Nie jedz tych produktów! - Nie służą Ci!

Wcale nie musisz zmuszać się do jedzenia produktów, których nie lubisz albo tych, których twój układ trawienny nie toleruje. Nie jedz ich tylko dlatego, że są one bogatym źródłem witamin! Z pewnością znajdziesz je w innych produktach, które ci smakują.
Nie jedz tych produktów! - Nie służą Ci!

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Wielokrotnie zastanawiamy się, jakich produktów nie należy jeść, a jakie pozytywnie wpływają na nasze zdrowie.

Na przykład po treningu należy dostarczyć organizmowi białko. Często nie wiemy, jaki rodzaj ryżu jest najzdrowszy, czy należy spożywać wszystkie produkty pełnoziarniste, czy warto jeść ryby i owoce morza…

Odpowiedź na to pytanie jest prawie zawsze niejednoznaczna: jedzenie pewnych produktów żywnościowych może być zarówno korzystne dla naszego organizmu, jak i może mu szkodzić. Dowiedz się więcej!

Dlaczego nie powinniśmy spożywać niektórych produktów żywnościowych?

Dzieje się tak, ponieważ każdy organizm jest inny i pracuje w swoim własnym rytmie. Jednym niektóre produkty służą, a u innych mogą wywoływać prawdziwy dyskomfort. Często nasze samopoczucie zależy również od ilości spożywanych produktów.

Dziś chcemy ci przedstawić 5 rodzajów produktów, których nigdy nie powinnaś spożywać. Wiadomo, że niektóre z nich mogą być znacznie bardziej niebezpieczne dla naszego organizmu niż inne.

Chociaż z każdej strony jesteśmy zalewani informacjami na temat zdrowej żywności, nie należy kategorycznie dzielić potraw na zdrowe i niezdrowe. Każdy organizm jest inny i to co jednym służy, innym może szkodzić. 

5 produktów żywnościowych, których nie należy spożywać!

Produkty, których nie lubisz

Mimo, że dostarczanie organizmowi pożywienia jest niezbędne do zachowania nas przy życiu, jedzenie może być również źródłem prawdziwej przyjemności i kulinarnej ekstazy.

Jeśli jednak jakieś produkty ci nie smakują, nie zmuszaj się do ich spożywania tylko dla tego, że powszechnie uważa się, że są one zdrowe.

To prawda – jeśli coś ci nie smakuje, to wcale nie jest to dla ciebie dobre. Oczywiście mogą to być produkty o wysokiej wartości odżywczej. Nie oznacza to jednak, że inne produkty, które rzeczywiście lubisz, są mniej „zdrowe”.

Zdrowa żywność to nie tylko brokuły na parze i pierś z kurczaka. Bądź kreatywna, szukaj nowych smaków i dostarczaj przyjemności swoim kubkom smakowym, spożywając produkty, które rzeczywiście ci smakują.

Produkty, które wywołują u ciebie dyskomfort

Dyskomfort może objawiać się w postaci bólu żołądka, głowy czy stawów. Nie wykluczamy również sytuacji, w której dany produkt bardzo ci smakuje, jednak po jego spożyciu czujesz się wzdęta i ospała.

Praktycznie każdy produkt żywnościowy może wywoływać podobne dolegliwości, jednak niektóre z nich bywają przyczyną dyskomfortu u znacznie większej ilości osób, na przykład biała mąka, nabiał oraz mięso.

Ręce na brzuchu

Oczywiście nie musisz rezygnować z nich całkowicie, spożywane raz na jakiś czas nie powinny wywoływać u ciebie żadnych przykrych dolegliwości.

Pozwól sobie więc od czasu do czasu na kulinarny kaprys. Co więcej, jedząc tego typu produkty tylko raz na jakiś czas, będziesz czerpała z nich znacznie więcej przyjemności. Pamiętaj jednak o tym, że jeśli zjesz zbyt dużo, znów możesz poczuć się źle.

Produkty, których spożywanie wywołuje u ciebie poczucie winy

Z pewnością doskonale wiesz, co mamy tu na myśli. W ciągu weekendu puszczają ci hamulce i zajadasz się ciastkami, lodami, frytkami, kurczakiem z rożna, goframi, słodyczami, chipsami…

A w poniedziałek budzisz się z ogromnym kacem kulinarnym oraz poczuciem winy, które nie znika nawet po całym tygodniu na bazie jabłek, marchwi i sałatki pomidorowej.

W żadnym wypadku nie jest to odosobniony przykład – taki scenariusz zdarza się bardzo często. Jego następstwem jest stosowanie przez najbliższe dni restrykcyjnej diety, która i tak w rezultacie okazuje się niewykonalna.

Tak, jak w przypadku nadmiernej konsumpcji alkoholu przysięgasz sobie, że nigdy więcej. Sam jednak doskonale wiesz, że sytuacja powtórzy się podczas kolejnego weekendu.

Poczucie winy wywołane niezdrowym jedzeniem

Poczucie winy wywołane niezdrowym jedzeniem jest okropne i tak naprawdę niczemu nie służy. Wstyd spowodowany niezdrowym odżywianiem przez krótki okres czasu prowadzi do poczucia winy oraz wstrętu do własnego ciała.

Później zmuszasz się do jedzenia pewnych produktów tylko dlatego, że są zdrowe, ale wcale nie dostarczają ci radości.

Spójrz na problem w ten sposób: nie zgubisz spożytych już tłuszczów, a ponadto twój żołądek nie będzie rozumiał nowej sytuacji, nie będzie w stanie zapanować nad tym, co się dzieje w twoim organizmie.

Pucharek lodów - jedzenie niezdrowych produktów

Jeśli od poniedziałku do piątku odżywiasz się zdrowo, a w weekend puszczają ci hamulce i pozwalasz sobie na nadmiar tłuszczów, cukrów czy sztucznych dodatków, doprowadzisz do rozstroju oraz nadmiernej wrażliwości swojego żołądka.

Jak poradzić sobie z poczuciem winy wywołanym niezdrowym jedzeniem?

Jeśli masz w zwyczaju weekendowe imprezowanie, częste kolacje z przyjaciółmi lub po prostu lubisz zajadać się w piątkowe i sobotnie wieczory gotowym jedzeniem, nie rezygnuj ze swego stylu życia.

Staraj się jednak ograniczać spożycie niezdrowych produktów. Zadbaj o to, by twoja dieta była zrównoważona. Nie jedz tego, co wywołuje u ciebie poczucie winy.

Koniecznie uświadom sobie, że jedzenie powinno wywoływać radość nie tylko przed spożyciem i w jego trakcie, ale także po posiłku.

Zapytaj się, czy naprawdę warto jeść coś, co już tuż po posiłku sprawia, że czujesz się źle i tracisz szacunek do własnego ciała.

Produkty, które uzależniają

Z pewnością istnieją produkty, którymi nie potrafisz przestać się zajadać, dopóki nie skończy się paczka. Powinnaś o nich jak najszybciej zapomnieć i całkowicie wyeliminować je z diety!

Zwykle kojarzymy uzależniające produkty z chipsami, czekoladą, hamburgerami, pizzą, itp. Zawarte w nich dodatki wpływają na pracę mózgu, dlatego też ich działanie może być uzależniające.

Pamiętaj jednak, że problem ten nie dotyczy wyłącznie śmieciowego jedzenia, również zdrowe produkty mogą wywołać u nas stan uzależnienia. A przecież nic w nadmiarze nie jest dobre dla naszego organizmu.

Domowej roboty dżem, galaretka truskawkowa, domowe ciasteczka, kolorowa sałatka – każdy z tych produktów może okazać się dla ciebie uzależniający. Wyjątek stanowi brukselka – nią możesz się zajadać do woli!

Produkty, które nie są żywnością

Syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy nie jest produktem żywnościowym. Nie jest nim również modyfikowana skrobia kukurydziana, sztuczne barwniki i aromaty ani celuloza (która jest częstym składnikiem serów). A glikol propylenowy? Też nie jest jedzeniem.

Konserwy - mnóstw produktów w puszce

Pamiętajmy jednak, że wielkie firmy przemysłu spożywczego dodają powyższe i wiele, wiele innych składników do sprzedawanych przez siebie produktów żywnościowych, szczególnie w postaci konserw.

Dlaczego zatem te szkodliwe dla zdrowia substancje są jednymi ze składników produktów żywnościowych?

Odpowiedź jest prosta: z jednej strony pomagają zmniejszyć koszty produkcji, a z drugiej wywołują u konsumenta swoisty stan uzależnienia, gdyż są tanie i mogą być przechowywane przez długi okres czasu.

Jakich produktów nie powinniśmy spożywać?

Najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowywanie posiłków na bazie zdrowych i lokalnych produktów, a także spożywanie wysokiej jakości białka pochodzenia zwierzęcego.

Wybieraj mięso zwierząt odżywianych naturalną paszą, a nie faszerowanych hormonami i antybiotykami; nie jadaj ryb nie pochodzących z hodowli ani drobiu z hodowli o dużych rozmiarach itp.

Dokładnie czytaj etykiety produktów i jeśli zawierają one nieznane ci składniki, prawdopodobnie nie są one żywnością. Nie kupuj śmieci, staraj się żyć zdrowo!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Veling, H., Aarts, H., & Stroebe, W. (2013). Using stop signals to reduce impulsive choices for palatable unhealthy foods. British journal of health psychology18(2), 354-368.
  • Zink, D. L. (1997). The impact of consumer demands and trends on food processing. Emerging infectious diseases3(4), 467.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.