mięśni tej części ciała.

Staraj się spać z całkowicie rozluźnionymi i zrelaksowanymi mięśniami żuchwy oraz lekko otwartymi ustami, podobnie jak robią to dzieci podczas snu.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Chiot’s Run, osmachosanta oraz Torbeina Rønninga.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Caplin, D. A., & Prendiville, S. (2002). Modifications in rejuvenation of the aging neck. Facial Plastic Surgery Clinics. https://doi.org/10.1016/S1064-7406(03)00084-1
  • Shahi, S., Athawale, R., & Ghadge, S. (2008). Skin health – aging – wrinkles and remedies. SOFW Journal.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.