Mrówki? – Zwalcz je naturalnymi sposobami

Po zaparzeniu kawy nie wyrzucaj ziaren ani zmielonego osadu. Wykorzystaj je do walki z mrówkami. Zapach kawy nie tylko neutralizuje inne zapachy, ale także odstrasza mrówki.
Mrówki? – Zwalcz je naturalnymi sposobami

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Jeśli masz ogródek lub krzaczek róży, istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że zaatakują go mrówki – są one jednymi z najbardziej destrukcyjnych owadów.

W rankingu na największych wrogów roślin, plasują się one na samym szczycie, tuż obok znienawidzonych przez ogrodników ślimaków. Chętnie pojawiają się również w kuchennych zakamarkach.

Pamiętaj, że nie trzeba stosować chemicznych preparatów, aby skutecznie wygonić mrówki z ogródka czy domu. Poznaj przepisy na naturalne środki, których zaletą jest to, że są one łatwe w przygotowaniu, tanie i bardzo skuteczne. A co najważniejsze – bezpieczne dla roślin i domowników.

Domowe sposoby na mrówki

Jeśli masz atak mrówek, czy to w ogrodzie, czy w kuchni, zwalcz je jednym z poniższych naturalnych środków.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest nie tylko doskonałym naturalnym produktem do czyszczenia domu. Również idealnie sprawdza się jako środek do zwalczania plag mrówek. Jeśli insekty te zaatakowały kuchnię, dokładnie wyczyść wszystkie półki, szuflady i podłogę roztworem octu jabłkowego i wody (identyczne części).

Mrówki nie lubią intensywnego zapachu octu jabłkowego i uciekają od niego jak najdalej.

Kreda lub talk

W celu odstraszenia mrówek można zastosować tradycyjną szkolną kredę lub talk do stóp. Wystarczy, że rozsypiesz odrobinę proszku pierwszego lub drugiego produktu w miejscach, w których urzędują niszczycielskie mrówki.

Sok z cytryny

Nie ma wątpliwości, że cytryna jest niezbędnym naturalnym i uniwersalnym środkiem w każdym gospodarstwie domowym. Jeśli masz atak mrówek, spryskaj sokiem z cytryny (może być z dodatkiem wody) drzwi i okna.

Atak mrówek

Kwas zawarty w tym żółtym owocu działa dezorientująco na mrówki i w efekcie nie będą one chciały wejść do Twojego domu lub ogrodu.

Zioła i przyprawy

Możesz posypać powierzchnie miętą, cynamonem, papryczką chili, pieprzem cayenne czy goździkami. Niektórzy twierdzą również, że umieszczenie kilku liści laurowych w półkach i szufladach skutecznie odstrasza mrówki.

Ostry zapach przypraw i ziół tworzy niczym barierę ochronną, dzięki której insekty nie dostają się do Twojego domu. Bądź jednak ostrożny, jeśli masz małe dzieci lub zwierzęta domowe. Wynika to z tego, że bezpośredni kontakt z ziołami i przyprawami może wywołać u nich alergie lub wysypkę.

Ziarna kawy

Po zaparzeniu kawy nie wyrzucaj ich ziaren ani zmielonego osadu. Rozsyp je w ogródku (głównie w okolicach krzaczków różanych oraz wokół domu). Zapach kawy jest dla mrówek odpychający. Dodatkowo, jeśli masz kota, który załatwia swoje potrzeby w glebie uprawianych roślin, kawa zneutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Mięta

To zioło aromatyczne często wykorzystywane do przygotowywania naparów. Pomaga również wyeliminować plagę mrówek z ogródka. Spryskaj olejkiem miętowym ramy okien i framugi drzwi. Dodatkową korzyścią tej metody jest to, że Twój dom zawsze będzie pięknie pachnieć.

Inną opcją jest przygotowanie naparu z garści liści mięty. Po ostudzeniu, spryskaj nim rozmaite zakamarki swojego domu. Możesz również przygotować woreczki z suszona miętą i porozwieszać je w oknach.

Skórki cytrusów lub ogórka

Już wcześniej wspomnieliśmy o zaletach soku z cytryny jako środka odstraszającego mrówki. Można jego efekt pozostawiając w szafkach i szufladach kuchennych skórki cytryny,  pomarańczy, grejpfruta czy mandarynek. Równie skuteczne okazuje się także skórka zielonego ogórka.

Mrówki na kwiatach

Ich działanie jest silne, ponieważ podczas rozkładu uwalniają toksyczne dla mrówek substancje.

Woda z mydłem

Chociaż mrówki lubią wodę, mydło działa na nie drażniąco, wywołuje bowiem u nich zaburzenia ruchu. Ten prosty w przygotowaniu środek to nic innego jak kilka kropli mydła w płynie rozpuszczonych w wodzie. Spryskaj nią miejsca, w których zwykle pojawiają się mrówki. Kiedy owady znikną, wyczyść wcześniej spryskane powierzchnie.

Zioła aromatyczne

Nie tylko mięta skutecznie chroni dom przed atakiem mrówek, istnieje szereg innych roślin aromatycznych, które są równie skuteczne lawenda, bazylia, tymianek, oregano itp. Nie lubią ich ani owady, ani ptaki, które mogłyby podjadać Twoje rośliny.

Skorupka jajka

Zmiażdżona skorupka jajka umieszczona w ramach okien i drzwi skutecznie odstraszy uporczywe mrówki. Sprawi też, że nie będą one miały ochoty na wizytę w Twoim domu. Środek ten jest skuteczny również wewnątrz mieszkania.

Domowej receptury środki odstraszające mrówki

Przepis nr 1: do butelki o pojemności 250 ml włóż 30 ml każdej z następujących roślin: drzewa herbacianego, róży, cynamonu, mięty, citronelli. Dodawaj trzy łyżki mieszanki na dwie szklanki wody i dokładnie wymieszaj. Rozpryskaj na miejsca, w których zwykle pojawiają się mrówki.

Napar ze świeżej mięty

Przepis nr 2: do szklanki wody (250 ml) wlej łyżkę pikantnego sosu lub papryczkę chili, ¼ filiżanki mydła w płynie i łyżeczkę miętowego olejku eterycznego. Umieść wszystkie składniki w butelce ze spryskiwaczem. A następnie rozpylaj na powierzchnie zaatakowane przez mrówki.

Przepis nr 3: zmiażdż w moździerzu garść liści pokrzywy, następnie gotuj w pięciu litrach wody przez pół godziny. Odstaw do ostudzenia na około 5 minut. Pokrop wywarem zaatakowane przez mrówki powierzchnie oraz obszary wokół domu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chacón de Ulloa, P. (2003). Hormigas urbanas. Introducción a Las Hormigas de La Región Neotropical. https://doi.org/10.1108/EUM0000000005647
  • Delabie, J. H. C., Ospina, M., & Zabala, G. (1996). Relaciones entre hormigas y plantas : una introducción. Introdución a Las Hormigas de La Región Neotropical. https://doi.org/10.1108/EUM0000000005647
  • Gallego-Ropero, M. C. (2005). INTENSIDAD DE MANEJO DEL AGROECOSISTEMA DE CAFÉ (Coffea arabiga L.) (MONOCULTIVO Y POLICULTIVO) Y RIQUEZA DE ESPECIES DE HORMIGAS GENERALISTAS. Boletín Del Museo de Entomología de La Universidad Del Valle.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.