Jak chronić oczy przed zimnem?

Dbanie o oczy przed zimnem jest tak samo ważne jak dbanie o wzrok latem. Suche powietrze, niskie temperatury i ogrzewanie mogą prowadzić do zaczerwienienia i wysuszenia oczu.
Jak chronić oczy przed zimnem?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 15 maja, 2023

Większość ludzi martwi się o swoje oczy tylko latem, kiedy promienie słoneczne są tak intensywne, że aż wpływają na wyraźne widzenie. Ale to nie powinna być jedyna pora roku, kiedy martwimy się o nasz wzrok. Zimą również powinniśmy chronić oczy przed zimnem.

Myślenie, że jesienią czy zimą nasze oczy nie cierpią, stanowi błąd. W rzeczywistości dbanie o oczy w tym czasie może stać się jeszcze ważniejsze. Zimno, wiatr i suche powietrze to czynniki, które powodują suchość oczu.

Sytuacja pogarsza się, jeśli mieszkasz w zaśnieżonych terenach lub decydujesz się na podróż w góry. Śnieg bardzo intensywnie odbija promienie ultrafioletowe światła słonecznego, które również mogą uszkodzić nasz wzrok.

Należy wziąć pod uwagę wszystkie te aspekty, ponieważ ochrona oczu może pomóc uniknąć wielu problemów ze wzrokiem w przyszłości. Dlatego w tym artykule wyjaśnimy szereg wskazówek, jak chronić je przed niszczącym działaniem zimna.

Jak chronić oczy przed zimnem?

Jak już wspomnieliśmy, wiele aspektów zimy może mieć negatywny wpływ na nasze oczy. Chociaż dni są krótsze, a intensywność promieni słonecznych jest mniejsza, to jest to również idealny czas na wyjazd w zaśnieżone tereny.

Śnieg odbija promienie ultrafioletowe, które mogą uszkodzić nasz wzrok. Ponadto zimne powietrze jest zwykle bardziej suche i bardziej agresywne dla naszej skóry i oczu. Jednak przebywanie w domu nie jest ostatecznym rozwiązaniem ani zalecanym sposobem życia. W pomieszczeniach drażniący jest również dym z kominków, podobnie jak sucha atmosfera wytwarzana przez ogrzewanie.

Dlatego ważne jest, aby być świadomym tych wszystkich czynników i odpowiednio zadbać o oczy w celu ochrony przed zimnem. Przede wszystkim nie wolno nam zapominać o okularach przeciwsłonecznych. Tym bardziej, jeśli wybieramy się na śnieg lub na duże wysokości.

Sezon zimowy często charakteryzuje się również intensywnymi godzinami nauki lub pracy. W dzisiejszych czasach większość ludzi spędza wiele godzin w ciągu dnia przed ekranem, czy to komputera, czy telewizora. W takich przypadkach zaleca się robienie przerw co godzinę i kierowanie wzroku poza ekran. Możesz nawet wykonać ćwiczenia rozluźniające mięśnie, aby poprawić swoją postawę. Idealnym rozwiązaniem byłoby spędzenie tej przerwy na świeżym powietrzu, przy naturalnym świetle.

Kobiet z czerwonymi oczami. Jak chronić oczy przed zimnem?
Zimą suche i zimne powietrze może powodować zespół czerwonych oczu

Zadbaj o oczy chroniąc je przed suchym powietrzem

Jeśli mieszkasz lub pracujesz w miejscach, w których używane jest ogrzewanie, ważne jest, aby temperatura była utrzymywana na poziomie od 21 do 23 stopni C. Korzystanie z grzejników powoduje wysuszanie środowiska, dlatego zaleca się stosowanie nawilżaczy w pomieszczeniach.

Okularów przeciwsłonecznych należy używać również wtedy, kiedy jest wietrznie. To ochroni Twoje oczy przed wysuszeniem i unoszącymi się w powietrzu cząsteczkami. Ponadto staraj się częściej mrugać, ponieważ poprawi to produkcję łez i zapewni lepsze nawilżenie oka.

Jeśli te środki nie wystarczą, możesz nawet użyć sztucznych łez do oczu. Podobnie jak w przypadku pielęgnacji skóry, zaleca się picie dużej ilości wody oraz włączenie do diety owoców i warzyw, aby utrzymać dobre nawodnienie organizmu.

Ponieważ zimą spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, używamy więcej ekranów, co powoduje zmęczenie oczu

Inne wskazówki

Gdy masz swędzące oczy, staraj się ich nie pocierać ani nie drapać podrażnionej okolicy. Jest to prawdopodobnie konsekwencja suchości, a aby więc odpowiednio zwalczyć to uczucie, lepiej użyć łez lub kropli do oczu. Staraj się również często czyścić oczy i prawidłowo usuwać makijaż.

Jeśli jednak odczuwasz dyskomfort lub problem z oczami, najlepiej skonsultuj się z lekarzem lub okulistą. Będzie on w stanie zweryfikować, czy nie jest to jakaś poważna patologia. Zaproponuje też najskuteczniejsze środki zaradcze w danej sytuacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.