Kontrolowanie swojego gniewu: 6 prostych porad

Gniew może wiązać się nie tylko ze zmianami w sferze psychologicznej, ale także obejmuje cały szereg zmian natury biologicznej – jak na przykład wzrost ciśnienia krwi, stymulowanie wydzielania niektórych hormonów i przyśpieszenie oddechu. Warto więc opanować sposoby na kontrolowanie swojego gniewu.
Kontrolowanie swojego gniewu: 6 prostych porad

Ostatnia aktualizacja: 03 kwietnia, 2016

Prawdą jest, że każdy od czasu do czasu się czymś złości, ale problemy pojawiają się wtedy, gdy te sytuacje powtarzają się zbyt często. Kontrolowanie swojego gniewu to godne polecenia rozwiązanie, jeśli uważasz, że zbyt często wpadasz ostatnio w złość.

W takim przypadku warto rozważyć zaproponowane przez nas strategie i środki pozwalające na kontrolowanie swojego gniewu w sposób całkowicie naturalny.
Wściekłość i gniew mogą siać prawdziwe spustoszenie nie tylko w odniesieniu do ludzi w naszym otoczeniu, ale także w przypadku naszego własnego organizmu. Wiele badań wskazuje na to, że negatywne emocje zwiększają ryzyko rozwoju niektórych chorób serca, zwłaszcza u mężczyzn.

Są także odpowiedzialne za inne problemy zdrowotne, takie jak: stres, niestrawność, bezsenność, bóle głowy, bóle żołądka itp.

Dlatego też tak ważnym jest poznanie sposobów na kontrolowanie swojego gniewu, a zwłaszcza w tych momentach, kiedy temperatura naszego ciała zaczyna rosnąć, a na twarzy pojawia się czerwony rumieniec będący oznaką wściekłości.

Kontrolowanie swojego gniewu: zacznijmy od podstaw

Złość to uczucie, które może się zmieniać w zależności od nasilenia tego stanu u każdego człowieka z osobna i wywołujących ją przyczyn. Łagodniejszą jej postacią jest po prostu zwykłe, choć silne niezadowolenie, a jego skrajną formą jest gniew i wściekłość przechodząca niekiedy w stan apopleksji.

Może towarzyszyć temu szereg zmian o podłożu zarówno psychicznym, jak i biologicznym, ponieważ złość powoduje podniesienie ciśnienia krwi, zwiększenie poziomu wytwarzania niektórych hormonów (takich jak adrenalina i kortyzol), a także przyśpieszenie oddechu.

Instynktownym, całkowicie naturalnym sposobem na okazanie gniewu jest agresywne zachowanie, krzyk, rzucanie przedmiotami lub uderzenie kogoś lub czegoś.

Rozgniewane dziecko

Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne stwierdza, że gniew jest odpowiedzią na pewien rodzaj zagrożenia zewnętrznego, z którym musimy walczyć celem obronienia się przed zagrożeniem o większym stopniu.

Jednak warto wiedzieć, że chociaż odrobina złości nikomu jeszcze nie zaszkodziła (a wręcz przeciwnie, jest nawet konieczna dla naszego zdrowia), to jednak popadanie w skrajności podczas napadu złości jest zawsze szkodliwe – stąd też niezbędne jest kontrolowanie swojego gniewu.

Techniki i metody pozwalające na kontrolowanie swojego gniewu

Relaks

Terapie relaksacyjne lub inne sposoby na relaks mogą uczynić prawdziwe cuda w kwestii zredukowania poziomu stresu i złości, a także myśli i uczuć, które wywołują u Ciebie ten niepożądany stan. Jak można się skutecznie zrelaksować? Na przykład poprzez medytację taką, jak joga i tai chi.

Zamknij oczy, głęboko oddychaj przez nos i staraj się nie myśleć o niczym. Myślisz, że to jest zbyt trudne? Nie martw się zawczasu, po prostu spróbuj, a sam się przekonasz, jak łatwo jest się zrelaksować i uzyskać w ten sposób kontrolowanie swojego gniewu.

Oczyszczające ćwiczenia fizyczne

Wysiłek fizyczny pomaga w naturalny sposób wyeliminować złość. Ale uwaga, nie wszystkie sporty i dyscypliny są pod tym względem pomocne.

Jeśli nie jesteś typem urodzonego sportowca typu nie martw się, zawsze znajdziesz jakiś rodzaj aktywności fizycznej, która pomoże Ci rozładować napięcie i stres, a jednocześnie sprawi Ci przyjemność. Na przykład możesz wziąć kilka lekcji boksu lub innych sztuk walki, takich jak judo, taekwondo lub kickboxingu.

A może w Twoim przypadku korzystny wpływ na kontrolowanie swojego gniewu zapewni Ci po prostu zwykła przejażdżka rowerem lub pieszy spacer?

Jazda na rolkach

Jeśli zauważasz u siebie narastający poziom złości, to po prostu wyjdź na spacer i zaczerpnij świeżego powietrza.

Kiedy jesteś na siłowni, to staraj się skoncentrować swoją energię na wyeliminowaniu wszystkiego, co Cię rozdrażnia (możesz na przykład skupić myśli na swoim szefie, matce lub tym facecie, który uderzył w Twój samochód).

Poznaj przyczynę problemu

Dobrym sposobem na wyeliminowanie nadmiernego poziomu negatywnych emocji z naszego życia jest po prostu podjęcie próby radzenia sobie z nimi. Oznacza to, że musisz spojrzeć głęboko w siebie i znaleźć przyczynę Twojego gniewu lub też spowodowanych nim reakcji.

Być może nie uda Ci się wykryć przyczyny Twojej złości, dlatego też warto będzie w taki wypadku porozmawiać o tym, albo z terapeutą albo z osobą, która powoduje powstawanie takich emocji u Ciebie.

Musisz być skoncentrowany i mieć pewność, że wszystko ma rozwiązanie – a w ten prosty sposób osiągniesz kontrolowanie swojego gniewu. Jeżeli sytuacja wymknie się spod kontroli, nie jest to powód do nadmiernego zamartwiania się.

Jeśli możesz w jakiś sposób dokonać u siebie zmian lub dowolnego rodzaju udoskonalenia, które mogą Ci pomóc, to nie wahaj się, tylko zrób to. Umów się na spotkanie z psychologiem, jeśli myślisz, że nie poradzisz sobie ze swoimi emocjami na własną rękę.

Psycholog będzie wiedział jak CI pomóc przy użyciu różnych technik lub po prostu wysłucha Twojej opowieści na temat problemów w Twoim życiu (bo wyrzucenie ich z siebie jest także świetnym sposobem na kontrolowanie swojego gniewu).

Dokonaj racjonalnej oceny sytuacji

Gdy gniew zaczyna dominować u Ciebie nad racjonalnym myśleniem, będziesz mieć problem z trzeźwą oceną sytuacji. To naprawdę może stanowić spory problem, ale zawsze jednak istnieje jego rozwiązanie, podobnie jak w innych przypadkach.

Po pierwsze, należy starać się unikać dwóch słów: “nigdy” i “zawsze”, ponieważ za ich pomocą możesz tylko uzasadnić swój gniew, co nie zachęci Cię do szukania przyczyn problemu oraz jego rozwiązania.

Zmień stwierdzenie “zawsze się wściekam, gdy jestem spóźniony” lub “nigdy nie można być spokojnym stojąc w korku” na “zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby nie wpaść w gniew następnym razem, gdy nie dotrę w umówione miejsce na czas lub utknę w korku w godzinach szczytu.”

Myśl pozytywnie

Popraw swoje metody komunikacji

Czasami złość wywołana frustracją przejmuje władzę nad nami. Jeśli rozmawialiśmy z drugą osobą więcej niż raz, a sprawy nie toczą się po naszej myśli, to nie zawsze wina leży po stronie tego drugiego człowieka.

Może to jednak nasza wina, bo nie udało nam się przejrzyście wyjaśnić tego, o co nam chodziło?

Słuchaj uważnie tego, co mówisz, poproś drugą osobę o streszczenie tego, co udało jej się zrozumieć z Twoich słów i odpowiadaj na ewentualne pytania tak długo, aż wszystko zostanie dobrze wyjaśnione. W ten sposób unikniesz wielu problemów, a jednocześnie pozwoli Ci to na kontrolowanie swojego gniewu.

Udaj się na urlop wypoczynkowy

A jeśli nie możesz nigdzie wyjechać w danej chwili, to przynajmniej zrób sobie przerwę, spędzając weekend w innym miejscu niż dom lub to, do którego jesteś przyzwyczajony. Wyjdź nieco poza ramy codziennej rutyny, znajdź czas na spacer po parku lub na plaży.

Przestań myśleć o swoich problemach, ale zamiast tego poświęć czas, aby pomyśleć o tym, czego Ty chcesz i jak uzyskać spokój ducha oraz zapewnić sobie kontrolowanie swojego gniewu.

Staraj się nie mieć kontaktu z tymi rzeczami, które wywołują u Ciebie negatywne emocje (takie, jak np. korki w mieście lub nadmiar obowiązków w pracy). Zawsze należy myśleć pozytywnie, korzystać z kontaktu z naturą, oddychać głęboko, cieszyć się zapachem kwiatów i przede wszystkim dużo się śmiać oraz uśmiechać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.