Łosoś - przepis na zdrowie!

Łosoś jest sprzymierzeńcem niemal każdej diety odchudzającej. Dostarcza nam protein i zdrowych kwasów tłuszczowych, które sprzyjają regeneracji mięśni i przyspieszają spalanie kalorii.
Łosoś - przepis na zdrowie!

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Powszechnie wiadomo, że łosoś jest jedną z najzdrowszych i najsmaczniejszych ryb jakie istnieją. Posiada ogromną ilość protein, kwasów tłuszczowych Omega 3, witamin i minerałów, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu.

W opinii specjalistów, łosoś jest idealnym składnikiem każdej diety. Warto też zwrócić uwagę na jego wszechstronność w kuchni: świetnie komponuje się z niemal każdym produktem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jego niesamowitych właściwości. Dzisiaj dowiesz się, dlaczego powinnaś jadać go przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Przepis na zdrowie – łosoś

1. Usprawnia układ sercowo-naczyniowy

Pieczony łosoś

Łosoś znany jest przede wszystkim z wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych Omega 3, które chronią nasze serce i system naczyniowy; pomagają wyeliminować zanieczyszczenia gromadzące się w żyłach i tętnicach, naprawiają zniszczone tkanki i regulują ciśnienie krwi.

Regularne spożywanie łososia sprawia, że nasze naczynia krwionośne są bardziej elastyczne, co pozwala na uniknięcie atak serca i udaru mózgu.

2. Łagodzi stany zapalne

Istnieje wiele czynników, które mogą powodować stany zapalne w organizmie i być przyczyną najróżniejszych chorób. Dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych Omega 3 i przeciwutleniaczy, łosoś pomaga kontrolować procesy zapalne. 

Jak zapewne wiecie, stany zapalne mogą być objawem poważnych przypadłości, takich jak cukrzyca, artretyzm lub choroby serca. Dwie porcje tej ryby w tygodniu są świetnym remedium na bóle stawów i zwiększenie produkcji tkanki chrząstnej.

3. Chroni układ kostny

Zdrowe kości

Kolejnym bardzo ważnym nutrientem jest wapń. Minerał ten chroni nasze kości i zapobiega ich degeneracji i osłabieniu. Łosoś polecany jest zwłaszcza Paniom w okresie menopauzy, ponieważ wraz z obniżonym poziomem estrogenu wzrasta ryzyko dolegliwości układu kostnego.

4. Sposób na nadwagę

Ze względu na wysoką zawartość witamin i minerałów, łosoś jest jednym z najlepszych sprzymierzeńców diet odchudzających. Zawiera witaminy i zdrowe tłuszcze, które sprzyjają regeneracji mięśni i przyspieszają proces spalania tłuszczu.

Każde 100 g ryby to jedynie 208 kcal. Przy okazji łosoś jest niezwykle sycący i pomaga kontrolować uczucie łaknienia.

5. Usprawnia pracę naszego umysłu

Praca umysłu

Przeciwutleniacze i kwasy tłuszczowe Omega 3 sprzyjają aktywności naszego mózgu, wspomagają koncentrację i wydajność umysłu.

Łosoś poprawia również samopoczucie i obniża produkcję hormonów wywołujących stres. Pamiętaj, że Omega 3 jest w stanie zapobiec chorobom degeneracyjnym, takim jak demencja starcza, czy Alzheimer.

Udowodniono też, że częste jadanie tego typu ryb stanowczo obniża ryzyko zachorowania na depresję.

6. Poprawia jakość naszego snu

W przypadku tych, którzy mają problemy z zaśnięciem lub notorycznie się nie wysypiają, łosoś jest świetnym rozwiązaniem. Zawarty w nim tryptofan działa uspokajająco i pomaga cieszyć się zdrowym i regeneracyjnym snem.

Nie zapomnij przeczytać: Brak snu – 7 groźnych konsekwencji

Przeciwwskazania

 

Łosoś z grilla
  • Mimo tego, że łosoś jest jednym z najzdrowszych produktówistnieją przypadki, w których lepiej jest go unikać.
  • Jeżeli, na przykład, mówimy o wersji solonej, wędzonej lub mrożonej, wysoka zawartość sodu może negatywnie wpłynąć na osoby z nadciśnieniem lub problemami z retencją płynów.
  • Przy dolegliwościach wątrobowych należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ nie przyswajalność tłuszczów tyczy się również tych zdrowych kwasów tłuszczowych.
  • Oczywiście, jeżeli cierpisz na alergię na ryby, w ogóle nie powinnaś jadać łososia. Podobnie w przypadku osób o podwyższonym poziome kwasu moczowego. Najlepiej całkowicie wykluczyć go z diety.
  • Ale to tylko nieliczne przypadki. Zazwyczaj łosoś ma zbawienny wpływ na nasz organizm i należy jadać go co najmniej 2 razy w tygodniu. Świetnie wpłynie na Twoje zdrowie i poprawi ogólne funkcjonowanie organizmu. Polecamy!

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Watanabe Y, Tatsuno I. Omega-3 polyunsaturated fatty acids for cardiovascular diseases: present, past and future. Expert Rev Clin Pharmacol. 2017 Aug;10(8):865-873
  • Calder PC. Omega-3 fatty acids and inflammatory processes: from molecules to man. Biochem Soc Trans. 2017 Oct 15;45(5):1105-1115.
  • Canhada S, Castro K, Perry IS, Luft VC. Omega-3 fatty acids’ supplementation in Alzheimer’s disease: A systematic review. Nutr Neurosci. 2018 Oct;21(8):529-538.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.