Cukier - obniż go rumiankiem z cynamonem!

Rumianek pomaga obniżyć poziom cukru we krwi po posiłkach, a z kolei cynamon wspomaga metabolizm komórkowy, dzięki czemu poprawia reakcję organizmu na działanie insuliny.
Cukier - obniż go rumiankiem z cynamonem!

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Mierzysz regularnie cukier? Pamiętaj, że jego poziom przekraczający 180, jest niebezpieczny dla zdrowia. Tego typu zaburzenia są wynikiem niewystarczającego poziomu insuliny, która jest odpowiedzialna za utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi.

Kiedy nie zwracamy należytej uwagi na naszą dietę, codziennie spożywamy cukier i nie kontrolujemy wahań jego poziomu, możemy doprowadzić do powstania przewlekłej choroby, popularnie znanej jako cukrzyca.

Schorzenie to może okazać się bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Co więcej, w konsekwencji prowadzi do poważnych zaburzeń pracy innych organów.

Co sprawia, że cukier gromadzi się we krwi?

W większości przypadków podwyższony poziom cukru we krwi jest wynikiem stosowania niezdrowej diety, a w szczególności nadmiernego spożycia cukrów.

Jednak cukier to nie jedyna przyczyna tej choroby. Na jej rozwój wpływają również: siedzący tryb życia, palenie tytoniu, życie w ciągłym stresie czy reakcja na leki stosowane do leczenia innych chorób.

Częste uczucie zmęczenia, zmiany przy oddawaniu moczu czy odwodnienie organizmu – to tylko niektóre z symptomów podwyższonego poziomu cukru we krwi. Na szczęście istnieje wiele naturalnych metod, które wspomagają oczyszczanie krwi z cukrów.

Zacznij stosować je wcześniej, jako profilaktykę, a może unikniesz pogorszenia stanu swojego zdrowia i innych przykrych konsekwencji cukrzycy. Poznaj dziś z nami niezawodny napar, który pozwoli ci na co dzień utrzymać cukier w ryzach.

Obniżamy cukier: napar z rumianku i cynamonu

Zarówno rumianek, jak i cynamon mają wiele zastosowań w medycynie naturalnej. Ich cudowne właściwości przeciwzapalne były znane już w czasach starożytnych.

Co więcej, obydwa produkty zawierają czynne składniki, które pomagają kontrolować poziom cukru we krwi. Ponadto poprawiają trawienie, wspomagają pracę układu sercowo-naczyniowego, a także wspomagają działanie systemu nerwowego.

Niedawno przeprowadzone badania wskazują na to, że połączenie tych dwóch naturalnych produktów doskonale sprawdza się w leczeniu cukrzycy typu II.

Rumianek – korzyści dla zdrowia

Napar z rumianku jako lekarstwo medycyny alternatywnej już od dziesięcioleci jest przedmiotem wielu rozmaitych badań naukowych.

Suszony rumianek - remedium na cukrzycę

Okazuje się bowiem, że popularne kwiaty rumianku doskonale wspomagają leczenie wszelkiego rodzaju zaburzeń układu trawiennego, a także koją objawy zaburzeń psychicznych, takich jak stres, lęk czy problemy ze snem.

Po przeprowadzeniu jednego z badań nad korzyściami płynącymi ze spożywania kwiatów rumianku, naukowcy ogłosili, że napar z rumianku obniża cukier tuż po posiłku. Odpowiedzialny za to jest składnik o nazwie kwercetyna, który obficie występuje w tej popularnej roślinie leczniczej.

Ten potężny antyoksydant spowalnia wchłanianie glukozy w jelitach, dzięki czemu organizm dysponuje wystarczającą ilością czasu, aby poddać ją prawidłowemu procesowi przemian biochemicznych.

Cynamon – korzyści dla zdrowia

Cynamon, przyprawa znana na całym świecie ze swych aromatycznych właściwości i osobliwego smaku, jest również skarbcem korzystnych dla zdrowia składników.

Jego regularne i umiarkowane spożywanie stabilizuje poziom insuliny, poprawiając tym samym procesy metaboliczne na poziomie komórkowym oraz całego organizmu.

Laski cynamonu

Liczne badania potwierdzają, że zawarte w cynamonie składniki aktywne pobudzają produkcję enzymów odpowiedzialnych za prawidłową reakcję komórek na działanie insuliny.

Co więcej, jeden z bioaktywnych składników cynamonu wspomaga procesy metaboliczne, w wyniku których organizm przemienia cukry w energię.

Jak obniżyć cukier spożywając rumianek z cynamonem?

Nasz domowej receptury środek na obniżenie poziomu cukru we krwi składa się z dwóch składników – kwiatów rumianku i odrobiny cynamonu.

Napar rumiankowo-cynamonowy obniżający cukier we krwi

W wyniku połączenia tych naturalnych produktów z gorącą wodą powstaje niskokaloryczny napar, który można spożywać codziennie i bez obaw czerpać maksymalne korzyści z jego leczniczych właściwości.

Składniki

  • Szklanka wody (250 ml)
  • 1 łyżka kwiatów rumianku (10 g)
  • 1 łyżeczka cynamonu (5 g)

Sposób przygotowania

  • Do garnka wlej wodę, dodaj łyżeczkę cynamonu i doprowadź do wrzenia.
  • Kiedy woda z cynamonem zacznie bulgotać, odstaw garnek z ognia i dodaj kwiaty rumianku.
  • Pozostaw na 10 minut do zaparzenia i następnie przecedź.

Jak często spożywać?

  • Codziennie pij 1 filiżankę naparu, najlepiej z samego rana na pusty żołądek lub po głównym posiłku.
  • Lecznicza kuracja powinna trwać około 2-3 tygodni, podczas których należy codziennie spożywać napar. Po upływie tego okresu cukier we krwi znacznie spadnie.

Przeciwwskazania

  • Ten naturalny środek leczniczy nie powinien być spożywany przez osoby cierpiące na zaburzenia funkcji wątroby.
  • Nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki (1 filiżanka), szczególnie jeśli przyjmujemy inne leki przeciwcukrzycowe lub suplementy mające na celu obniżenie poziomu glukozy we krwi.
  • W żadnym wypadku nie należy przekraczać wskazanej dawki cynamonu, ponieważ jego nadmiar może okazać się dla organizmu toksyczny.

Należy pamiętać o tym, że proponowany przez nas leczniczy napar stanowi jedynie naturalny suplement wspomagający zaleconą przez lekarza kurację leczniczą. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do spożywania naparu naturalnie obniżającego cukier we krwi, zalecamy konsultacje z lekarzem specjalistą.

Rezultaty rumiankowo-cynamonowej kuracji zależą w głównej mierze od regularności spożywania naparu oraz od innych nawyków, jakie na co dzień praktykują osoby z podwyższonym poziomem cukru we krwi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hasanzade, F., Toliat, M., Emami, S. A., & Emamimoghaadam, Z. (2013). The Effect of Cinnamon on Glucose of Type II Diabetes Patients. Journal of Traditional and Complementary Medicine. https://doi.org/10.4103/2225-4110.114900
  • Maheshwari, R. K., Chauhan, a K., Gupta, A., & Sharma, S. (2013). Cinnamon: An imperative spice for Human Comfort. International Journal of Pharmaceutical Research and Bio-Science.
  • Kumar, K. S., & Bhowmik, D. (2010). Medicinal uses and health benefits of Honey: An overview. J Chem Pharm Res.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.