Kurkuma kontra popularne leki na różne choroby

Kurkuma znana jest ze swoich licznych, cennych korzyści, które mogą okazać się niezwykle pomocne w leczeniu różnych chorób. Jednak zawsze należy używać jej zgodnie z zaleceniami lekarza - kurkuma nigdy nie powinna być wykorzystywana jako substytut dla przepisanego Ci przez specjalistę leczenia farmakologicznego.
Kurkuma kontra popularne leki na różne choroby
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kurkuma. Na potrzeby złagodzenia objawów setek różnych znanych nam chorób i dolegliwości opracowanych zostało wiele leków. Spora część z nich dostępna jest w wolnym obrocie. I to bez konieczności okazywania recepty wypisanej przez lekarza.

I chociaż większość z nich cechuje się dość wysoką skutecznością i przynosi ulgę na wiele godzin, to zazwyczaj ich podstawą są syntetycznie wytworzone substancje chemiczne. Te z kolei mogą wywoływać niepożądane skutki uboczne, szczególnie jeśli są przyjmowane w nadmiernych ilościach.

Z też tego powodu sporą popularność zyskują sobie różnego rodzaju środki o podobnym działaniu, ale oparte wyłącznie o naturalne składniki. Zazwyczaj cechują się one nie dość, że niższą ceną, to jeszcze właściwościami niejednokrotnie dorównującym lub przewyższającym leki syntetyczne.

Jedna z tych opcji jest naprawdę prosta w użyciu i doskonale znana: to kurkuma. To popularna przyprawa powszechnie wykorzystywana w różnego rodzaju potrawach i przepisach kulinarnych. Produkt ten należy do tej samej rodziny co imbir.

Jest ona bardzo bogata w cenne substancje odżywcze, które mogą zostać wykorzystane do zwalczania różnego rodzaju dolegliwości.

Najbardziej zaskakujące jest to, że w przypadku niektórych właściwości, jakimi cechuje się kurkuma, udowodniono ich działanie bardzo podobne do leków konwencjonalnych.

Dzisiaj mamy zamiar zaprezentować Ci 7 najważniejszych naszym zdaniem powodów, dla których kurkuma powinna stać się jednym z podstawowych składników Twojej codziennej diety. Przejdźmy zatem do konkretów!

1. Kurkuma w porównaniu z atorwastatyną (lekiem na hipercholesterolemię)

Atorwastatyna jest produktem przemysłu farmaceutycznego stosowanym do regulowania poziomu cholesterolu we krwi. Ma również na celu zapobieganie powstawaniu chorób układu sercowo-naczyniowego.

Według badań opublikowanych w 2008 roku przez branżowe czasopismo Drugs in R & D kurkuma zawiera spore ilości związków zwanych ogólnie kurkuminoidami. Mają one porównywalne do atorwastatyny działanie w przypadku dysfunkcji śródbłonka,czyli choroby, która jest bezpośrednią przyczyną miażdżycy.

Miażdżyca - kurkuma oczyszcza naczynia krwionośne

Według przedstawionych przez naukowców informacji ta przyprawa redukuje stan zapalny. Co więcej,  zmniejsza poziom stresu oksydacyjnego, który ulega stopniowemu pogorszeniu w przypadku pacjentów z cukrzycą typu 2.

2. Leki wykorzystujące kortykosteroidy

Wiele setek tysięcy osób każdego roku otrzymuje w postaci zastrzyków leki steroidowe, mające na celu wspomaganie leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów, nowotworów oraz wiele innych przypadłości.

Wyniki badań opublikowanych w czasopiśmie specjalistycznym o nazwie Phytotherapy Research wykazały, że kurkumina – najistotniejszy składnik aktywny, dzięki któremu zresztą kurkuma otrzymała swoją nazwę – działa w sposób zbliżony do opisanych powyżej produktów przemysłu farmaceutycznego.

Badaniu poddano chorych zmagających się między innymi ze stanem zapalnym gałki ocznej. Późniejsze badania wykazały również, że podobne korzyści obserwowano także w przypadkach innych stanów zapalnych leczonych preparatami na bazie kortykosteroidów.

3. Leki antydepresyjne

Leki przeciwdepresyjne, takie jak Prozac i Paxil, mogą mieć poważne skutki uboczne, które w rzeczywistości przyczyniają się do pogłębienia objawów depresji u niektórych osób.

Ale dlaczego przyjmować jedynie wymienione powyżej leki? Czy kurkuma ma jakieś właściwości pozwalające na ich zastąpienie?

Smutna kobieta siedzi na łóżku

Oczywiście – najważniejszym składnikiem tej przyprawy jest kurkumina. Bez wątpienia jest to jeden z najsilniejszych naturalnych przeciwutleniaczy. Stanowi ona świetną alternatywę dla łagodzenia objawów zachowań depresyjnych i ma na dodatek tę jeszcze zaletę, że nie wpływa ujemnie na Twoje zdrowie.

4. Kurkuma rozrzedza krew

Pacjenci, którzy są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia zawału serca lub choroby układu krążenia, zazwyczaj przyjmują leki przeciwzakrzepowe jako środek zapobiegawczy.

Każdy może jednak skorzystać z analogicznych właściwości, jakie oferuje kurkuma. Ma ona bowiem działanie podobne do aspiryny, będącej jednym ze znanych sposobów usprawniających krążenie krwi.

Związki aktywne, występujące w dużych ilościach w tej przyprawie, mają działanie przeciwzakrzepowe i regulujące poziom prostacykliny we krwi. Dzięki temu kurkuma może okazać się użyteczna w przypadku leczenia łagodnych postaci zakrzepicy tętnic i zapalenia stawów.

5. Kurkuma a popularne leki przeciwzapalne

Choroby powodujące ból i stan zapalny mogą także zostać poddane leczeniu przy wykorzystaniu właściwości tego naturalnego składnika. Stanowi on alternatywę dla zażywania tradycyjnych leków cechujących się na ogół negatywnymi, krótko- i długoterminowymi skutkami ubocznymi.

Reumatyzm w dłoniach

Wyniki przeprowadzonych badań udowadniają, że kurkuma wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Ma nawet taką samą skuteczność jak niektóre z popularnych lekarstw, takie jak na przykład:

  • aspiryna,
  • ibuprofen,
  • naproksen,
  • diklofenak,
  • indometacyna,
  • deksametazon,
  • celekoksyb,
  • tamoksifen.

6. Leki wykorzystywane do chemioterapii

Od wielu lat jesteśmy nagminnie utrzymywani w błędnym przeświadczeniu, że chemioterapia farmakologiczna jest jedną z niewielu metod skutecznego leczenia nowotworów.

Jednakże liczne badania wykazały, że kurkuma jest w stanie zaoferować albo zbliżone, albo wręcz jeszcze bardziej skuteczne działanie od oksaliplatyny. Ta ostatnia jest jednym z podstawowych leków stosowanych w leczeniu różnego rodzaju raka, szczególnie jelita grubego.

Naukowcy wykazali wielokrotnie, że kurkuma przyjmowania codziennie w niewielkich ilościach skutecznie zapobiega namnażaniu się komórek nowotworowych w jelicie grubym.

7. Kurkuma a leki dla chorych na cukrzycę

Pacjenci chorujący na cukrzycę obu typów mogą uzyskać naprawdę istotne z ich punktu widzenia korzyści poprzez włączenie tej cennej przyprawy do swojej codziennej diety.

Wyniki badań opublikowane przez czasopismo naukowe Biochemistry and Biophysical Research Community wykazały, że kurkuma spożywana regularnie cechuje się do 100 000 razy wyższą skutecznością, niż zażywanie wyprodukowanej syntetycznie metforminy, absorbującej glukozę.

Mierzenie poziomu cukru we krwi

Kurkuma pomaga także uniknąć nadmiernego wytwarzania glukozy przez wątrobę, działając w sposób zbliżony do większości leków przeznaczonych do tego celu.

O czym jeszcze należy koniecznie pamiętać?

Wszystkie korzystne właściwości, jakimi cechuje się kurkuma, zostały wielokrotnie potwierdzone przez liczne badania naukowe. Ale należy przy tym pamiętać, że nie można jej stosować w charakterze substytutu leków przepisanych przez lekarza. Chyba że uzyskasz co do tego wyraźne jego zezwolenie.

Ponieważ kurkuma nie wywołuje poważnych skutków ubocznych, może być w łatwy sposób dodana do Twojej standardowej, codziennej diety, o ile będziesz ją spożywać w umiarkowanych ilościach.

U osób dorosłych maksymalna zalecana dawka dzienna wynosi 5 gramów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hewlings S, Kalman D. Curcumin: A Review of Its’ Effects on Human Health. Foods. 2017;
  • Elshama SS, El-Kenawy AEM, Osman HEH. Curcumin improves atorvastatin-induced myotoxicity in rats: Histopathological and biochemical evidence. International Journal of Immunopathology and Pharmacology. 2016.
  • Lal B, Kapoor AK, Asthana OP, Agrawal PK, Prasad R, Kumar P, et al. Efficacy of curcumin in the management of chronic anterior uveitis. Phyther Res. 1999;
  • Biswas S, Rahman I. Modulation of steroid activity in chronic inflammation: A novel anti-inflammatory role for curcumin. Molecular Nutrition and Food Research. 2008.
  • Kulkarni SK, Dhir A. An overview of curcumin in neurological disorders. Indian Journal of Pharmaceutical Sciences. 2010.
  • Maheswaraiah A, Jaganmohan Rao L, Naidu KA. Anti-Platelet Activity of Water Dispersible Curcuminoids in Rat Platelets. Phyther Res. 2015;
  • Kim T, Davis J, Zhang AJ, He X, Mathews ST. Curcumin activates AMPK and suppresses gluconeogenic gene expression in hepatoma cells. Biochem Biophys Res Commun. 2009;

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.