Odczuwasz smutek? — Dowiedz się jak go zwalczyć!

Pamiętaj, że kiedy ćwiczysz twój mózg uwalnia endorfiny, hormony szczęścia, tak więc gdy dopada cię smutek, wyjdź na spacer i nie chroń się przed słońcem, maszerując szybkim krokiem.
Odczuwasz smutek? — Dowiedz się jak go zwalczyć!
Raquel Aldana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Raquel Aldana.

Ostatnia aktualizacja: 03 stycznia, 2023

Smutek… nie raz dopada nas znienacka, często bez konkretnej przyczyny i gdy najmniej się tego spodziewamy. Ta negatywna emocja często całkowicie wymyka się spod kontroli, dominuje nad nami i utrudnia normalne funkcjonowanie. Nagły jego napad można porównać do niespodziewanego wyłączenia światła, gdzie dalej jesteś zmuszony poruszać się w ciemności. Smutek powoduje, że nagle nikt Cię nie rozumie, a wszystko i wszyscy wydają się być przeciwko Tobie.

Czy można jakoś temu zaradzić? Nigdy się nie poddawaj i nie pozwól, by przejął nad Tobą kontrolę. Smutek to ten wróg, któremu trzeba spojrzeć prosto w oczy i nigdy nie zwątpić, że uda się go przezwyciężyć. Chociaż przychodzą momenty, gdy wydaje się, że nigdy nie minie, nie trać nadziei. Dziś poznasz kilka sposobów, które mogą Ci się przydać w walce ze smutkiem.

Wspólnie przeganiamy smutek!

1. Wyjdź na spacer

Spacer na smutek

Gdy czujesz, że smutek właśnie stoi u Twoich drzwi, ostatnie co powinieneś zrobić to zamknąć się w czterech ścianach w samotności. Nigdy tego nie rób! Zamiast tego znajdź stary dres do ćwiczeń, ulubione adidasy i czym prędzej wyjdź na spacer!

Spaceruj w żwawym tempie, a szybko poczujesz jak smutek, z każdym krokiem oddala się coraz bardziej. Odrobina zmęczenia, zmuszenie do pracy serca, kości i mięśni wpłynie świetnie na Twoje samopoczucie.

Mózg zmobilizuje się do wydzielania endorfin — hormonów szczęścia, a to wszystko przyczyni się do tego, że na problemy, które prawdopodobnie spowodowały smutek, spojrzysz z jasnym i świeżym umysłem.

2. Usiądź na słońcu i zamknij oczy!

Słońce lekiem na smutek

Wystarczy 15 minut spędzonych w ciszy i spokoju na słońcu i Twój organizm otrzyma potrzebną mu dawkę witaminy D, a Ty odczujesz rozluźnienie i przyjemne zrelaksowanie.

Dlatego w dni, gdy dopada Cię smutek, nie należy zamykać się w ciemnym pokoju, lecz wyjść na świeże powietrze i cieszyć się promieniami słonecznymi.

3. Daj sobie 2 godziny wolnego!

Wszyscy dziś gdzieś pędzimy… praca, obowiązki. Jednak gdy dopada nas smutek, jednocześnie pojawia się też wielka ściana, która uniemożliwia zrobienie nam czegokolwiek, a koncentracja jest prawie niemożliwa. Brak nam motywacji i chęci do działania.

Czy jest na to rozwiązanie? Zatrzymaj się na chwile i daj sobie dwie godziny odpoczynku. Ciesz się osobistą przestrzenią i czasem tylko dla siebie. Bez presji, bez obaw i bez pośpiechu!

4. Napisz coś

Pisanie na smutek

Czy próbowałaś kiedykolwiek pisać pamiętnik? Jeżeli nie, być może to najlepszy moment, aby spróbować!

Choć dla wielu wydaje się to dziecinne to świetny sposób na zorganizowanie swoich myśli i dotarcie do tego, co tak naprawdę nas dręczy, a jednocześnie doskonała forma na wyrażenie siebie.

Nie musisz być mistrzem pisania lub przyszłą autorką powieści. Użyj słów jako środka na uwolnienie się od negatywnych emocji, przelej je na papier, choćby miały to być pojedyncze zdania czy słowa.

5. Płacz jeśli tego potrzebujesz

placz


Nie wzbraniaj się przed tym, ponieważ w niektórych momentach tylko wyjdzie na dobre. Smutek jakąś drogą powinien się wydostać z organizmu.

Dzięki temu napięcie zostaje zmniejszone, a ciało odzyskuje równowagę. Czasem bywa, że spacer czy rozmowa z przyjacielem są niewystarczające. Łzy to naturalna i zdrowa reakcja, która oczyszcza ciało i ducha z negatywnych emocji.

6. Zadaj sobie pytanie dlaczego jesteś smutna?

Zrób test. Osoba, którą widzisz w lustrze to naprawdę Ty? Nie, przecież to nie ta atrakcyjna i pełna życia kobieta. Smutek, który widać na Twojej twarzy kradnie Ci witalność, zdrowie i urodę, a na pewno nie chcesz, żeby tak było.

Zadaj sobie pytanie, co możesz zrobić lepiej? Zapytaj tę kobietę w lustrze, co może zrobić dzisiaj, aby narysować nowy uśmiech na twarzy.

7. Znajdz kogoś kto Cię wysłucha

Przyjaciel na smutek

Wbrew pozorom to nie takie proste. Na pewno masz wielu bliskich i znajomych, którzy pochłonięci swoimi sprawami i mówieniem o sobie zapominają zapytać Cię jak się dziś czujesz.

W takich chwilach jako rozmówców wybieraj osoby, które z zainteresowaniem, szczerym przejęciem i troską wysłuchają Twoich problemów. Nigdy jednak nie zamykaj się w sobie i otwórz się na pomoc innych.

8. Pozwól sobie na drobne przyjemności

Dlaczego nie? Zmartwienia i smutek powodują, że Twoja uwaga koncentruje się wyłącznie na problemach i ich poważność wzrasta wielokrotnie.

Najlepiej wtedy spróbować zrelaksować się i skierować uwagę na inne sprawy. Idź do kina, zapisz się na jogę, wybierz się na spacer lub do muzeum — znajdź sobie pochłaniające zajęcie.

Czasami wystarczy w zaciszu domowym puścić ulubioną muzykę. To oczywiście nie rozwiąże problemów, ale pomoże odzyskać spokój, poprawi samopoczucie, co pozwoli ujrzeć sprawy z innej perspektywy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Leung, C. W., Fung, T. T., McEvoy, C. T., Lin, J., & Epel, E. S. (2018). Diet quality indices and leukocyte telomere length among healthy US adults: data from the National Health and Nutrition Examination Survey, 1999–2002. American journal of epidemiology, 187(10), 2192-2201.
  • Geda, Y. E., Roberts, R. O., Knopman, D. S., Christianson, T. J., Pankratz, V. S., Ivnik, R. J., … & Rocca, W. A. (2010). Physical exercise, aging, and mild cognitive impairment: a population-based study. Archives of neurology, 67(1), 80-86.
  • Almeida, O. P., Norman, P., Hankey, G., Jamrozik, K., & Flicker, L. (2006). Successful mental health aging: results from a longitudinal study of older Australian men. The American journal of geriatric psychiatry, 14(1), 27-35.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.