Jak zdezynfekować ranę - praktyczne porady

Pamiętaj, nie wystawiaj skóry na słońce, aby uniknąć pogorszenia stanu i nawilżaj skórę podczas procesu gojenia, aby zminimalizować możliwość powstania blizn.
Jak zdezynfekować ranę - praktyczne porady
Mario Benedetti Arzuza

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Mario Benedetti Arzuza.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Kiedy się zranisz, musisz zdezynfekować i opatrzyć ranę po to, aby zapobiec ewentualnym infekcjom i innym znacznie poważniejszym konsekwencjom. Zdrowa, nienaruszona skóra działa jak bariera chroniąca wnętrze organizmu przed wtargnięciem niebezpiecznych dla niego ciał takich, jak bakterie czy wirusy.

Jeśli się zranisz lub uszkodzisz naskórek, bakterie mogą wniknąć w ranę lub zagnieździć się w jej otoczeniu i poważnie ją zainfekować. W najgorszych przypadkach, infekcja może przeniknąć do wnętrza i rozprzestrzenić się po całym Twoim ciele. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć jak dobrze oczyścić i opatrzyć ranę.

Jak zdezynfekować ranę krok po kroku

Drobne zranienia przytrafiają się każdemu. Może do nich dojść podczas wykonywania codziennych prac domowych, majsterkowania. Drobne rany często przydarzają się również dzieciom.

Oto instrukcja, jak krok po kroku zdezynfekować ranę i uniknąć zakażenia.

Mycie rąk - dokładnie umyj ranę
  • Za każdym razem, zanim dotkniesz ranę i zaczniesz ją oczyszczać, pamiętaj o dokładnym umyciu rąk wodą i mydłem.
  • Zagotuj wodę i sparz nią wszystkie narzędzia, których użyjesz do opatrzenia rany (nożyczki, pinceta, itp.).
  • Załóż lateksowe rękawiczki ochronne, by ochronić swoje ręce przed kontaktem z raną (kontakt mógłby spowodować infekcję).
  • Jeśli rana nie jest zbyt głęboka, po prostu umyj ją wodą z mydłem (upewnij się, że używasz do tego celu mydła antybakteryjnego). Jeśli masz do czynienia z głęboką raną, wykorzystaj inny środek pomagający zdezynfekować ranę (na przykład wodę utlenioną lub chlorheksydynę).

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Otwarte rany? – Przyspiesz gojenie za pomocą natury

Dezynfekcja ran – c.d.

  • Jeśli nie masz pod ręką żadnego środka do dezynfekcji, możesz z łatwością taki przygotować sama w domu. Zagotuj wodę, dodaj do niej sól. Użyj jodyny i alkoholu, by oczyścić obszar wokół rany. Nie nakładaj żadnych środków bezpośrednio na ranę, gdyż możesz zniszczyć tkankę i opóźnić gojenie się rany.
  • Jeśli rana i powierzchnia wokół niej są zbyt zanieczyszczone drobinkami i kawałkami różnych rzeczy, możesz użyć pęsety, by je wyciągnąć. Następnie oczyść powierzchnię.
  • Po całkowitym oczyszczeniu rany, nanieś na nią środek przeciwzapalny (dezynfekujący lub odkażający), aby ją wysuszyć i pomóc odbudować zniszczoną tkankę. Jeśli pominiesz ten krok, zagojenie rany zajmie dużo więcej czasu.
  • Nie jest żadną tajemnicą, że rany najlepiej goją się w kontakcie z powietrzem, czasem jednak muszą zostać zabezpieczone (np. plastrem) po to, by mogły całkowicie się zasklepić. Do zabezpieczania takich właśnie, niezasklepionych ran użyj gazika lub innej miękkiej i nie wywołującej alergii tkaniny. Zmieniaj opatrunek każdego dnia. W ten sposób, będziesz mogła obserwować, jak szybko goi się rana, jak wygląda i czy nadal jest wilgotna. Być może potrzebuje więcej powietrza. Obserwuj i lecz.

Dzięki powyższym wskazówkom zagwarantujesz swojej skórze najlepszą opiekę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.