Czy pocenie się podczas snu jest normalne?

Stosowanie niektórych leków może zaburzyć rytm serca i spowodować rozszeżenie naczyń krwionośnych. W związku z tym, w konsekwencji może wystąpić potliwość.
Czy pocenie się podczas snu jest normalne?

Napisany przez Ekhiñe Graell

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pocenie się to naturalny mechanizm ochładzający organizm, na przykład podczas upałów lub ćwiczeń fizycznych. Pocimy się najczęściej w konkretnych sytuacjach i pocenie się na siłowni nikogo nie dziwi, jednak gdy zdarza się to podczas snu staje się to uciążliwe i może być powodem do niepokoju.

Wiele czynników reguluje ten mechanizm, warto więc wiedzieć co sprawia, że pocisz się w nocy. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy pocenie się podczas snu jest normalne?

Czy pocenie się podczas snu jest normalne?

Nikt nie lubi budzić się w środku nocy zlany potem. Aby temu zapobiec należy jednak najpierw odkryć jakie są przyczyny nadmiernego pocenia się,  a te mogą być bardzo różne. Przede wszystkim warto zacząć od skontrolowania warunków w pomieszczeniu, w którym śpisz.

Na pocenie się wpływa bowiem nie tylko wysoka temperatura, ale również wilgotność powietrza. Wśród innych czynników można wymienić także zbyt gruby koc lub kołdrę, za ciepłą piżamę ze słabo oddychającego materiału czy ogólny dyskomfort wywołany niewygodnym materacem lub hałasem.

Kolejna rzecz, którą należy skontrolować to stan Twojego zdrowia. Weź pod uwagę czy ostatnio nie zmieniłeś diety albo czy nie odczuwasz przemęczenia. Powodem pocenia się w nocy może być także grypa, z którą organizm próbuje walczyć poprzez podwyższenie temperatury ciała.

Jeśli objawy te utrzymują się przez 1-2 noce, prawdopodobnie pocenie się ma związek z przeziębieniem. Jeśli dłużej, być może problem zdrowotny jest poważniejszy.

2#:pocenie.jpg

Pocenie się w nocy może być także wywoływane przez uderzenia gorąca towarzyszące menopauzie, wywoływane zmianami hormonalnymi w organizmie. Nagły spadek produkcji estrogenu zaburza równowagę hormonalną w podwzgórzu, co skutkuje wahaniami temperatury ciała kobiety o nawet 6 stopni Celsjusza.

Zmiany hormonalne mogą wpływać również na potliwość u mężczyzn. Podobne do uderzeń gorąca objawy może wywoływać zażywanie leków blokujących produkcję testosteronu. Mężczyźni często boją się przyznać do takich dolegliwości, jednak deficyt androgenów może wywołać pocenie się podczas snu.

Co jeszcze wywołuje potliwość?

Wiele zażywanych leków przyspiesza pracę serca, przez co naczynia krwionośne powiększają się, a to wywołuje pocenie się. Są to przede wszystkim leki o działaniu przeciwgorączkowym.

W przypadku przeziębienia lub grypy, najczęściej sięgamy po aspirynę i inne podobne lekarstwa, a te, choć są bardzo skuteczne w zbijaniu temperatury, mogą wywoływać nocne pocenie się. Inne leki o takim działaniu to na przykład antydepresanty.

Wśród chorób wywołujących nadmierną potliwość należy wymienić gruźlicę oraz AIDS. Jednym z objawów zarażenia się wirusem HIV jest nieustępująca wysoka gorączka połączona z poceniem się podczas snu. Inne schorzenie dające takie objawy to ziarnica złośliwa, również objawiająca się nocnymi potami.

pocenie.

Picie alkoholu przed pójściem spać również może wywoływać  pocenie się. Kieliszek wina sprawia wrażenie dobrego środka usypiającego, jednak sen po alkoholu nie pozwala w pełni wypocząć, do tego  może męczyć może ból głowy oraz nadmierna potliwość.

Także ostre potrawy wywołują pocenie się podczas snu. Nawet jeśli podczas spożywania posiłku nie występuje dyskomfort, później w czasie trawienia pikantnych produktów, znacznie podnosi się temperatura wewnątrz ciała. Lekarze wskazują również na kofeinę, jako środek pobudzający potliwość ciała.

Nadmierne pocenie się może być także schorzeniem samym w sobie. Osoba cierpiąca na taką dolegliwość poci się zarówno w dzień, jak i w nocy. Jeśli wykluczyłeś już pozostałe przyczyny pocenia się podczas snu, być może czas udać się do lekarza, aby zdiagnozować ten problem.

Naturalne sposoby na pocenie się

Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią temperaturę do spania. Lekarze zalecają temperaturę pomiędzy 20 a 23 stopnie Celsjusza, jednak musisz sam sprawdzić, kiedy śpi Ci się najlepiej. Jeśli dzielisz sypialnię z osobą, która preferuje inną temperaturę do spania, spróbuj zmienić pościel na lżejszą.

Ważne jest także pozbycie się stresu, ponieważ nerwy są częstą przyczyną nadmiernej potliwości, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Jeśli więc czeka Cię ślub lub rozmowa o pracę, nic dziwnego, że pocisz się bardziej niż zazwyczaj.

Gdy jednak pocenie się nie ustępuje przez kilka tygodni, prawdopodobnie powinieneś udać się na badania.

4#:pocenie.jpg

Dla mężczyzn zmagających się z potliwością wywołaną andropauzą, czyli męską menopauzą, dobrym rozwiązaniem może być picie herbaty z dodatkiem pluskwicy groniastej lub stosowanie suplementów diety ją zawierających.

Ta roślina lecznicza jest uprawiana między innymi w Ameryce Północnej i ma wiele zastosowań zdrowotnych i zielarskich. Inny naturalny środek to czerwona koniczyna, która może zmniejszyć częstotliwość i intensywność uderzeń gorąca, choć jej efekty są mniej potwierdzone niż plukswicy.

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, których męczy pocenie się podczas snu, powinni wykorzystać działanie roślin leczniczych, na przykład szałwii.

Herbata z szałwii pomaga się zrelaksować i neutralizuje stres, z kolei serdecznik pospolity wpłynie bezpośrednio na zmniejszenie potliwości.

Rośliny te nie tylko pozwalają zapanować nad stresem, ale dodatkowo poprawiają pracę układu krążenia, co bezpośrednio wpływa na uporanie się z problemem pocenia się w nocy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.