Jelito grube - Co warto o nim wiedzieć?

Nie stosuj agresywnych diet, które gwarantują oczyszczenie jelita grubego. Aby utrzymać nasze jelito w pełni zdrowia, zaleca się prowadzenie zdrowej diety o niskiej zawartości tłuszczu, a także bogatej w błonnik.
Jelito grube - Co warto o nim wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2015

Jelito grube jest ostatnim elementem naszego układu pokarmowego. Jego najważniejsze funkcje to: wchłanianie wody, przechowywanie resztek pokarmowych, utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu oraz wchłanianie ważnych witamin, między innymi witaminy K. Jak widać, funkcje tego narządu są niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Dlatego też jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem, powinniśmy regularnie dbać o jelito grube. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych informacji na temat tego narządu, o których należy pamiętać na co dzień.

Jelito grube: problematyczny zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego to bardzo powszechnie występująca dolegliwość, zwłaszcza wśród kobiet. Charakteryzuje się on częstymi biegunkami, wzdęciami i obstrukcjami przewodu pokarmowego. Objawy te mogą utrzymywać się nawet miesiącami. Pamiętaj, by już przy pierwszych oznakach koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Jelito grube a biegunka

Gdy jelito grube nie pracuje prawidłowo, funkcja wchłaniania pochodzących z produktów żywnościowych substancji odżywczych i płynów ulega zaburzeniu i wówczas pojawia się biegunka. Aby poprawić pracę ścianek jelita, zalecamy spożywanie ryżu, bananów i grzanek lub sucharków.

Zaparcia

2#:jelito-grube.jpg

Nieprawidłowa praca jelita grubego przyczynia się również do powstawania zaparć. Generalnie są one wynikiem niskiej aktywności jelit przez kilka dni. Nie jest to jednak jedyny powód zaparć. Jeśli chcesz im zapobiec, spożywaj dużo produktów bogatych w błonnik i pij dużo wody.

Uważaj na hemoroidy

Hemoroidy to kolejna przykra dolegliwość związana z pracą jelita grubego. To nic innego jak zapalenie i obrzęk żył odbytnicy i miejsc do niej przylegających. Chociaż jest to problem nieco żenujący, nie bagatelizuj go – koniecznie skonsultuj się z lekarzem (nie ma się czego wstydzić!) i zastosuj bogatą w błonnik dietę.

Rak jelita grubego

Rak jelita grubego jest jedną z najczęściej występujących chorób w wielu krajach. Jak każdy inny rodzaj nowotworu charakteryzuje się on występowaniem komórek rakowych. Jelito grube to miejsce, w którym gromadzą się odpady i różne typy bakterii – nie dziwi więc fakt, że z łatwością mogą się tam rozwijać komórki nowotworowe. Bez względu na wszystko, pamiętaj, że jest to choroba stosunkowo łatwa do wykrycia – jej objawy są bowiem bardzo charakterystyczne. W pierwszej kolejności lekarz zaleci Ci wykonanie badania na obecność krwi w kale. Jest to badanie proste i bezbolesne, które pozwoli pozbyć się przyczyny nieprzyjemnych dolegliwości.

Nie daj się oszukać

3#:jelito-grube.jpg

W ostatnich latach niezwykle modne stały się kuracje oczyszczające jelito grube. Podchodź do nich jednak z rezerwą. Zwykle tego typu zabiegi niekorzystnie wpływają na zdrowie tego organu oraz są agresywne dla całego organizmu. Staraj się oczyszczać jelito grube naturalnymi sposobami poprzez spożywanie produktów bogatych w błonnik.

Jak wygląda jelito grube?

Jelito grube ma długość około 1,5 m i około 6,5 cm średnicy. Rozciąga się od środkowej części jamy brzusznej, aż do odbytnicy. Jego charakterystyczne cechy a nawet funkcje mogą różnić się w zależności od gatunku organizmu, chociaż u większości kręgowców są one do siebie bardzo zbliżone.

Odżywiaj się zdrowo

Aby cieszyć się ogólnym zdrowiem organizmu i utrzymać jelito grube w doskonałej kondycji, konieczne jest stosowanie odpowiedniej dietyo niskiej zawartości tłuszczu i bogatej w błonnik. Dzięki niej będziemy mieli pewność, że jelito grube realizuje swoje podstawowe funkcje w najlepszy możliwy sposób.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.