Pchły i kleszcze – jak je usunąć?

Zadbaj o zdrowie swoich czteronożnych przyjaciół. Zabezpiecz je już wcześniej przed pchłami i kleszczami. Jeżeli jednak nie zrobiłeś tego w porę, nic straconego. Przeczytaj jak pozbyć się kleszczy i pcheł z ich skóry, a także ze swojego otoczenia!
Pchły i kleszcze – jak je usunąć?

Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca, 2019

Jeśli jesteś właścicielem psa lub kota, bardzo możliwe, że spotkasz się z tymi niepożądanymi gośćmi. Czy wiesz, że stanowią zagrożenie nie tylko dla Twoich zwierzęcych przyjaciół, lecz także dla Ciebie? Pchły i kleszcze mogą powodować choroby, zarówno u zwierząt, jak i ludzi.

Z tego też powodu powinieneś zadbać, aby nie dostały się do Twojego domu. W niniejszym artykule przedstawimy kilka najlepszych naturalnych sposobów, dzięki którym wytępisz pchły i kleszcze ze swojego otoczenia.

Kleszcze – domowe sposoby i metody ich zwalczania

Kleszcze to okropne robaki posiadające mnóstwo odnóży, które przyczepiają się do skóry i żywią się krwią. Jeśli Twój pies lub kot ma kleszcza, możesz usunąć go naturalnymi metodami.

Kleszcze najczęściej przyczepiają się do ciała zwierzęcia za uszami, w okolicach odbytu lub na karku, gdzie pokrywa je futro – miejsca, do których zwierzę nie ma łatwego dostępu.

Za każdym razem, gdy Twój pies wraca ze spaceru, obejrzyj go dokładnie, aby upewnić się, że nic się do niego nie “przyczepiło”.

Alkohol i olej

Przygotuj mieszankę z jednej trzeciej czystego alkoholu (w celu odkażenia pasożytów skóry) oraz jednej trzeciej oleju (do natłuszczenia). Nasącz wacik lub gazę tą miksturą i wcieraj w skórę zwierzaka do momentu całkowitego rozprowadzenia.

Jeżeli zwierzę Ci na to pozwoli, przyłóż wacik z przygotowaną mieszanką do miejsca na ciele, w którym znajduje się kleszcz. Trzymaj tak, aby kleszcz nie mógł oddychać i był zmuszony odczepić się od jego skóry.

pies i kot a pchły i kleszcze

Rumianek

Jedną z najbardziej skutecznych metod na kleszcze jest rumianek. Przygotuj herbatę z kwiatów tej rośliny (lub zaparz tą kupioną w torebkach) i zostaw do ostygnięcia. Następnie zamocz w niej wacik i przemywaj nim skórę psa, szczególnie w miejscach ugryzienia.

Pasożyt zacznie “odrywać się” od zwierzaka. Zdezynfekuj dobrze to miejsce, aby pozbyć się wszelkich resztek po insekcie.

Cytrusy

Równie dobrym domowym “odstraszaczem” są cytrusy, na przykład pomarańcze, cytryny, mandarynki lub grejpfruty (przy czym najbardziej polecane są dwa pierwsze).

Zagotuj pół litra wody i dodaj do niej pokrojone w plastry owoce. Gotuj razem przez kilka minut, a następnie zmniejsz gaz i pozostaw pod przykryciem na godzinę (pilnując, aby woda całkowicie się nie wygotowała).

Pozostaw do wystygnięcia i przelej do butelki z dozownikiem. Spryskaj miksturą ciało psa, uważając aby nie dostała się do jego oczu. Możesz użyć tego specyfiku również do dezynfekcji domu, w szczególności podłóg i narożników.

Ocet jabłkowy

Również ocet jabłkowy sprawdza się świetnie przy tępieniu kleszczy.

Wymieszaj ocet i wodę w jednakowych proporcjach, zanurz w nim ściereczkę lub wacik i natrzyj nim skórę Twojego psa. Czynność tą możesz wykonać po jego kąpieli.

pchły i kleszcze atakujące psy i koty

Jeśli wyjęty kleszcz pozostawi na skórze ranę lub obrażenie, użyj kremu z nagietka (działanie gojące), żelu lub kremu z aloesem (nawilżające) i olejku lawendowego (właściwości ochronne).

Pchły – domowe sposoby i techniki zwalczania

Pchły traktuje się tak samo jak ludzkie wszy. Problem z tymi pasożytami polega na tym, że gryzą nie tylko zwierzęta, lecz także ludzi i mogą przenosić różnego rodzaju choroby (z których jedna stanowi śmiertelne zagrożenie dla kotów).

Napar z mięty na pchły

W celu usunięcia pcheł można sporządzić napar z miętą. Po wystygnięciu naparu, należy przelać go do butelki z dozownikiem i spryskać futro zwierzaka.

Natomiast, aby zapobiec pojawianiu się pcheł, należy dodać niewielką ilość drożdży lub czosnku do pożywienia. Oba te produkty, skonsumowane przez zwierzę, uwalniają specyficzny zapach poprzez skórę, przez co chronią psa lub kota przed insektami.

Inne mikstury

  • Zagotuj około trzech kubków wody. W osobnym naczyniu wymieszaj łyżkę stołową octu jabłkowego z łyżką wódki. Dodaj dwie krople esencjonalnego olejku z lawendy i dwie krople eukaliptusa. Opcjonalnie możesz dodać również dwie krople olejku z mirry.
  • Następnie dodawaj po jednej kropli cedru, geranium, rozmarynu, majeranku i hiszpańskiej limonki. Wciśnij dwie krople soku z cytryny i dołóż kupek wysuszonej mięty. Dodaj wrzątek i dobrze wymieszaj. Spryskaj wszystko sporządzoną miksturą, zaczynając od futer zwierząt, po meble, podłogi i ściany.
  • Wymieszaj dwa kubki gorącej wody, jedną czwartą kubka alkoholu i sześć kropli płynnego detergentu. Nacieraj futro swojego psa tym domowym szamponem, aż do całkowitego spienienia; po czym dokładnie spłucz.
kotek na laptopie

Inne sposoby na pchły

Innym dobrym sposobem na pchły (i kleszcze) jest rozsypanie soli na dywany, podłogi i posłania zwierząt. Doprowadzi to do ich odwodnienia i szybkiej eliminacji. Aby dodatkowo przyspieszyć ten proces, rozstaw w domu pojemniki z wodą i około dziesięcioma kroplami detergentu.

Insekty powinny skorzystać z tej darmowej kąpieli dla ochłody. Dzięki oleistości detergentu nie dadzą jednak rady się z niej wydostać. Aby uniknąć zatrucia zwierząt tym domowym sposobem, najlepiej przeprowadzić go podczas spaceru psa. W ten sposób pasożyty nie zdołają uciec.

dziecko z kotem

Ostatnia nasza rada to odpowiednia dieta czworonożnych pupili. Dzięki odpowiedniemu żywieniu ich system odpornościowy wzmocni się i ustrzeże przed ewentualnymi dolegliwościami (anemia, przemęczenie, fatyga itp.) ze strony pasożytów spijających ich krew.

Włącz do diety swoich zwierzaków składniki zawierające selen, cynk i kompleks witamin z grupy B.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł dotyczący naturalnych, domowych metod na pchły i kleszcze będzie dla Ciebie pomocny. Życzymy powodzenia!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.