Jak spać, aby maksymalnie wypocząć?

Jak spać, aby maksymalnie wypocząć?

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że po wyłączeniu budzika i przebudzeniu się, wcale nie czułeś się wypoczęty i pełen sił do rozpoczęcia nowego dnia, a wręcz przeciwnie? Na pewno nie raz! Trzeba przyznać, że to niebywale frustrujące, gdy kładziemy się spać wieczorem z nadzieją odpoczęcia po ciężkim dniu i ponownego naładowania baterii, a tymczasem budzimy się zmęczeni prawie w takim samym stopniu. Problem staje się poważny, gdy sytuacja ta regularnie się powtarza przez dłuższy okres. Chroniczne zmęczenie oprócz tego, że psuje nam nastrój może negatywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia. Ciągła irytacja i rozdrażnienie z powodu niewysypiania, może być bardzo uciążliwe i utrudnić normalne funkcjonowanie organizmu. Jak więc spać spokojnie?

Zatem, zamiast złościć się na wszystko i na wszystkich zastanówmy się, dlaczego spanie nie przynosi nam oczekiwanego wypoczynku i regeneracji sił. Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę i poprawić je, jeżeli chcemy poprawić jakość naszego snu.

Jak spać spokojnie regenerując przy tym siły?

2#:Budzik2-spać.jpg
  • przede wszystkim musimy nauczyć się szanować reguły, jakimi kieruje się nasz zegar biologiczny. Idealnie jest kłaść się o tych samych godzinach wieczornych i starać się spać minimum siedem godzin. W ten sposób, organizm przyzwyczai się do stałego grafiku i przeznaczony czas na wypoczynek wykorzysta efektywniej, łatwiej odzyska siły witalne i lepiej przygotuje się do rozpoczęcia nowego dnia z odpowiednią dawką energii.
  • innym sposobem na szybsze pogrążenie się w głębokim i regeneracyjnym śnie, jest gorący prysznic pół godziny przed snem. Ciepła woda pomaga zrelaksować się i rozluźnić, po całym dniu pracy,  napiętym i zmęczonym mięśniom.
  • babcie zawsze mawiały, że najlepszym domowym sposobem na sen jest szklanka ciepłego mleka z łyżką miodu. Tak, to naprawdę działa! Oczywiście osoby, które mają problemy z tolerancją produktów mlecznych, nie powinny uciekać się do tej metody. Utrudni im to tylko zaśnięcie, powodując uczucie ciężkości i wzdęcia.
  • to słyszał już chyba każdy, że przed snem nie zaleca się spożywania napojów z kofeiną. Jeżeli jesteś miłośnikiem kawy, pij ją przy śniadaniu, ale nigdy przy kolacji. Podobne działanie pobudzające i zakłócające zdrowy sen przypisuje się napojom alkoholowym.
  • to, co jemy przed pójściem spać również ma znaczenie! Na kolację, najlepiej spożywać lekkie posiłki takie jak sałatki i spożywać je przynajmniej dwie godziny przed planowanym snem.
  • zmęczony i błagający o odpoczynek organizm potrzebuje odpowiedniego miejsca, aby to osiągnąć. Łóżko w tym wypadku odgrywa bardzo ważną rolę. Istotne, aby nie było ono ani zbyt twarde, ani za miękkie. To samo dotyczy poduszek. Odpowiednie ich dobranie, zagwarantuje pełną regenerację sił.
  • swoją rolę odgrywa również temperatura w sypialni. Nie powinno być w niej ani za zimno, ani za ciepło. Również powinna być tak zaprojektowana, aby nie wpadało do niej zbyt wiele światła. Nareszcie, dla niektórych aspekt bardzo ważny, nie powinny do niej docierać hałasy i odgłosy, które mogą przerwać nam sen i wypoczynek.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.