Czy wiesz, co oznacza krwawienie pomiędzy miesiączkami?

Każda kobieta może w pewnym momencie swojego życia doświadczyć niewyjaśnionego krwawienia z pochwy – i choć ogólnie rzecz biorąc nie jest to powód do niepokoju, to jednak dobrym posunięciem będzie w tym momencie skonsultowanie się ze specjalistą z zakresu ginekologii.
Czy wiesz, co oznacza krwawienie pomiędzy miesiączkami?
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Krwawienie z pochwy lub różnego rodzaju plamienie występujące pomiędzy kolejnymi okresami menstruacyjnymi nosi w medycynie ogólną nazwę “krwawienie międzymiesiączkowe”. Zazwyczaj traktowane jest jako znak ostrzegawczy dla kobiety, u której wystąpiło. Nie należy go ignorować.

Dzieje się tak dlatego, że może oznaczać ono jeden z objawów bardziej poważnych nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem układu rozrodczego kobiety.

Nie jest to zjawisko uważane za całkiem normalne. Nie jest jednak także niczym niezwykłym, nie zawsze bowiem wskazuje na możliwość wystąpienia niebezpiecznych komplikacji zdrowotnych.

Dlatego też niezwykle ważną kwestią jest dysponowanie odpowiednio wyczerpującą wiedzą na temat tego problemu i jego możliwych przyczyn. Zwłaszcza zanim się przejdzie do wyciągania pochopnych, nierzadko skrajnych wniosków.

Krwawienie międzymiesiączkowe – informacje podstawowe

Długość normalnego cyklu miesiączkowego zwykle waha się od 21 do 35 dni, średnio wynosi ona 28 dni. Standardowe krwawienie menstruacyjne trwa od dwóch do siedmiu dni. Daje w efekcie całkowity upływ krwi w objętości od 30 do 80 ml. Jest to całkowicie normalne.

Krwawienie międzymiesiączkowe występuje wtedy, gdy pomiędzy ostatnim dniem cyklu menstruacyjnego, a przed rozpoczęciem następnego okresu występuje niewielki upływ krwi z pochwy.

papaja pomaga przy bólach menstruacyjnych

Jest to jednak zjawisko, którego doświadczają praktycznie wszystkie kobiety w okresie rozrodczym co najmniej raz w życiu. Może mieć ono postać zarówno wyraźnego krwawienia, jak i lekkiego plamienia. W większości przypadków nie stanowi ono żadnego powodu do niepokoju.

Niemniej jednak jeśli wystąpi u Ciebie ten objaw to specjaliści z dziedziny zdrowia oraz ginekolodzy zalecają zasięgnięcie konsultacji lekarskiej. Może on również wskazywać obecność bardziej poważnych problemów natury zdrowotnej jak rak lub inne zaburzenia o charakterystyce przed- lub wczesnonowotworowej.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Mity i nieporozumienia na temat menstruacji

Co może być przyczyną plamienia między kolejnymi miesiączkami?

Owulacja

Owulacja znany jest jako jedna z podstawowych przyczyn nieprawidłowego upływu krwi z pochwy pomiędzy okresami. Podczas owulacji organizm kobiety zwiększa produkcję estrogenu, czyli hormonu mającego bezpośredni związek z uwalnianiem komórki jajowej z jajnika.

Układ rozrodczy

Ten gwałtowny wzrost poziomu estrogenów w organizmie może spowodować wystąpienie plamienia między kolejnymi okresami. Jeśli więc zauważysz, że występuje u Ciebie krwawienie między 13 i 16 dniem cyklu miesiączkowego, to najprawdopodobniej przyczyną będzie właśnie zmiana poziomu estrogenów. Nie ma w tym nic złego ani niepokojącego. Nie martw się.

Zazwyczaj w takich przypadkach kolor krwi może zmieniać się od różowego do brązowego. Czasami towarzyszy temu biały śluz z szyjki macicy i występowanie skurczów w dolnej części brzucha.

Stres

Stres fizyczny i psychiczny może mieć bezpośredni związek z wystąpieniem różnego rodzaju zaburzeń cyklu menstruacyjnego. Może to także obejmować krwawienie międzymiesiączkowe.

Długotrwałe okresy napięcia i stresu wyzwalają w mózgu specyficzne reakcje. Mogą one wpłynąć na zmianę Twojego normalnego cyklu menstruacyjnego, wywołując w ten sposób charakterystyczne krwawienie brązowego koloru. Dzieje się tak zwykle na kilka dni przed lub po standardowym okresie menstruacji.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Stres związany z pracą a ryzyko zawału serca

Niewykryta wcześniej ciąża

Krwawienie międzymiesiączkowe nie jest niczym niezwykłym w przypadku kobiety, która nie jest świadoma tego, że zaszła w ciążę. Zazwyczaj informację taką uzyskuje podczas wizyty u ginekologa, z którą udała się do lekarza, aby odkryć przyczynę nietypowego plamienia.

USG

W ciągu kilku pierwszych tygodni ciąży może wystąpić różnego rodzaju krwawienie, ma to związek z procesem zagnieżdżania się embrionu w macicy. Ale ważne jest w tym momencie także skonsultowanie się z lekarzem, bo takie zjawisko może również oznaczać poronienie.

Kiedy krwawienie międzymiesiączkowe należy uznać za niebezpieczne zjawisko?

Jeśli występujące u Ciebie krwawienie między miesiączkami jest bardziej obfite od Twojego normalnego okresu lub ma intensywny czerwony, czarny lub brązowy kolor i towarzyszą mu inne objawy, takie jak nadmierne pocenie się, zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca lub ból brzucha, powinnaś natychmiast poszukać pomocy medycznej.

Czy wskutek opisywanego zjawiska tracisz sporo krwi? Może to oznaczać obecność mięśniaka macicy. Nie należy bagatelizować tego objawu.

W każdym jednak przypadku obfity upływ krwi z pochwy pomiędzy kolejnymi okresami należy poddać dokładnemu badaniu przez specjalistę – ginekologa, co pozwoli Ci określić, czy jego przyczyna leży w szyjce macicy, samej macicy lub pochwie.

Co może oznaczać krwawienie występujące po menopauzie?

Koniec regularnego miesiączkowania u kobiety jest sygnałem, że jej organizm osiągnął etap menopauzy. Ale po pewnym czasie bez regularnego okresu, niektóre kobiety mogą zauważyć różnego rodzaju plamienie lub upływ nawet większych ilości krwi, co może także być sygnałem ostrzegawczym świadczącym o pewnych problemach zdrowotnych.

Tego typu objawy mogą wywoływać mięśniaki macicy lub polipy. W większości przypadków jednak stanowią one sygnał obejmujący bardziej istotne problemy ze zdrowiem. Może to być rak lub inne zaburzenia poprzedzające rozwój nowotworów.

Jakie badania należy przeprowadzić?

Jednym z najbardziej powszechnych procedur na potrzeby wykrywania zaburzeń natury ginekologicznych jest badanie cytologiczne. Jego wyniki są wykorzystywane do oceny tego, czy krwawienie ma swoje źródło w macicy, a jeśli nie, to czy występują w niej komórki nowotworowe.

Kolejne powszechnie wykorzystywane badanie to USG, będące bardzo czułym testem diagnostycznym pozwalającym wykryć ewentualne zmiany w strukturze macicy i jajników.

Jeśli jednak ich wyniki okażą się niewystarczające do postawienia jednoznacznej diagnozy, wszelkie dodatkowe wątpliwości można rozwiać za pomocą histeroskopii, która jest ostatecznym badaniem diagnostycznym i polega na wprowadzeniu niewielkiej kamery do macicy przez pochwę. Pozwala na znacznie bardziej szczegółowe przeanalizowanie jej bieżącej kondycji i stanu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • American College of Obstetricians and Gynecologists. ACOG Committee Opinion No 557: Management of acute abnormal uterine bleeding in nonpregnant reproductive-aged women. Obstet Gynecol. 2013; 121 (4): 891-896. PMID: 23635706.
  • Bulun SE. Physiology and pathology of the female reproductive axis. In: Melmed S, Polonsky KS, Larsen PR, Kronenberg HM, eds. Williams Textbook of Endocrinology. 13th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2016: chap 17.
  • Ryntz T, Lobo RA. Abnormal uterine bleeding. In: Lobo RA, Gershenson DM, Lentz GM, Valea FA, eds. Comprehensive Gynecology. 7th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2017: chap 26.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.