Ocet jabłkowy w pielęgnacji skóry twarzy

Aby uniknąć jakichkolwiek reakcji alergicznych, pamiętaj, żeby zawsze rozcieńczyć ocet jabłkowy wodą. Stosuj go na skórę tylko i wyłącznie w nocy, ponieważ w kontakcie z promieniami słonecznymi, może on spowodować powstawanie na skórze plam. 
Ocet jabłkowy w pielęgnacji skóry twarzy

Ostatnia aktualizacja: 01 maja, 2019

Poza tym, że doskonale smakuje w sałatkach, ocet jabłkowy znajduje swoje zastosowanie również w naturalnej kosmetyce, gdyż jest bardzo przydatny w dbaniu o urodę.

Czy masz ochotę poczytać o korzyściach, jakie możesz odnieść stosując ocet jabłkowy w pielęgnacji twarzy? Może on dostarczyć niezwykłych składników wspomagających kondycję Twojej skóry i włosów – po przeczytaniu tego artykułu nie będziesz już mogła żyć bez tego naturalnego eliksiru zdrowia i piękna.

Ocet jabłkowy – korzyści ze stosowania go w pielęgnacji twarzy

Ocet jabłkowy może stanowić wspaniały kosmetyk do pielęgnacji Twojej skóry. Oto tylko kilka z licznych korzyści, jakie odniesiesz ze stosowania tego wspaniałego, naturalnego produktu:

Pomaga usunąć plamy spowodowane wiekiem

Dzieje się tak, ponieważ ocet jabłkowy zawiera silnie działające składniki odpowiedzialne za usuwanie martwych komórek i odświeżające Twoją skórę oraz odmładzające ją.

Zamiast wydawać duże sumy na zakup kosmetyków i środków pielęgnacyjnych, których działanie jest tylko tymczasowe, spróbuj czyścić i pielęgnować skórę twarzy wykorzystując ocet jabłkowy.

W kwestii odmładzania skóry twarzy, kwasy alfa-hydroksylowe powinny stać się Twoimi najlepszymi przyjaciółmi.

Przepis jest bardzo prosty: rozpuść łyżkę octu jabłkowego w połowie szklanki wody i bawełnianym wacikiem zaaplikuj na świeżo umytą skórę twarzy. Pozostaw na około pół godziny. Powtarzaj kurację codziennie przez około sześć tygodni.

Polecamy też przeczytanie artykułu: Plamy na skórze? 6 domowych sposobów

Redukuje trądzik i wypryski

Ocet jabłkowy zmniejsza przetłuszczanie się skóry, czym przyczynia się do widocznej redukcji trądziku i wyprysków. Zawarty w nim kwas jabłkowy zapobiega również infekcjom spowodowanym trądzikiem bądź podrażnieniom, jakie wywołujemy wyduszając pryszcze.

Trądzik

Ma on również właściwości odblokowujące pory skórne, co pozwala skórze swobodnie oddychać. Wyrównuje poziom pH, jeżeli skóra cierpi na przyczyniający się do powstawania trądziku łojotok.

Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Co trądzik mówi o Twoim zdrowiu?

Doskonale tonizuje skórę twarzy

Zanurz bawełniany wacik w mieszance stworzonej z łyżki stołowej octu jabłkowego i dwóch szklanek wody. Przecieraj tą mieszanką twarz każdej nocy przed pójściem do łóżka. Nie musisz później myć twarzy.

Nie martw się też ostrym zapachem tego naturalnego toniku. Znika on szybko, więc już po kilku minutach przestaniesz pachnieć świeżą sałatką. Kuracja ta pięknie naciągnie skórę twarzy i pobudzi w niej krążenie krwi.

Ocet jabłkowy w pielęgnacji skóry – kilka wskazówek

Po pierwsze, musisz koniecznie zapamiętać naczelną zasadę – nigdy nie nakładaj czystego, nierozcieńczonego octu jabłkowego bezpośrednio na skórę twarzy.

Koniecznie rozcieńcz go w wodzie. Jeżeli nie będziesz o tym pamiętać, bardzo prawdopodobne, że wywoła to u Ciebie reakcję alergiczną lub nawet widoczne plamy na skórze.

Maksymalne stężenie, w jakim możesz używać ocet jabłkowy to jedna część octu na trzy części wody. Jeśli zatem masz ochotę zrobić litr toniku, użyj 250 ml octu jabłkowego i 750 ml wody.

Z czasem możesz nieco zwiększyć stężenie octu w używanej przez Ciebie mieszance, ale nigdy nie używaj go bez rozcieńczenia. Jeśli robisz większą ilość toniku, żeby go przechowywać, dokładnie wstrząśnij przed każdym użyciem. W przeciwnym razie, ma on tendencję do rozdzielania się.

Możesz do niego dodać również inne korzystne dla skóry składniki, takie jak:

Zanim po raz pierwszy zaaplikujesz ten tonik z octu jabłkowego i wody na delikatne obszary Twojego ciała, koniecznie przeprowadź najpierw próbę alergiczną. Wypróbuj tonik na swoim podbródku bądź na wewnętrznej stronie dłoni.

Pozostaw na kilka minut i jeśli nic się nie stało – możesz spokojnie stosować płyn na skórę twarzy.

  • Aby ułatwić aplikację, możesz użyć bawełnianego wacika. Niektóre kobiety przekonały się o skuteczności używania octu jabłkowego do wieczornego zmywania makijażu – dzięki temu gości on już nie tylko w ich kuchni, ale też łazience.
  • Gdy stosujesz ocet winny na twarz po raz pierwszy, dobrym pomysłem jest zmycie go dużą ilością ciepłej wody po około pięciu minutach. Z czasem możesz wydłużać działanie toniku, aż nie będzie już potrzeby zmywania go.
  • Istotne jest również, by stosować ocet jabłkowy tylko i wyłącznie na noc, ponieważ w kontakcie z promieniami słonecznymi, może on wywołać plamy na skórze bądź nadwrażliwość na słońce.
  • Roztwór wody i octu jabłkowego – o ile wlejesz go do butelki ze spryskiwaczem – możesz używać również jako odświeżającą mgiełkę. Musisz jednak uważać, by nie dostała się do oczu. Dobrym pomysłem jest również dodanie odrobiny octu jabłkowego do używanego przez Ciebie na co dzień środka nawilżającego skórę twarzy.

Ocet jabłkowy w pielęgnacji całego ciała

Ocet jabłkowy znajduje swoje zastosowanie nie tylko w pielęgnacji skóry twarzy, ale też całego ciała – zwłaszcza, jeśli chodzi o redukcję ilości wyprysków i zaskórników.

Oto niektóre przykłady zastosowania octu jabłkowego na skórę:

Chroni przed zniszczeniami spowodowanymi promieniowaniem słonecznym

Dzięki swoim właściwościom, ocet jabłkowy może pomóc w gojeniu się pęcherzy oraz w łagodzeniu podrażnień spowodowanych zbyt mocnym działaniem promieni słonecznych.

Pielęgnacja skóry twarzy

Polecamy też przeczytanie artykułu: Oparzenia słoneczne i plamy – jak im zapobiec?

Pomaga usuwać wrastające włoski

Jeżeli doskwiera Ci problem wrastających włosków, zanurz bawełniany wacik w czystym, nierozcieńczonym occie jabłkowym i delikatnie pocieraj podrażniony obszar skóry.

Z racji tego, że ma on właściwości zwalczające stany zapalne oraz zawiera kwas octowy, zmiękczy włoski i znacznie ułatwi ich usuwanie.

Zwalcza problem łupieżu

Jeżeli dotyczy Cię problem łupieżu, przed pójściem pod prysznic wykonuj masaż skóry głowy. Pomoże to usunąć nagromadzone na skórze martwe komórki. Możesz też dodać nieco octu jabłkowego do Twojego szamponu do włosów. W trakcie mycia energicznie masuj skórę głowy opuszkami palców (nigdy paznokciami).

Usuwa siniaki

Z racji swoich właściwości zwalczających stany zapalne i łagodzące zniszczoną skórę, ocet jabłkowy poprawia krążenie krwi i przyspiesza proces leczenia siniaków. Zanurz wacik w czystym, nierozcieńczonym occie jabłkowym i zaaplikuj bezpośrednio na siniak.

Pozostaw na około godzinę, po czym nałóż kojący balsam.

Łagodzi ukąszenia komarów

Swędzące bąble po ukąszeniach komarów i innych owadów to bardzo powszechny problem – zwłaszcza w sezonie letnim. Naturalny kwas zawarty w occie jabłkowym bardzo skutecznie neutralizuje swędzenie.

Ukąszenie komara

Jego właściwości przeciwzapalne zmniejszają również opuchliznę i przyspieszają proces leczenia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.