Nawyki, które utrudniają odchudzanie

Nawyki, które utrudniają odchudzanie
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Odchudzanie to wyzwanie, które wymaga dyscypliny, silnej woli i wprowadzenia do codziennej rutyny kilku istotnych nawyków. Mimo, że odpowiednia dieta i niektóre produkty stymulują spalanie tkanki tłuszczowej i wspomagają odchudzanie, należy pamiętać również o innych czynnikach, które w wielkim stopniu wpływają na proces utraty wagi i które w połączeniu ze zdrową dietą przyniosą oczekiwane rezultaty.

Jeśli należysz do osób, które spędzają wiele czasu w siłowni i stosują zdrową dietę, a mimo tego nie jesteś w stanie zrzucić zbędnych kilogramów, z pewnością popełniasz jakiś istotny błąd, który sprawia, że wskazówka wagi ani drgnie. Poniżej przedstawiamy 7 najgorszych nawyków, które mogą Ci towarzyszyć podczas odchudzania. Zastanów się, czy nie popełniasz któregoś z nich i czym prędzej staraj się go skorygować.

Odchudzanie a przyjmowanie niewielkiej ilości wody

Woda odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Poza tym, że jest absolutnie niezbędna do życia i zapewnia nawilżenie każdej komórki naszego ciała, korzystnie wpływa na pewne funkcje organizmu, takie jak metabolizm, usuwanie toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Jeśli nie przyjmujemy codziennie odpowiedniej dawki wody, organizm mniej efektywnie spala kalorie i spowalnia się proces wydalania tłuszczów, a tym samym odchudzanie przebiega w dużo wolniejszym tempie. Zalecana dzienna dawka wody to 2 litry.

2#:odchudzanie.JPG

Lekceważenie śniadania

Nie mamy nic przeciwko temu, że wiele diet zaleca spożywanie pewnych produktów na pusty żołądek, by w ten sposób uaktywnić spalanie tłuszczu i stymulować odchudzanie. Wiele osób popełnia jednak wielki błąd rezygnując całkowicie ze śniadania. Błędnie myślą one, że spożycie czegoś, co pomoże zrzucić zbędne kilogramy, może zastąpić pełnowartościowe śniadanie. Pamiętaj, że jest to najważniejszy posiłek dnia, który pomaga stymulować metabolizm, dostarcza energii na cały dzień i wprawia nas w dobry nastrój.

Ograniczanie ilości spożywanych posiłków

Ograniczenie ilości spożywanych posiłków to ogromny błąd! Odchudzanie w ten sposób rzadko kiedy przynosi oczekiwane efekty. Spożywanie zaledwie 2 lub 3 posiłków dziennie drastycznie spowalnia metabolizm, co sprawia, że nie chudniemy. Idealna liczba posiłków dziennie waha się od 4 do 6. Pamiętajmy, by były to niewielkie porcje pełnowartościowych produktów bez dodatku cukru, nadmiaru soli i tłuszczów.

Słaba aktywność fizyczna

3#:odchudzanie.JPG

Wszyscy doskonale wiemy, że aby odchudzanie przyniosło zadowalające rezultaty, należy stosować zdrową dietę w połączeniu z aktywnością fizyczną. Ćwiczenia, szczególnie te na świeżym powietrzu, przyspieszają metabolizm oraz tempo wydalania zbędnych produktów przemiany materii. Wiele osób jednak, mimo wylanego w siłowni potu, nie jest w stanie zrzucić zbędnych. W większości przypadków ich błąd polega on na ograniczeniu się wyłącznie do ćwiczeń aerobowych (np. biegów, spacerów, jazdy na rowerze etc.). Aby uzyskać optymalne efekty, należy łączyć ćwiczenia aerobowe z siłowymi.

Szybkie pochłanianie jedzenia

Jeśli pochłaniasz zbyt szybko posiłki i nie przeznaczasz odpowiedniego czasu na dokładnie przeżuwanie kęsów, znacznie później zaczniesz odczuwać sytość, w konsekwencji czego zjesz dużo więcej, niż jedząc spokojnie. To bardzo niezdrowe przyzwyczajenie, które sprawia, że organizm nie trawi dokładnie spożytej żywności, a co za tym idzie utrudnia odchudzanie. Nie zaleca się również jedzenia przed telewizorem czy każdym innym urządzeniem typu komputer, tablet etc. ani przy nieodpowiedniej posturze ciała. Jednym słowem, przy jedzeniu unikajmy wszystkiego, co może nas rozpraszać.

Brak codziennego odpoczynku

3#:odchudzanie.JPG

Osoby, które nie potrafią dobrze wypocząć lub cierpią na rozmaite lęki, mają tendencję do szybszego odkładania tkanki tłuszczowej. Podczas bezsennych nocy zwykle następuje zaburzenie wytwarzania hormonów regulujących apetyt, co prowadzi do wilczych napadów głosu. Niezwykle istotnym elementem w trakcie odchudzania jest przynajmniej 8-godzinny ciągły, nieprzerwany sen. Zobaczysz, że odchudzanie okaże się dużo skuteczniejsze.

Stres

Sytuacje stresowe to nasz największy wróg, kiedy chodzi o odchudzanie. Sytuacje te w większości przypadków generują lęk i w rezultacie zjadasz więcej niż zwykle. W ten sposób, utrzymanie zdrowej diety jest praktycznie niemożliwe. Liczne badania wykazały, że wysoki poziom napięcia doprowadza do zwiększenia produkcji kortyzolu, który sprzyja zatrzymywaniu tłuszczu w organizmie zamiast jego usuwania. Jest kwestią niezwykle ważną, abyśmy nauczyli się walczyć ze stresem oraz towarzyszącymi mu lękami. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy uniknąć napiętej sytuacji, spróbujmy się wyciszyć wypijając szklankę wody, zjadając owoc lub jogurt.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bacon, L., & Aphramor, L. (2013). Weight science: Evaluating the evidence for a paradigm shift. In Clinical Nutrition: The Interface Between Metabolism, Diet, and Disease. https://doi.org/10.1201/b16308
  • de Vos, P., Hanck, C., Neisingh, M., Prak, D., Groen, H., & Faas, M. M. (2015). Weight gain in freshman college students and perceived health. Preventive Medicine Reports. https://doi.org/10.1016/j.pmedr.2015.03.008
  • Kuzbicka, K., & Rachon, D. (2013). Bad eating habits as the main cause of obesity among children. Pediatr Endocrinol Diabetes Metab.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.