Pamiętasz własne sny? Powinnaś!

Jeśli nasze sny stale się powtarzają mogą wskazywać na swego rodzaju konflikt wewnętrzny. Różne postacie biorące udział w naszych snach, reprezentują jedynie pewne aspekty Twojego
Pamiętasz własne sny? Powinnaś!

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2015

Wiesz, że Twoje sny przekazują Ci informacje o Tobie samej, które mogłabyś wykorzystać w codziennym życiu? Sny, które się powtarzają, osoby w nich obecne, ich znaczenie…

W tym artykule postaramy się wyjaśnić Ci istniejące rodzaje snów, jak je zapamiętać i umiejętnie interpretować.

Czy sny mogą nas uczyć?

Sny są środkiem, przy pomocy którego nasza podświadomość stara się zamanifestować obecny w nas swego rodzaju konflikt wewnętrzny. Może to być jakieś poważne wydarzenie, które pozostawiło w nas swój ślad, albo codzienne problemy, których jeszcze nie rozwiązaliśmy.

Nie wszystkie sny są jednakowe. Niektóre są lekkie i przyjemne i ledwie je pamiętamy, a inne mogą być tak imponujące, że wspominamy je nawet po latach. Wydawały nam się nadzwyczaj realne.

Najczęściej przejawiają one sytuacje, które w jakiś sposób zignorowaliśmy. Dlatego też to bardzo ważne, żebyśmy przeżywali sny świadomie, zapamiętywali je i interpretowali.

Błogi sen

Bardzo osobiste przeżycie

Każdy, kto zdecyduje się zagłębić w świat snów, może wiele na tym zyskać. Ale nie jest to prosta droga. Nasza podświadomość pokaże nam sytuacje i wydarzenia, których – możliwe – nie chcielibyśmy oglądać.

Koszmary są zazwyczaj odzwierciedleniem obaw i frustracji i pozwalają nam zdać sobie sprawę z naszych słabych stron. Kto lubi oglądać swoje własne lęki?

Sny to bardzo osobiste doświadczenie, które wymaga sporo odwagi. Jednak pozwalają nam rozwijać się jako istoty ludzkie i kształtują nasz charakter.

Jak zapamiętywać sny?

Nie możemy interpretować snów, jeżeli nie pamiętamy ich po przebudzeniu. Tutaj znajdziesz kilka wkazówek jak sprawić, żeby sny pozostały w naszej pamięci:

  • Przed pójściem spać poświęć chwilę na relaks. Coś co rozjaśni Twój umysł. Poczytaj na temat snów, medytuj, weź ciepłą kąpiel albo wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających.
  • Zaraz przed zaśnięciem skoncentruj się na samej sobie, na swoim oddechu. Poczuj jak relaksują się wszystkie Twoje części ciała.
  • Jeżeli wstajesz wcześnie do pracy, ustaw w budziku melodię możliwie dyskretną. Taką, która sprawi, że będziesz się wybudzać stopniowo, a nie od razu.
  • Miej pod ręką notatnik, żeby móc robić notatki zaraz po przebudzeniu.
Relaksująca kąpiel przed snem

To co powinnaś zanotować z każdego snu

Najważniejsze, żebyś nie próbowała zapisać wszystkich szczegółów, które Ci przyjdą do głowy. Najlepiej nadać jakiś tytuł i wypisać emocje, które Ci towarzyszyły.

Zapisz również miejsca, symbole i osoby, które się pojawiły.

Jak interpretować sny?

Kluczem do odpowiedniej interpretacji jest zrozumienie, że wszystko to co reprezentują Twoje sny, to w rzeczywistości jesteś Ty. Możliwe, że śnisz o wielu osobach, często bliskich. Reprezentują one jedynie pewne aspekty Twojego “ja” – zarówno pozytywne, jak i te negatywne.

Poświęć codziennie kilka chwil na symbolikę snów. Jest wiele stron internetowych, które pomogą Ci rozszyfrować znaczenie numerów, kolorów, zwierząt, itp.

Możesz też opowiedzieć sny swoim najbliższym. Czasem same nie zdajemy sobie sprawy z pewnych kwestii, a inni mogą je łatwo dostrzec. Ważne, żeby komentować te kwestie w sposób odpowiedni, z należytym szacunkiem.

Sny, które się powtarzają

Najbardziej istotne sny to te, które notorycznie się powtarzają. To właśnie one wskazują na konflikt wewnętrzny, który nas blokuje. Jest kilka tematów, które bardzo często powracają, nawet w przypadku małych  dzieci:

  • Ktoś nas ściga i próbuje zaatakować.
  • Sytuacje, które są powodem ogromnego wstydu .
  • Pociąg lub inny środek transportu, do którego nigdy nie możemy wsiąść.
Slodkie niemowlę podczas snu

Przeciwstawiamy się

W przypadkach, w których ta sama sytuacja powtarza się wielokrotnie, powinnyśmy zrozumieć realne znaczenie tego co się dzieje.

Gdy już będziemy miały tę świadomość, musimy przeciwstawić się oprawcy, przezwyciężyć wstyd lub złapać ten pociąg, który właśnie ucieka. 

Najprawdopodobniej, już podczas robienia notatek z właśnie przeżytego snu, odczujemy potrzebę rozwiązania tej sytuacji. To bardzo dobrze. Będzie nam to pomocne przy najbliższej okazji, kiedy to owe sny się powtórzą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Desseilles, M., Dang-Vu, T. T., Sterpenich, V., & Schwartz, S. (2011). Cognitive and emotional processes during dreaming: A neuroimaging view. Consciousness and Cognition, 20(4), 998–1008. https://doi.org/10.1016/j.concog.2010.10.005
  • Kraehenmann, R. (2017). Dreams and Psychedelics: Neurophenomenological Comparison and Therapeutic Implications. Current Neuropharmacology, 15(7). https://doi.org/10.2174/1573413713666170619092629; texto completo
  • Scarpelli, S., Bartolacci, C., D’Atri, A., Gorgoni, M., & De Gennaro, L. (2019). Mental Sleep Activity and Disturbing Dreams in the Lifespan. International Journal of Environmental Research and Public Health, 16(19), 3658. https://doi.org/10.3390/ijerph16193658
  • Weinstein, N., Campbell, R., & Vansteenkiste, M. (2017). Linking psychological need experiences to daily and recurring dreams. Motivation and Emotion, 42(1), 50–63. https://doi.org/10.1007/s11031-017-9656-0
  • William Domhoff, G. (2011). The neural substrate for dreaming: Is it a subsystem of the default network? Consciousness and Cognition, 20(4), 1163–1174. https://doi.org/10.1016/j.concog.2011.03.001

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.