Nowotwór trzustki - cichy zabójca

Ten rodzaj nowotworu bardzo długo nie daje żadnych objawów, przez co często nie jest wcześnie wykrywany.
Nowotwór trzustki - cichy zabójca

Ostatnia aktualizacja: 17 lutego, 2019

Nowotwór trzustki to jedno ze schorzeń zbierających coraz większe żniwo w ostatnich latach.

Jak donosi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), jest to obecnie piąty najbardziej śmiertelny nowotwór, zaraz po raku płuc, piersi, żołądka oraz jelita grubego, jednak badania opublikowane na łamach Science Daily wykazują, że do 2030 roku może zająć drugie miejsce na tej niechlubnej liście.

Jest to o tyle niepokojące, że rak trzustki początkowo nie daje żadnych objawów i nie jest wykrywany wystarczająco wcześnie. Nie warto jednak tracić nadziei, ponieważ medycyna z każdym dniem może pochwalić się nowymi osiągnięciami, a choroba nowotworowa nie oznacza już wyroku śmierci.

Nowotwór trzustki coraz powszechniejszy

Zanim przejdziemy do rosnącej liczby przypadków tego nowotworu, warto zwrócić uwagę na jeden fakt. Mianowicie, w ostatnich dekadach średnia długość życia znacznie się wydłużyła. Oznacza to, że w społeczeństwie coraz więcej jest osób w wieku, w którym częściej rozwijają się pewne schorzenia.

Dotyczy to także nowotworu trzustki, który dotyczy najczęściej populacji w wieku od 46 do 76 roku życia. Największą grupę stanowią chorzy w wieku 71 lat, później ryzyko zachorowania stale rośnie.

Jeśli do wieku dodamy także inne czynniki ryzyka, między innymi czynniki dziedziczne, palenie papierosów czy choroby trzustki, nowotwór ten staje się naprawdę poważnym zagrożeniem.

Stan zapalny brzucha

Jeśli chodzi o wspomniane czynniki, specjaliści podkreślają, że dokładne przyczyny występowania nowotworu trzustki wciąż nie są znane. Wśród zdiagnozowanych osób są bowiem nawet 40-letnie osoby prowadzące zdrowy tryb życia, bez historii chorób nowotworowych w rodzinie.

Skomplikowany proces diagnostyczny

Lekarze zwracają także uwagę na skomplikowany, w przypadku raka trzustki, proces diagnostyczny. Jest to bowiem organ umiejscowiony głęboko w jamie brzusznej, co utrudnia uzyskanie jego dokładnego obrazu przy użyciu standardowych metod.

Co gorsza, w początkowych fazach choroby, nowotwór trzustki przebiega bezobjawowo. Wczesna diagnoza znacznie zwiększa szansę na całkowite wyleczenie, w przypadku raka trzustki problem jest jednak bardziej złożony.

O czym warto pamiętać?

Naukowcy ujawniają wyniki swojej pracy, głównie po to, aby świadomość zagrożenia, jakim jest nowotwór trzustki, stała się znacznie większa w dzisiejszym społeczeństwie.

Im większa świadomość, tym z kolei większe nakłady na badania i leczenie, co jest szczególnie ważne, jeśli nowotwór ten rzeczywiście będzie zbierał coraz większe żniwo.

W międzyczasie badacze zajmują się także próbami wyeliminowania pewnych schorzeń z populacji w podeszłym wieku i w coraz większej liczbie przypadków rzeczywiście staje się to możliwe.

Warto podkreślić, że nie da się w 100% uniknąć żadnego rodzaju nowotworu, istnieje jednak lista dobrych nawyków, które zawsze korzystnie wpłyną na nasz organizm.

Wspólne bieganie

Oto kilka zdrowych nawyków, które warto włączyć do swojego życia, aby ustrzec się przed takimi schorzeniami, jak nowotwór trzustki:

  • Unikaj alkoholu i innych używek, takich jak tytoń.
  • Walcz z nadwagą i otyłością.
  • Unikaj siedzącego trybu życia. Zadbaj o regularny wysiłek fizyczny każdego dnia. Czasami wystarczy zwykły spacer lub kilka aerobowych ćwiczeń.
  • Nowotwór trzustki znacznie częściej dotyka pacjentów cierpiących na cukrzycę. Warto mieć to na uwadze.
  • Chroniczne zapalenie trzustki to dodatkowy czynnik ryzyka. Zadbaj o regularne wizyty u lekarza i badania profilaktyczne.
  • Zwiększ swoje dzienne spożycie witaminy C. Przyjmuj duże ilości płynów i świeżych produktów bogatych w przeciwutleniacze. Zapytaj także swojego lekarza, o zalecaną dawkę witaminy D.
  • Unikaj tłustych, ciężkostrawnych potraw. Zastąp olej oliwą z oliwek. Uzupełnij dietę lekkostrawnymi zbożami.

Naprawdę warto!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.