Pajączki naczyniowe i żylaki – jak je usunąć?

Regularny masaż może pomóc poprawić krążenie w nogach i zredukować widoczne pajączki naczyniowe. Zobaczysz jeszcze lepsze wyniki, jeśli połączysz te zabiegi z olejkami eterycznymi.
Pajączki naczyniowe i żylaki – jak je usunąć?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Pajączki naczyniowe i żylaki to poważne problemy natury zdrowotnej. Wykraczają one poza granice czysto kosmetycznego problemu związanego z mało atrakcyjnym wyglądem nóg.

Mogą one zostać być wywołane przez wiele czynników. Ich prawidłowe sposoby leczenia wymagają sporo nakładu pracy i starań. Za to efekt końcowy obejmujący nogi, na których nie występują pajączki naczyniowe bez wątpienia jest wart wysiłku!

W dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci garść wskazówek dotyczących sposobów, w jaki możesz zredukować żylaki i pajączki naczyniowe na swoich nogach. Oczywiście w naturalny i skuteczny sposób.

Co powoduje żylaki i pajączki naczyniowe?

Być może już miałaś okazję ujrzeć na swoich nogach dziwnie wyglądające pajączki naczyniowe. Zapewne też nie przejęłaś się nimi zbytnio. Ale dobrym pomysłem jest jednak śledzenie rozwoju sytuacji i upewnienie się, że objaw ten nie przekształci się stopniowo się w bardziej poważny problem natury zdrowotnej.

Pamiętaj o tym, że tylko lekarz może dokładnie zdiagnozować stan Twoich żył. Dlatego też należy także spróbować zasięgnąć konsultacji specjalisty. Pozwoli Ci to dowiedzieć się, jaka jest w Twoim przypadku przyczyna tego, że na nogach pojawiają Ci się żylaki, czy też pajączki naczyniowe.

Ból nóg

Z biegiem czasu nieleczone żylaki mogą nawet stać się bolesne, utrudniając Ci spacerowanie lub wykonywanie codziennych czynności.

Ale na szczęście przy odrobinie samozaparcia i wysiłku można pozbyć się raz na zawsze tych problemów natury zdrowotnej oraz estetycznej, jakimi są żylaki oraz pajączki naczyniowe. Zmiana codziennych nawyków może znacznie poprawić sytuację, jako że najczęstszymi przyczynami występowania żylaków są:

  • Otyłość
  • Prowadzenie siedzącego trybu życia
  • Palenie
  • Historia tej choroby w Twojej rodzinie (uwarunkowania genetyczne)
  • Zaburzenia krążenia

Wskazówki dotyczące radzenia sobie z żylakami i pajączkami naczyniowymi

Czasami ludzie zalecają zmianę naszych codziennych nawyków. Ale my nie w pełni zdajemy sobie sprawę z powodu, dla których warto byłoby to robić.

Rady zaprezentowane przez nas w dzisiejszym artykule nie tylko poprawią wygląd Twoich nóg zeszpeconych obecnie nieco przez żylaki lub pajączki naczyniowe. Bez wątpienia okażą się one również pomocne w kwestiach uchronienia się przed innymi problemami zdrowotnymi, jakie mogą Cię nękać.

Lepsze krążenie krwi

Prawidłowe krążenie krwi jest niezwykle istotne w dowolnym miejscu w organizmie, a nie tylko w samych nogach. Aktywność fizyczna o niższym natężeniu wysiłku, taka jak przechadzki po parku, jazda na rowerze lub pływanie to doskonałe zajęcia zapewniające utrzymanie krążenia krwi na optymalnym poziomie.

Możesz również trzymać uniesione nogi za każdym razem, gdy jesteś w domu. Nawet siedząc na swojej ulubionej kanapie. Warto także mieć na uwadze, że pozostawanie przez długi czas w pozycji siedzącej lub stojącej jest mocno niezdrowe. Należy więc pamiętać o tym, aby zmieniać pozycję tak często, jak to tylko możliwe.

Utrata wagi

Otyłość lub nadwaga jest główną przyczyną, dla których na nogach pojawiają się żylaki i pajączki naczyniowe. To dlatego, że Twoje nogi są zmuszone do dźwigania ciała o większej masie. Twoje żyły muszą w takiej sytuacji pracować ciężej, aby skutecznie pompować krew z powrotem do serca.

Staraj się więc przestrzegać diety, która pomoże Ci jeść mniej kaloryczne posiłki. A to pozwoli Ci zrzucić przynajmniej kilka dodatkowych kilogramów wywierających niepotrzebną presję na Twoje nogi.

Noszenie skarpetek lub pończoch uciskowych

Ludzie, którzy dużo podróżują służbowo, często decydują się nosić skarpetki lub pończochy uciskowe. Możesz je kupić bez recepty w każdej aptece lub sklepie z produktami zdrowotnymi. Warto nosić je przez cały dzień, a nie tylko wtedy, gdy będziesz przez dłuższy czas przebywać w pozycji siedzącej lub stojącej.

Mimo tego, że noszenie tego typu skarpetek lub pończoch samo w sobie jest dobrym pomysłem, to jednak warto porozmawiać z lekarzem o tym, jaki stopień ucisku będzie najbardziej zalecany w Twoim przypadku.

A także, jak długo należy nosić takie skarpetki lub pończochy w celu uzyskania korzystnych efektów. Oraz także uniknięcia potencjalnych problemów zdrowotnych w przyszłości.

Masaż nóg

Każdego popołudnia lub wieczorem po powrocie do domu z pracy (lub nawet kilka razy w tygodniu, jeśli nie masz na tyle samozaparcia lub czasu, aby wykonywać go codziennie) zrób sobie masaż nóg. Dzięki czemu poprawisz sobie w nich krążenie.

Masaż nóg

Uzupełnij masaż odpowiednio dobranymi olejkami eterycznymi i pielęgnacyjnymi. Takimi jak na przykład lawendowy, oliwa z oliwek, eukaliptusowy lub po prostu dowolny o preferowanym przez Ciebie zapachu.

Spanie z lekko uniesionymi nogami

Możesz to zrobić na wiele sposobów, ale najlepszym ze wszystkich jest po prostu ułożenie poduszek pod kostkami stóp tak, że podczas odpoczynku Twoje nogi znajdować się będą powyżej tułowia.

Możesz także pomyśleć o podłożeniu cegieł lub czegoś podobnego pod nogami łóżka. Pozwoli Ci to upewnić się, że Twoje nogi podczas snu będą znajdować się wyżej, niż głowa.

Innym sposobem na poprawę krążenia krwi jest pozwolić nogom na choćby kilka minut odpoczynku w trakcie dnia. Podczas niego unieś nogi powyżej poziomu swojego serca.

Możesz na przykład oprzeć swoje stopy o ścianę siedząc na krześle, położyć się na podłodze z nogami na kanapie lub w jakiejkolwiek innej odpowiedniej pozycji.

Poprawa swojej diety

Warto także postarać się, aby w codziennej diecie znalazło się więcej przeciwutleniaczy. Takie posunięcie pomoże zapewnić lepszą kondycję Twoim żyłom, a także dodatkowo wzmocni ich ścianki. Jeśli zwiększysz także ilość spożywanych bioflawonoidów, to w ten sposób pajączki naczyniowe staną się zauważalnie mniej widoczne.

Bioflawonoidy znajdują się w owocach cytrusowych, takich jak pomarańcze i grejpfruty.

Naturalne środki zaradcze pozwalające zwalczyć żylaki i pajączki naczyniowe

Czytając nasz dzisiejszy artykuł z pewnością dowiedziałaś się już o niektórych sposobach pozwalających zredukować widoczność żylaków i teleangiektazji, a zarazem wiesz także doskonale, że odpowiednia dieta może być ważną częścią tego procesu.

Teraz zatem zamierzamy zaprezentować Ci jedne z najlepszych produktów, które pozwolą Ci domowymi sposobami zredukować żylaki i pajączki naczyniowe:

Żurawina

Żurawina pomaga poprawić krążenie krwi, ponieważ jest to produkt rozszerzający naczynia krwionośne, pomagający uzyskać rozrzedzenie krwi przy jednoczesnym wzmocnieniu ścianek żył.

Żurawina

Poza tym, żurawina zawiera naprawdę spore ilości bioflawonoidów. Jak już wspomnieliśmy wcześniej są naprawdę zalecane, jeśli na Twoich nogach wystąpiły żylaki lub pajączki naczyniowe. Spróbuj jeść co najmniej garść żurawin dziennie, albo samych owoców, albo w postaci sałatki.

Aksamitka

Ta przepięknie kwitnąca roślina cechuje się właściwościami korzystnymi zarówno dla skóry, jak i Twojego zdrowia.

Aksamitka (zwana także nie do końca prawidłowo nagietkiem) może poprawić strukturę Twoich żył jednocześnie spowalniając proces ich starzenia się, który związany jest z upływem lat i złymi nawykami związanymi ze stylem życia.

Aksamitka może także przyczynić się do naprawy uszkodzonych tkanek, zmniejszenia stanu zapalnego i wyeliminowania obrzęków nóg.

Możesz kupić naturalną maść z aksamitki w sklepach ze zdrową żywnością (pytaj raczej o maść z nagietka) i stosować ją na swoje nogi każdego wieczora przed pójściem do łóżka. Możesz również przygotować sobie na własną rękę odpowiednią maść korzystając z domowych produktów.

Składniki

  • 1 garść płatków nagietka
  • Odrobina wody

Jak przyrządzić maść z aksamitki?

Rozetrzyj płatki kwiatów wraz z odrobiną wody aż do uzyskania pasty o jednorodnej konsystencji. Posmaruj nią codziennie, najlepiej wieczorem miejsca zmienione chorobowo, czyli takie, w których pojawiły się żylaki lub pajączki naczyniowe.

Dokładnie spłucz nogi letnią wodą z rana. Zabieg powtarzaj codziennie przez co najmniej miesiąc.

Oczar wirginijski

Roślina ta cechuje się właściwościami ściągającymi, które pomagają usprawnić funkcjonowanie Twojego układu krążenia i łagodzą uczucie ciężkości towarzyszące żylakom. Najlepszym sposobem na skorzystanie z zalet oczaru wirginijskiego jest spożywanie go pod postacią naparu.

Żylaki

Składniki

Jak przyrządzić maść z oczaru wirginijskiego?

Przygotuj napar z oczaru tak samo, jak to ma miejsce w przypadku każdej innej rośliny. Następnie wypij go, kiedy tylko ostygnie do optymalnej temperatury.

Jeśli wolisz zastosowanie miejscowe tak uzyskanego środka, to przygotuj go tak samo, jak wersję pitną. Zamiast wypicia naparu zaczekaj, aż wystudzi się do temperatury pokojowej. Następnie rozprowadź go po skórze nóg miękką gąbką lub wacikiem. Zwracaj szczególną uwagę na żylaki i pajączki naczyniowe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.