Imbir, Odkryj jego tajemnice

Imbir, Odkryj jego tajemnice

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Dzisiaj można go odnaleźć między przyprawami prawie w każdej kuchni. Gdy poznasz jego cudowne właściwości, na pewno zagości i u Ciebie. Mowa o imbirze, orientalnym korzeniu pochodzącym ze wschodu, głównie uprawianym w Chinach. Imbir jest składnikiem, którego nie może zabraknąć na stole w Indiach,. Dzięki swojemu korzystnemu wpływowi na zdrowie z dnia na dzień jest coraz bardziej popularny w innych częściach świata. Imbir można używać w formie przyprawy, przygotowywać z niego napary lub upiec fantastyczne imbirowe pierniki. Odkryj zdrowotne właściwości imbiru i poznaj, w jaki sposób najlepiej dostarczać go do organizmu.

Imbir

Zingiber officinale Rosc. tak brzmi jego nazwa w świecie nauki. Imbir jest uprawiany w ciepłych regionach, zwłaszcza w Azji Południowej. Ta wieloletnia bylina może osiągnąć nawet 2 metry wysokości. Kwitnie na biało i charakteryzuje się czerwoną łodygą i liśćmi. Historia imbiru sięga do czasów rzymskich i używany był już przez Marco Polo podczas jego podróży przez Jedwabny Szlak. Dzisiaj największe plantacje znajdziemy na Jamajce, ale mówi się, że imbir najwyższej jakości pochodzi z Indii i Chin.

2#:imbiru.jpg

za tym sporych rozmiarów korzeniem kryje się pikantny, trochę palący smak i intensywny aromat. Najbardziej popularna forma spożywania to dodawanie do potraw niewielkich ilości w formie przyprawy. Jest źródłem witamin, minerałów, olejków eterycznych, antyoksydantów i aminokwasów, które tylko korzystnie wpływają na organizm. Można dodawać go do herbaty, soków, koktajli, sałatek, deserów, jak i do potraw mięsnych. Korzystać można ze świeżego imbiru w korzeniu lub suszonego. Istnieją również tabletki i syropy, których skład na nim bazuje. Pamiętaj, jednak, że przyprawa ta podwyższa temperaturę ciała, a więc nie jest wskazana dla osób chorych z gorączką.

Imbir, a wewnętrzne funkcjonowanie organizmu

Okazuje się, że imbir fantastycznie działa na ogólne prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego szczególnie na żołądek, ale również świetnie sprawdza się przy wszelkich nieprawidłowościach związanych z funkcjonowaniem jelit. Oprócz tego poprawia działanie trzustki. Pobudza do produkcji enzymów, niezbędnych do prawidłowego przebiegu procesu trawienia i w ten sposób chroni przed powstawaniem skutków ubocznych tego procesu takich jak zgaga czy uczucie ciężkości po jedzeniu. Ponadto dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym pomaga w utrzymaniu prawidłowej flory bakteryjnej, a co za tym idzie zapobiega zaburzeniom jelitowym.

3#:imbiru.jpg

Zostało potwierdzone, że imbir skutecznie zwalcza nudności i ma działanie przeciwwymiotne. Dlatego może okazać się deską ratunku przy następujących dolegliwościach:

  • Choroba lokomocyjna: W celu jej uniknięcia zaleca się spożycie imbiru na około 3 godziny przed podróżą samolotem, samochodem lub statkiem. Świetnie działa na zaburzenia spowodowane zmianami prędkości związanymi z ruchem pojazdu. W przypadku długich podróży eksperci zalecają zjedzenie przyprawy pół godziny przed wejściem na pokład i ponowne jej spożycie w połowie drogi. Dobrym rozwiązaniem może okazać się picie naparu z korzenia imbiru lub dokładne wymieszanie go z owocami.
  • Chemioterapia: pacjenci walczący z rakiem, aby zapobiec wymiotom, które są następstwem podawania leków, po każdej sesji mogą spożywać imbir. Trzeba pamiętać o tym, że niewskazane jest przyjmowanie go na pusty żołądek.
  • Ciąża: kobiety w ciąży również mogą wykorzystać dobroczynne właściwości imbiru do zwalczania zawrotów głowy i porannych nudności, które pojawiają się w pierwszym trymestrze. Napar z połowy łyżeczki suszonego korzenia imbiru i gorącej wody można pić kilka razy dziennie. Trzeba pamiętać, że przygotowanego tak napoju nie można spożywać przez okres dłuższy niż dwa miesiące.
  • Operacja: okazuje sie, że roślina neutralizuje negatywne skutki działania niektórych medykamentów stosowanych przy zabiegach operacyjnych. W związku z tym można przyjąć imbir na dzień przed operacją oczywiście za uprzednim uzyskaniem zgody lekarza, który powinien wykluczyć wszystkie przeciwskazania.

Imbir dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym również pomoże w uniknięciu powstawania wrzodów. Poprawia on bowiem motorykę żołądka i ma wpływ na utrzymanie w równowadze produkcję soków żołądkowych.

4#:imbiru.jpg

Stwierdzono, że imbir również korzystnie oddziałuje na problemy z układem oddechowym, które towarzyszą nam podczas grypy. Na zatkany nos kilka razy dziennie można pić napar przygotowany z jednej łyżeczki wysuszonego korzenia imbiru. W celu zwiększenia mocy leczniczych właściwości można wycisnąć do naparu połowę cytryny, która świetnie sprawdza sie przy problemach z zatokami.

Imbir, a zewnętrzne funkcjonowanie organizmu

Innymi zaletami tej rośliny są jej potężne możliwości łagodzenia bólu i właściwości przeciwzapalne. Dlatego znalazła zastosowanie przy występowaniu następujących schorzeń:

  • Zapalenie stawów: przygotować napar z garści wysuszonego korzenia imbiru i litra wody. Po przestygnięciu stosować jako kompres na bolące miejsce przez 15-20 minut. Czynność powtarzać co 6 godzin. Można również nacierać bolące miejsce olejkiem z imbiru lub olejkiem migdałowym.
  • Zespół cieśni nadgarstka: na bolące miejsce stosować okłady z naparu imbirowego.
  • Ból zębów: picie naparu z imbiru lub po prostu żucie kawałka korzenia może skutecznie złagodzić ból.

Znane jest również stosowanie imbiru jako środka na nieświeży oddechu. Jest to orientalna technika polegająca na żuciu kawałka korzenia wcześniej zamoczonego w occie. Imbir zwiększa produkcje śliny i również tym samym likwiduje uczucie suchości w ustach.

5#:imbiru.jpg

Na zakończenie nie można nie wspomnieć o tym, że imbir jest uważany za silny afrodyzjak. Zwiększa on libido i popęd płciowy. Olejki imbirowe podnoszą temperaturę ciała, a dzięki intensywnemu i przenikliwemu aromatowi działają niesłychanie silnie i stymulująco na zmysły.

Właściwości Imbiru

  • łagodzi bóle menstruacyjne u kobiet
  • poprawia przepływ krwi i zapobiega chorobom układu krążenia
  • jest naturalnym środkiem przeciwdepresyjnym
  • redukuje poziom stresu
  • zwalcza przedwczesne starzenie sie komórek
  • zmniejsza bóle migrenowe
  • zapobiega zapadaniu na raka jajników, jelita grubego i okrężnicy.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.