Jak oczyścić płuca? – przepis na detoks

Jeśli zdecydujesz się na dietę oczyszczającą, powinnaś unikać forsowania się, aby nie obciążać zbytnio swoich płuc. Zaleca się, abyśmy zostali w zaciszu domowym, odpoczywając i relaksując się.
Jak oczyścić płuca? – przepis na detoks

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak oczyścić płuca, aby poprawić w ten sposób kondycję swojego organizmu? Wbrew temu, co się powszechnie uważa, nie tylko palacze tytoniu powinni oczyszczać ten narząd. Jest on bowiem jednym z najważniejszych w ludzkim ciele, a istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na jego stan.

Na płuca oddziałuje między innymi rodzaj wykonywanej pracy, brak aktywności fizycznej czy zanieczyszczenie powietrza. Właśnie dlatego warto znaleźć sposób na poprawę funkcjonowania tego organu, a receptą może być nasz plan: jak oczyścić płuca?

Dlaczego powinno się oczyszczać płuca?

Wiele osób zdaje sobie sprawę, że oczyszczanie organizmu jest ważne, jednak najczęściej skupiają się one na oczyszczaniu krwi, skóry, włosów czy jelit, zapominając jednocześnie, że oczyszczać powinno się także płuca.

To właśnie ten organ jest szczególnie narażony na toksyczne gazy znajdujące się w zanieczyszczonym powietrzu, które mogą prowadzić do rozwoju wielu poważnych chorób. Oczyszczać płuca powinny więc nie tylko osoby palące lub rzucające palenie, ale każdy, kto troszczy się o swoje zdrowie.

Płuca

Jeśli cierpisz na drobne dolegliwości związane z oskrzelami lub czujesz, że masz problemy z oddychaniem, jesteś biernym palaczem lub żyjesz w mieście o dużym zanieczyszczeniu powietrza, dieta oczyszczająca płuca będzie w sam raz dla Ciebie.

Oprócz stosowania diety oczyszczającej staraj się także unikać miejsc i sytuacji, które mogą źle wpływać na Twoje  płuca Być może wyprowadzka z miasta nie wchodzi w grę, jednak staraj się spędzać jak najwięcej czasu na łonie natury.

Jak oczyścić płuca za pomocą diety?

Poniższa dieta oczyszczająca płuca jest zaplanowana na 3 dni. W tym czasie należy:

  • Unikać miejsc o zanieczyszczonym powietrzu.
  • Unikać towarzystwa osób palących.
  • Jeść lekkie posiłki, głównie sałatki owocowe i warzywne.
  • Zrezygnować z czerwonego i białego mięsa.
  • Zrezygnować z produktów mlecznych (mleka, jogurtów, masła, śmietany, sera, lodów), aby uniknąć alergii i nietolerancji pokarmowych, które u niektórych osób wywołują problemy z oddychaniem.
  • Unikać kofeiny, rafinowanego cukru, gazowanych napojów i sztucznych soków.
  • Pić 2 litry wody każdego dnia.
  • Pić herbatki ziołowe i odtłuszczony bulion.
  • Do soków i zup dodawać zioła o działaniu bakteriobójczym, na przykład rozmaryn, tymianek i oregano.
Płuca u człowieka

Stosując się do powyższych rad, będziesz wiedzieć, jak oczyścić płuca, a także pobudzisz pracę jelit i zapobiegniesz zaparciom.

Pamiętaj, że plan ten najlepiej wprowadzić w życie w trakcie urlopu, gdyż podczas tych 72 godzin nie wolno Ci wykonywać ciężkiej pracy i nadmiernej aktywności fizycznej. Przez 3 dni zostań w domu, zrelaksuj się i zadbaj o swoje płuca .

Jak oczyścić płuca koktajlem owocowym?

Do opisanych powyżej zasad oczyszczania płuc możesz dodać także kolejną metodę, którą są soki wspomagające ten proces. Przed śniadaniem dostarcz sobie dawki witaminy C, która zapewni Ci energię, poprawi odporność i wzmocni płuca.

Wyciśnij sok z 2 cytryn i wymieszaj w szklance wody. Jeśli nie lubisz cytryn, możesz zastąpić je grejpfrutem. Do dosłodzenia soku użyj stewię lub cukier trzcinowy, choć jeśli to możliwe, pij sok bez dodatku cukru.

Dieta oczyszczająca płuca

Przed południem będziesz potrzebować potasu, który wspomaga oczyszczanie organizmu, zapobiega skurczom i reguluje retencję wody poprzez dostarczanie jej do wymagających tego organów.

Jak przygotować sok?

Do przygotowania smoothie bogatego w potas wykorzystaj dojrzały banan, pół szklanki miąższu ze śliwek, pół szklanki truskawek, pół szklanki papai, 2 szklanki mleka migdałowego lub ryżowego, 3 daktyle.

W porze lunchu oprócz sałatki warzywnej przyda Ci się także dawka karotenoidów, które pomagają chronić komórki w płucach i błonę śluzową. Karotenoidy znajdziesz przede wszystkim w marchewce, pomidorach, pomarańczach, czerwonej papryce, mango, brzoskwini, burakach czy kantalupie.

Sok możesz przygotować miksując 300 ml soku marchwiowego z czerwonym lub zielonym jabłkiem i garścią natki pietruszki. Taki napój zapewni Ci porządną dawkę witaminy A, która wpływa alkalizująco na krew.

Przed pójściem spać (na 2 godziny przed kolacją) powinno się także wypić 2 szklanki soku żurawinowego. Te małe, ciemne owoce mają bowiem wiele właściwości, które pozwalają oczyścić płuca z bakterii i zapobiec infekcji.

Kilka dodatkowych rad

Dwie ostatnie zasady oczyszczania brzmią tak:

  • Weź 20-minutową kąpiel parową, aby wydalić z organizmu toksyny wraz z potem. Dodaj 10 kropel olejku eukaliptusowego do wody lub skrop nimi ręcznik, którym owiniesz się po kąpieli.
  • Wybierz się na łono natury lub idź na spacer do parku, im dalej od centrum miasta, tym lepiej.

Mamy nadzieję, że powyższy plan oczyszczania płuc spełni Twoje oczekiwania i pozwoli Ci cieszyć się zdrowiem!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.