Zdrowe nasiona, które warto włączyć do swojej diety

Zdrowe nasiona, które warto włączyć do swojej diety
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Chociaż “moda” na zdrowe nasiona może się nam wydawać nowoczesnym wymysłem, to jednak zwyczaj ich jedzenia istnieje od wieków. Jedzenie nasion przynosi wiele korzyści zdrowiu i urodzie. W tym artykule opowiemy dlaczego warto uwzględnić w diecie zdrowe nasiona.

Zdrowe nasiona, których potrzebujesz

W sklepach i marketach można znaleźć szeroką gamę produktów wykonanych z nasion. Jedzenie nasion to nie tylko modna dieta dla wegetarian czy celebrytów. W rzeczywistości nasiona są pożywnym dodatkiem, który warto wykorzystać w naszym jadłospisie.

Oto niektóre zdrowe nasiona, które możesz uwzględnić w swojej diecie:

1. Nasiona chia

Nasiona chia są bogate w żelazo, wapń i kwasy tłuszczowe omega-3. Zawierają również sporą dawkę błonnika, który wypełnia żołądek, hamując uczucie głodu. Dlatego są zalecane osobom odchudzającym się.

Zdrowe nasiona chia ułożone w kształcie serca z drewnianą łyżką

Nasiona chia pomagają wydalać toksyny z organizmu, zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry i wspomagają regeneracją tkanek.

Przed ich spożyciem bardzo ważne jest, aby namoczyć je w wodzie na co najmniej 10 minut.

koktajli owocowych.

  • Inną opcją jest mieszanie ich z miękkim serem na grzankach lub bułeczkach, lub dodawanie do jogurtów czy mleka. Można również stosować je jako dodatek do owsianki.

2. Nasiona granatu

Ten kolorowy owoc zawiera nasiona, które mogą być doskonałym dodatkiem do wielu, zarówno słodkich, jak i pikantnych potraw.

  • Bogate w przeciwutleniacze nasiona granatu zwalczają działanie wolnych rodników i poprawiają kondycję komórek.
  • Ponadto składniki odżywcze dostarczane przez te nasiona to polifenole, które zapobiegają chorobom serca, i witamina C, która wzmacnia układ odpornościowy.
  • Co więcej, polifenole zapobiegają również tworzeniu się skrzepów we krwi i pomagają utrzymać elastyczności naczyń krwionośnych oraz stymulują krążenie.
  • Jakby tego było mało, nasiona granatu zapobiegają rozwojowi artretyzmu i chorobom kości.

Możesz dodawać je do sałatek, naturalnych soków, tart oraz ciast.

3. Nasiona sezamu

Nasiona sezamu są doskonałym źródłem białka i “dobrych” tłuszczów, a także lecytyny, żelaza, cynku i wapnia. Regulują one poziom cholesterolu i nadają potrawom oryginalny posmak.

  •  Najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie ich na surowo, a następnie prażenie na suchej patelni przez kilka minut.
Nasiona sezamu na drewnianej łyżce

Doskonale łączą się z sałatkami, kremami, tartami i pieczywem. Dodaj odrobinę nasion sezamu do swojego posiłku, a zobaczysz, jak fantastycznie odmienią jego smak!

4. Nasiona dyni

Nasiona dyni mają wiele właściwości. Dzięki ich spożywaniu możemy zmniejszyć poziom złego cholesterolu lub pozbyć się niektórych problemów skórnych.

  • Lepiej jeść nasiona dyni rano, ponieważ mają dużo kalorii.
  • Z drugiej strony można je jeść również po południu. Ponieważ zawierają magnez i witaminę B, dzięki czemu pomagają syntezować serotoninę i stabilizować układ nerwowy. Dlatego są doskonałe dla osób cierpiących na bezsenność i inne problemy ze snem.
  • Ponadto można je jeść jako przekąskę na drugie śniadanie. Wystarczy garść. Ponieważ musisz dobrze je żuć, mogą pomóc, jeśli cierpisz na napady uczucia niepokoju.
  • Inną opcją jest zanurzenie ich na noc w wodzie. Następnego dnia rano możesz zmiksować je z esencją waniliową lub cynamonową.

 5. Nasiona lnu

Nasiona lnu (znane również jako siemię lniane) są bardzo małe, ale również bardzo odżywcze. Są doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, który pomaga regulować pracę układu trawiennego. Dodatkowo ich spożywanie dostarcza organizmowi polifenole i kwas linolowy.
Te składniki odżywcze mają wiele właściwości prozdrowotnych. Po pierwsze, działają jako silne środki przeciwzapalne i regulują produkcję hormonów. (Są często polecane kobietom podczas menstruacji lub w okresie menopauzy).
Zdrowe nasiona - siemię lniane i kwiaty lnu

Dwie główne zalety siemienia lnianego polegają na tym, że utrzymuje ono regularność ruchów jelitowych i przedłuża uczucie pełności. Dzięki temu jest idealne dla osób, które cierpią na zaparcia, zaburzenia odżywiania lub chcą schudnąć.

Nasiona lnu są bardzo zdrowymi nasionami posiadającymi liczne właściwości zdrowotne. Dodatkowo możesz dodać je do sałatek, chleba, deserów, herbatników lub jogurtów i koktajli.

6. Quinoa (komosa ryżowa)

Zasadniczo, komosa ryżowa jest jedną z najnowszych odmian zdrowych nasion, która niedawno zyskała popularność na całym świecie. Jednak komosa ryżowa były używane przez setki lat w Ameryce Południowej.
Quinoa ma wiele właściwości. To dlatego, że te zdrowe nasiona dostarczają żelaza, błonnika, fosforu, białek i niezbędnych aminokwasów.

Nasiona komosy są również bardzo sycące i są zalecane dla osób odchudzających się.

Przed zjedzeniem komosy ryżowej należy ją gotować w wodzie bez soli przez kilka minut. Następnie możesz dodać ją sałatek, ryżu, tart lub wykorzystać jako zamiennik zbóż.

7. Nasiona amarantusa

Jest to jedno z najmniej znanych nasion, ale jest niewiarygodnie odżywcze.

Nasiona amarantusa zawierają przeciwutleniacze, są niskotłuszczowe, pełne białek roślinnych i zawierają dużo kwasu foliowego. Dodatkowo nasiona amarantusa pomagają zrelaksować się i tym samym utrzymać centralny układ nerwowy w dobrym stanie.

Można je jeść w gulaszach, zupach lub posypać nimi tost z niskotłuszczowym serem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • argi, S. C., Silva, B. C., Santos, H. M. C., Montanher, P. F., Boeing, J. S., Santos Júnior, O. O., … Visentainer, J. V. (2013). Antioxidant capacity and chemical composition in seeds rich in omega-3: chia, flax, and perilla. Food Science and Technology.
  • Ang A., Pullar JM., Currie MJ., Vissers MCM., Vitamin C and immune cell function in inflammation and cancer. Biochem Soc Trans, 2018. 46 (5): 1147-1159.
  • DeLoughery TG., Iron deficiency anemia. Med Clin North Am, 2017. 101 (2): 319-332.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.