Hummus - naturalny i odżywczy antydepresant

Korzyści wynikające z jedzenia hummusu, znanego także jako pasta z ciecierzycy, sprawiają, że zalicza się go do dań wyjątkowych. Oprócz tego, że produkt ten jest bogaty w witaminy i przeciwutleniacze, jest on też naturalnym antydepresantem, jak również poprawia trawienie i pomaga kontrolować apetyt.
Hummus  - naturalny i odżywczy antydepresant
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Słyszałeś kiedyś o hummusie? Miałeś już okazję go spróbować? Choć hummus nie jest jeszcze dobrze znany, coraz częściej można go znaleźć na naszych stołach.

Jeżeli lubisz ciecierzycę (znaną także jako cieciorka lub groch włoski), przypadnie Ci do gustu również hummus. Ta kusząca pasta to nic innego jak mieszanka soku z cytryny, oliwy z oliwek, czosnku, papryki, nasion sezamu, oliwek i oczywiście ciecierzycy.

Przepisy na hummus różnią się od siebie nieznacznie w zależności od kraju, ale jego składniki są niezmiennie zdrowe. W rzeczywistości, wiele badań, które opiszemy pokrótce poniżej, określają hummus jako nadzwyczajne jedzenie i skuteczne lekarstwo na depresję.

Chciałbyś się dowiedzieć czegoś więcej na jego temat?

Hummus i jego niezwykle korzystne właściwości

Hummus to nieodzowne danie w kuchni Bliskiego Wschodu. Kraje takie tak Turcja, Liban, Syria, czy nawet Grecja i Cypr, często korzystają z tego zdrowego przepisu.

Choćjest dostępny w wielu supermarketach, wiele osób woli przyrządzać go domowymi sposobami aby uzyskać gwarancję świeżości i jakości użytych składników.

Świeżo wyciśnięty sok z cytryny, ugotowane do miękkości ziarna ciecierzycy, jak również przyprawy użyte według Twojego gustu, stanowią gwarancję hummusu, który będzie pieścić Twoje podniebienie.

Jakich korzystnych składników dostarcza ta delikatna i gładka pasta? Oto one:

Hummus to wspaniały naturalny antydepresant

Hummus

Badania przeprowadzone w 2007 roku przez Uniwersytet w Tel Avivie (Izrael) dowiodły następujących faktów:

  • to naturalny środek antydepresyjny o działaniu podobnym do leków używanych w leczeniu tej choroby.
  • Spożywanie hummusa wspomaga dobre samopoczucie, ponieważ zwiększa wydzielanie serotoniny (hormonu szczęścia). Jest to spowodowane zdrowym połączeniem papryki i oliwy z oliwek. Obydwa składniki zawierają odmianę aminokwasu wspierającego rozwój tego hormonu.
  • Hummus syci, odpręża i pomaga zasnąć.

Choć hummus jest doskonałym naturalnym antydepresantem, powinieneś przeczytać także: Zioła na zszargane nerwy – 9 naparów

Hummus, bogaty w roślinne białko

Mówimy tutaj o daniu ciecierzycy, jednym z najbogatszych źródeł białka służącego za podstawę wielu przepisów kulinarnych. I kochamy to!

Ciekawym faktem jest, iż – z racji dostarczanej energii – hummus stanowi część diety wielu sportowców. Dzięki zawartości oliwy z oliwek i soku z cytryny, jest on także bogaty w przeciwutleniacze pomocne w trawieniu. Do tego, doskonale zaspokaja apetyt i reguluje poziom ciśnienia krwi.

Kompletny posiłek dla całej rodziny

Jak już wiesz, hummus jest bogaty w białka roślinne. Jednak to nie wszystko. Przekonaj się, jak wiele innych odżywczych wartości zawiera ten produkt. Jest niezastąpiony dla całej rodziny!

  • Żelazo
  • Potas
  • Wapń
  • Witaminy z grupy B
  • Magnez
  • Kwas foliowy (jest on idealny dla kobiet w ciąży i dzieci w okresie wzrostu)
  • Jest bogaty w tiaminę i ryboflawinę, dwa typy witamin odpowiedzialnych za wzmacnianie systemu mięśniowego i nerwowego.
  • zawiera także retinol, podstawowy składnik pomagający utrzymać tkanki ciała młode i elastyczne.
  • Z racji wysokiej zawartości antyoksydantów, hummus jest doskonałą pomocą w walce z nadciśnieniem i w utrzymywaniu zdrowego serca.
  • Dzięki swym moczopędnym właściwościom, produkt ten jest również pomocny w eliminowaniu kwasu moczowego.

Hummus wspomaga trawienie

Hummus

Cierpisz na zaparcia? Czujesz potrzebę wyzbycia się złogów z jelit i ogólnego oczyszczenia swojego organizmu? Jeśli tak, dodaj hummus do swojego codziennego jadłospisu.

Zawarte w nim zdrowe węglowodany są przyswajane stopniowo, stanowiąc stabilne źródło energii i regulując poziom cukru w organizmie.

Białko zawarte w ciecierzycy, połączone z sokiem z cytryny, czosnkiem, oliwą z oliwek i zdrowymi przyprawami wspomagają przemianę materii i pomagają “wymieść” toksyny z jelit.

Hummus zawiera niewiele tłuszczu

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, składniki zawarte w hummusie są naprawdę zdrowe i bogate w niezbędne kwasy tłuszczowe, takie jak kwas linolowy, kwas oleinowy oraz kwas tłuszczowy Omega 3.

Doskonałym pomysłem jest podanie hummusu z pieczywem żytnim. Jeżeli dołożysz do tego surowe marchewki i seler naciowy, zjesz przekąskę równie smaczną, co zdrową.

Hummus ma właściwości antyrakowe

Hummus

Dzięki sile antyoksydantów i czosnku, który działa jako naturalny antybiotyk, jedząc hummus możemy zwalczyć wiele ze szkodliwych komórek, które z czasem mogłyby przemienić się w nowotwór.

Nie można nie docenić również zawartości kwasu foliowego i saponiny, substancji wysoce pomocnych w walce z genetycznymi mutacjami komórek powodującymi raka.

Jakże mógłbyś się oprzeć grzance obficie obłożonej hummusem? Smacznego!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jukanti, A. K., Gaur, P. M., Gowda, C. L. L., & Chibbar, R. N. (2012). Nutritional quality and health benefits of chickpea (Cicer arietinum L.): A review. British Journal of Nutrition. https://doi.org/10.1017/S0007114512000797
  • Giron-Calle, J., Vioque, J., del Mar Yust, M., Pedroche, J., Alaiz, M., & Millan, F. (2004). Effect of chickpea aqueous extracts, organic extracts, and protein concentrates on cell proliferation. Journal of Medicinal Food. https://doi.org/10.1089/1096620041224175
  • Magee, P. J., Owusu-Apenten, R., McCann, M. J., Gill, C. I., & Rowland, I. R. (2012). Chickpea (Cicer arietinum) and other plant-derived protease inhibitor concentrates inhibit breast and prostate cancer cell proliferation in vitro. Nutrition and Cancer. https://doi.org/10.1080/01635581.2012.688914
  • Gupta, N., Bisen, P. S., & Bhagyawant, S. S. (2018). Chickpea Lectin Inhibits Human Breast Cancer Cell Proliferation and Induces Apoptosis Through Cell Cycle Arrest. Protein & Peptide Letters. https://doi.org/10.2174/0929866525666180406142900
  • Thomson, M., & Ali, M. (2003). Garlic [Allium sativum]: A Review of its Potential Use as an Anti-Cancer Agent. Current Cancer Drug Targets. https://doi.org/10.1177/21.3.279

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.