Niedoczynność tarczycy - 9 wczesnych objawów

Żaden z tych objawów sam w sobie nie wskazuje na obecność problemu, ale jeśli zauważysz, że symptomy te występują jednocześnie, zgłoś się do lekarza, aby sprawdzić czy nie cierpisz na niedoczynność tarczycy.
Niedoczynność tarczycy - 9 wczesnych objawów

Ostatnia aktualizacja: 28 marca, 2019

Niedoczynność tarczycy to choroba, która zaburza poprawne funkcjonowanie tarczycy. Gruczoł ten produkuje liczne hormony, ma wpływ na metabolizm oraz reguluje niektóre procesy życiowe.

Problem ten jest dosyć częsty i dotyka głównie kobiety. Niedoczynność tarczycy sprawa, że mają one trudności z utrzymaniem prawidłowej wagi.

Główną przyczyną zaburzeń tarczycy są stany zapalne, które sprawiają, że komórki tego gruczołu zaczynają ulegać degradacji. W przypadku każdej chorej osoby proces ten może przebiegać nieco inaczej. Ten brak jednoznacznych objawów sprawia, że często trudno jest wcześnie zdiagnozować problem z tarczycą.

Dlatego właśnie każdy powinien poznać objawy niedoczynności tarczycy. Niektóre z nich występując pojedynczo mogą nie być związane z tą chorobą, ale czasem mogą pomóc w rozpoznaniu choroby.

Poznaj je już dziś!

1. Zmęczenie a niedoczynność tarczycy

Zmęczenie fizyczne i psychiczne może być spowodowane szeregiem różnych problemów zdrowotnych.

Zmęczenie

Jeśli często zdarza ci się, że jesteś przemęczona, to niewykluczone, że przyczyną tego stanu jest niedoczynność tarczycy.

2. Przybieranie na wadze

Tycie zazwyczaj wynika z nieodpowiedniej diety i niezdrowego trybu życia.

Jeśli Twoje nawyki żywieniowe są zdrowe, ale nadal zauważasz przybywające bez przyczyny kilogramy, prawdopodobnie masz problemy z tarczycą.

Choroba ta spowalnia metabolizm i nie pozwala organizmowi odpowiednio przetwarzać składników odżywczych na energię.

3. Problemy z pamięcią

Jeśli twoja tarczyca nie działa tak, jak powinna, mogą się pojawić u ciebie poważne problemy z funkcjami poznawczymi.

Neurony

Brak właściwej równowagi hormonalnej wynikającej z niedoczynności tarczycy wpływa na pamięć i pracę umysłu.

Kiedy spada poziom niektórych hormonów, mózg męczy się dużo szybciej, a z czasem może to być przyczyną poważnych chorób.

4. Wysoki poziom cholesterolu

Lekarze rzadko wiążą problemy z tarczycą z wysokim poziomem złego cholesterolu, ale warto pamiętać, że niewłaściwe wyniki badań mogą być jedną z pierwszych oznak niedoczynności tarczycy.

Kiedy tarczyca nie pracuje jak powinna, organizm nie jest w stanie prawidłowo eliminować cholesterolu z układu krwionośnego. To z kolei sprawia, że jego poziom znacznie się podwyższa

5. Obniżone libido

Obniżone libido i brak chęci na seks może być jednym z objawów zaburzeń pracy tarczycy.

Obniżone libido przez niedoczynność tarczycy

Zaniżona produkcja hormonów i wynikające z tego zmiany w organizmie mogą bardzo negatywnie wpłynąć na pożycie intymne.

Co więcej, praca tarczycy i nadnerczy jest ściśle powiązana. Ich prawidłowe funkcjonowanie jest konieczne do produkcji odpowiedniej

 

ilości hormonów płciowych.

6. Zmiany nastroju

Niedoczynność tarczycy może się objawiać między innymi nagłymi wahaniami nastroju, przez co możesz mieć tendencję do ulegania stresującym sytuacjom i popadania w depresję.

Zmiany nastroju mogą oczywiście być wywołane wieloma innymi czynnikami, ale jeśli zdarzają się one nazbyt często, nie wykluczaj problemów z tarczycą.

7. Sucha skóra

Osoby, które maja problemy z tarczycą często borykają się z problemem suchej skóry i przebarwieniami. Sucha i rogowata skóra to jeden z częstych objawów niedoczynności tarczycy.

Sucha skóra

Problemowi temu mogą też towarzyszyć łamliwe paznokcie, wypadanie włosów i trudno gojące się drobne rany.

8. Spowolnienie procesów trawienia

Jednym z objawów niedoczynności tarczycy może być również spowolnienie procesów trawienia oraz występowanie zaparć.

Jako że gruczoł tarczycy odpowiada za regulację metabolizmu, wszelkie zmiany w jego funkcjonowaniu mają bezpośredni wpływ na procesy trawienia.

To z kolei sprawia, że mięśnie układu trawiennego słabną, a w jelicie grubym zaczynają się gromadzić substancje, których układ ten nie jest w stanie sprawnie się pozbyć.

9. Napięcie w mięśniach

Stres i bóle mięśni pojawiają się często u osób, które wykonują intensywne ćwiczenia fizyczne. Jeśli przyczyną bólu mięśni nie jest trening fizyczny, ból ten może być związany z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy.

W takim przypadku poziom hormonów regulujących metabolizm może znacznie spaść, a to z kolei osłabia mięśnie i stawy.

Bóle mięśni

W zależności od stopnia zaawansowania choroby, możesz zredukować poziom dyskomfortu wynikającego z osłabienia mięśni i stawów poprzez wykonywanie ćwiczeń.

Warto też zmienić nawyki żywieniowe i sięgnąć po produkty, które korzystnie wpłyną na pracę tarczycy.

Pamiętaj, że objawy mogą być różne u różnych osób.

Koniecznie zwracaj uwagę na sygnały ostrzegawcze ze strony organizmu. Jeśli zauważysz więcej, niż jeden z powyższych symptomów, zastanów się nad wizytą u lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Zakrzewska, E., Zegan, M., & Michota-Katulska, E. (2015). Zalecenia dietetyczne w niedoczynności tarczycy przy współwystępowaniu choroby hashimoto. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna.
  • Gietka-Czernel, M. (2008). Postępy w rozpoznawanu i leczeniu zaburzeń tarczycy. Postępy Nauk Medycznych.
  • Ołtarzewski, M., Lewiński, A., Bossowski, A., Kucharska, A. M., Beń- Skowronek, I., Jackowska, T., … Walczak, M. (2016). Wrodzona niedoczynność tarczycy — polskie rekomendacje dotyczące leczenia, monitorowania terapii i badania przesiewowego w specjalnych kategoriach noworodków z wysokim ryzykiem niedoczynności tarczycy. Endokrynologia Polska. https://doi.org/10.5603/ep.2016.0062

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.