Płaski brzuch: ćwiczenia oraz ich korzyści

Aby uzyskać najlepsze rezultaty i zrzucić tłuszcz z okolic bioder oraz uzyskać przy tym płaski brzuch, musimy połączyć zestaw rutynowych ćwiczeń z aerobikiem, a także i odpowiednio zbilansowaną dietą.
Płaski brzuch: ćwiczenia oraz ich korzyści

Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca, 2019

Istnieje wiele mitów i błędnych informacji związanych z popularną grupą ćwiczeń AB, których celem jest płaski brzuch. Niektórzy mówią, że nie powinno się wykonywać ćwiczeń tego rodzaju codziennie. Podczas gdy inni z kolei twierdzą, że jest to doskonała metoda pozwalająca uzyskać pożądaną figurę.

Są naturalnie tacy, według których płaski brzuch można wprawdzie osiągnąć za pomocą tych ćwiczeń. Ale trzeba w tym celu wykonać co najmniej 1000 powtórzeń. Dowiedz się czytając nasz dzisiejszy artykuł, jakie rodzaje ćwiczeń na płaski brzuch są godne polecenia. I jakie efekty mogą Ci one zapewnić.

Porady pozwalające Ci poprawnie wykonywać ćwiczenia na płaski brzuch

Przed poznaniem różnych rodzajów ćwiczeń AB dobrze jest dowiedzieć się kilku podstawowych zasad na ich temat. Najważniejszą z nich jest oczywiście poprawne wykonanie każdego ćwiczenia z osobna. Ale… tak naprawdę to na czym polega właściwy sposób wykonania ćwiczenia na płaski brzuch?

Na przykład należy wiedzieć o tym, że musisz być bardzo ostrożną jeśli chodzi o Twoje plecy. A przede wszystkim szyję. Są to bowiem obszary najbardziej narażone na kontuzje spowodowane nieprawidłowo wykonywanymi ćwiczeniami.

Twoje ramiona powinny być otwarte możliwie jak najszerzej. To pozwoli na maksymalne obciążenie mięśni brzucha, a nie innej części ciała, w szczególności pleców.

Ćwiczenia z hantlami

Ponadto dobrze jest wiedzieć o tym, że nie można zrzucić tłuszczyku z brzucha tylko poprzez samo robienie tych ćwiczeń (nawet jeśli wykonasz ich tysiąc dziennie), muszą one zostać połączone odpowiednio dobranym zestawem ćwiczeń aerobowych i prawidłową dietą.

Nie ma konieczności wykonywania wielu powtórzeń jednego rodzaju ćwiczeń na płaski brzuch, znacznie lepiej sprawdza się wykonywanie kilku różnych ćwiczeń odpowiednich dla danego typu mięśni, czyli dla skośnych, górnych i dolnych.

Aby uzyskać płaski brzuch, należy pracować nad jego mięśniami regularnie przez kilka dni w tygodniu, a w pozostałe dni dać im czas na regenerację i odpoczynek. Jeśli przeciążysz (przetrenujesz) mięśnie, to możesz spodziewać się ich zmęczenia, bólu oraz urazów.

Jeśli pracujesz nad mięśniami skośnymi lub górnej części brzucha, pamiętaj o tym, aby nie zginać głowy lub łączyć ramion podczas unoszenia całego swojego ciała w górę.

Z jakiego powodu należy wykonywać ćwiczenia AB?

Aby uchronić się przed bólem pleców

Ćwiczenia fizyczne są zawsze najbardziej skutecznym lekiem na ból pleców i szyi. Ale uważaj na to, by tak dobrać dla siebie ćwiczenia, aby dodatkowo nie obciążać bolącego obszaru.

Jeśli nie cierpisz na żadne poważne schorzenia swojego kręgosłupa, to prawidłowo dobrane ćwiczenia AB mogą sprawić, że Twojeplecy staną się jeszcze silniejsze.

Aby poprawić postawę ciała

Silne mięśnie brzucha nie tylko zapewnią Ci płaski brzuch, ale także pomogą uzyskać Ci wymarzoną figurę oraz poprawić postawę, sprawniej utrzymując Twoje ciało w pozycji pionowej. I przeciwnie, gdy mięśnie naszego brzucha są słabe, to mamy tendencję do garbienia się i przenoszenia barków oraz ramion do przodu, co dodatkowo obciąża plecy i wzmacnia tym samym występujące w nich bóle.

Aby zwalczyć obrzęki i opuchlizny

Mięśnie brzucha są wykorzystywane między innymi do usuwania toksyn i tłuszczu, jak również nadmiaru płynów z Twojego organizmu (wspomagając na przykład ruchy robaczkowe jelit). Zapewniają prawidłowe funkcjonowanie żołądka i jelit.

Zaparcie, a płaski brzuch

Jeśli mamy płaski brzuch, a więc mocne jego mięśnie, to jelita będą w stanie sprawniej wykonywać swoje zadania, co pomoże nam w ten sposób uniknąć uporczywych zaparć.

Aby pozbyć się nieestetycznej, obwisłej skóry na brzuchu

Oczywistą rzeczą jest, że płaski brzuch to niezwykle ważny element naszego fizycznego piękna.

Ćwiczenia AB pomagają nam zwalczyć wiele problemów w okolicy brzucha, także efekt zwisającej skóry, który często pojawia się wkrótce po ciąży, nagłej utracie masy ciała, wskutek osłabienia tkanek, braku napięcia mięśniowego lub po prostu wraz z upływem lat.

Jakie rodzaje ćwiczeń na płaski brzuch są godne polecenia

Opisane poniżej rodzaje ćwiczeń na płaski są najprawdopodobniej tymi, które i tak wykonujesz nie zdając sobie sprawy z ich rzeczywistych korzyści dla Twojego wyglądu i zdrowia. Należy zwrócić uwagę na każdy z nich i dowiedzieć się, co się dzieje się z mięśniami brzucha, kiedy wykonujesz odpowiednie ćwiczenia.

Standardowe ćwiczenia AB

Standardowe ćwiczenia na płaski brzuch obejmują wszystkie te, w których ruch wpływa na „odizolowanie” mięśni brzucha, dzięki czemu całe obciążenie spoczywa właśnie na nich. Aby je wykonywać, musisz po prostu położyć się na plecach ze stopami położonymi na podłodze i przy ugiętych kolanach.

Możesz również wykonywać te ćwiczenia mają proste nogi, uniesione lub wsparte na jakiejś podpórce, np. ławce lub krześle.

Twoje ręce powinny być nieco z tyłu głowy. Napnij mięśnie brzucha i unieś się tak wysoko, jak tylko to możliwe, pilnując przy tym, aby dolna część Twoich pleców wciąż przylegała do podłogi lub maty. Następnie wróć do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenia AB z liną lub taśmą

Elastyczna taśma zapewnia wyraźny opór i to jest dokładnie to, czego potrzebują mięśnie Twojego brzucha. Najpierw musisz uklęknąć zaczepiając koniec taśmy o palce stóp.

Brzuszki na płaski brzuch

Trzymaj ją obiema rękami i następnie połóż się na brzuchu (wykonując tzw. kołyskę) ciągnąc jednocześnie taśmę w dół, za szyję, aż ręce zrównają się z poziomem Twojej brody.

Następnie zegnij biodra oraz nogi i pozwól, aby plecy wyprostowały się pod ciężarem Twojego ciała. Teraz pochyl się lekko w przód napinając mięśnie i wystaw łokcie na zewnątrz. Pamiętaj o tym, aby biodra przez cały czas utrzymywały napięcie mięśni.

Ćwiczenia AB z wykorzystaniem siły nacisku

Ćwiczenia tego rodzaju wykonywane są przy użyciu hantli lub sztangi. Połóż się na plecach na ławce ze stromym nachyleniem. Zablokuj ciało stopami, aby uniemożliwić mu ruch, a następnie podnieś hantle lub sztangę. Wyciągnij ramiona wzdłuż tułowia.

Pochyl się do przodu unosząc górną część tułowia tak wysoko, jak to tylko możliwe. Następnie powoli wróć do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenia AB z piłką stabilizującą

Jest to bardzo interesujące ćwiczenie, które pozwala na aktywację mięśni dolnej części brzucha oraz zwiększenie ich siły poprzez aktywację odpowiednich grup mięśniowych. Aby wykonać te ćwiczenia na płaski brzuch należy usiąść na piłce i przesunąć stopy do przodu wykonując jednocześnie skręt pleców.

Zegnij kolana i biodra pozwalając głowie i ramionom na swobodne zwisanie. Unieś ręce za głowę i wykonaj skłon do przodu na wysokości pasa. Pamiętaj, aby stale utrzymywać dolną część pleców na piłce, pokonując jej elastyczność.

Ćwiczenia na mięśnie dolnej części brzucha

Opisane tutaj ćwiczenia mają na celu zwiększenie wytrzymałości dolnej części Twojego brzucha. Musisz leżeć z nogami i ramionami ułożonymi swobodnie. Twoje dłonie powinny leżeć płasko na podłodze.

Unieś nogi do pionu tak, aby utworzyły kąt prosty z podłogą. Unoś i i opuszczaj nogi bez ich zginania oraz bez dotykania podłogi. Innym rozwiązaniem jest dociągnięcie kolana do piersi i rozprostowanie nogi, dopóki nie będzie równoległa do podłogi, a następnie powtórzenie tego samego z drugą nogą.

Ćwiczenie mięśni brzucha ze skrętem tułowia

Ćwiczenia te służą do obciążania mięśni skośnych brzucha znajdujących się w bocznych regionach Twojego ciała. Połóż się na plecach z ugiętymi kolanami i stopami opartymi na podłodze. Ułóż ręce za głową.

Ćwiczenia fizyczne

Unieś się tak, jakbyś miała zamiar wykonać standardowe brzuszki, ale w trakcie skręć tułów maksymalnie w prawo. Wróć powoli do pozycji leżącej i powtórz to ćwiczenie na płaski brzuch skręcając się tym razem w lewo. Pamiętaj, aby Twoje łokcie zawsze były szeroko rozstawione.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.