Pomidory – jak wyhodować je w domu?

Unikaj używania ziemi z ogrodu lub szklarni, ponieważ może ona zawierać szkodniki i choroby potencjalnie szkodliwe dla Twoich przyszłych roślin. Najlepszym rozwiązaniem przy uprawie pomidorów w domu jest nabycie świeżej gleby ornej.
Pomidory – jak wyhodować je w domu?

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pomidory są niezbędnym składnikiem Twojej diety. A to dlatego, że oprócz wzbogacania swoim charakterystycznym smakiem różnych potraw, cechują się także bardzo wysokimi wartościami odżywczymi. Zapewniają więc znaczne korzyści dla Twojego organizmu i ogólnego stanu zdrowia.

Chociaż można łatwo znaleźć je w sklepach i na targowiskach, to jednak czasami pomidory mogą być drogie i do tego słabej jakości. Na szczęście, podobnie jak w przypadku wielu innych produktów spożywczych, z łatwością możesz uprawiać na własną rękę pomidory w domu. I to w ilościach pozwalających Ci mieć nieograniczone ich dostawy. A na dodatek mając też świadomość ich najwyższej jakości.

Kiedy wyhodujesz swoje własne pomidory, to będziesz mieć stuprocentową gwarancję tego, że nie zawierają one pestycydów i innych substancji chemicznych przedłużających ich świeżość, a stosowanych w przypadku upraw na skalę przemysłową.

Jest to również bardzo tani sposób pozwalający Ci w efekcie uzyskać w 100% ekologiczne, świeże i pyszne pomidory w swoim własnym domu.

W dzisiejszym artykule zamierzamy podzielić się z Tobą kilkoma prostymi wskazówkami na temat metod uprawy własnych, ekologicznych pomidorów w doniczkach, które być może zresztą masz już w domu. Pamiętaj przy tym, aby zwrócić uwagę na każdy, nawet najdrobniejszy szczegół, dzięki czemu Twoje pomidory będą rosły szybko i prawidłowo.

Pomidory wymagają odpowiedniego rodzaju doniczki

Wybór odpowiedniej doniczki stanowi jeden z najważniejszych czynników gwarantujących sukces uprawy pomidorów. Im będzie ona większa, tym bardziej prawdopodobne jest uzyskanie lepszych rezultatów.

Oczywiście nie można pominąć zalet sadzenia warzyw takich jak pomidory w ogrodzie, na tarasie, czy patio, gdzie mają one mnóstwo dodatkowej przestrzeni. Jednak nawet bez takich luksusów możesz uprawiać je wykorzystując do tego odpowiednio duże doniczki.

Doniczki
  • Na ogół zaleca się używanie naczynia o głębokości co najmniej pół metra i o proporcjonalnej do tego szerokości. W ten sposób zapewnisz korzeniom rośliny wystarczająco dużo miejsca do swobodnego wzrostu.
  • Weź pod uwagę, to, że pojemniki wykonane z tworzyw sztucznych są łatwiejsze do przenoszenia.
  • I na koniec należy pod doniczką umieścić miskę lub płytkie naczynie na wodę wypływającą na zewnątrz.

Upewnij się, że Twoje doniczki mają dobry odpływ

Odprowadzenie wody z doniczki jest kolejnym ważnym czynnikiem, o którym warto pamiętać. W jej dnie powinna znajdować się odpowiednia liczba otworów ułatwiająca dobry drenaż i uniemożliwiająca nagromadzenie się zbyt dużych ilości wilgoci w glebie.

Aby zapobiec wypadaniu ziemi z tych otworów można pomyśleć o umieszczeniu w dnie doniczki niewielkiej osłony.

Dobór odpowiedniego rodzaju gleby

Jeśli zamierzasz hodować pomidory, to powinieneś unikać gleby z ogrodu lub szklarni. A to dlatego, że może ona zawierać szkodniki i choroby potencjalnie szkodliwe dla Twoich przyszłych roślin.

Mieszanka kompostowa

Lepszym rozwiązaniem jest przygotowanie mieszaniny zawierającej około 60% włókna kokosowego oraz 40% kompostu koprolitowego.

Jak prawidłowo sadzić pomidory?

Gdy już zakupiłeś nasiona pomidorów lub kiełkujące rośliny w centrum ogrodniczym, możesz rozpocząć sadzenie ich w przygotowanych uprzednio doniczkach.

Sadzenie pomidorów
  • Najpierw rozpocznij od wypełnienia doniczki do jednej trzeciej jej wysokości glebą mającą postać mieszaniny opisanej przez nas powyżej.
  • Umieść pędy pomidorów w glebie, a następnie przysyp je dodatkową warstwą ziemi tak, aby sięgała ona aż do podstawy rośliny.
  • Delikatnie uklep glebę wokół roślin dzięki czemu będą one stabilne.

Odpowiednie podlewanie

Gdy pierwszy raz będziesz podlewać swoje pomidory, powinieneś zrobić to bardzo dokładnie. Upewnij się, że gleba jest bardzo wilgotna. Unikaj jednak polewania liści, łodyg i podstawy samych roślin.

Następnie powinieneś dodać wodę do mieszaniny doniczkowej w zależności od ilości wilgoci, jaką potrafi ona wchłonąć. Codzienne podlewanie Twoich domowych upraw może okazać się zbędne.

Sprawdź dokładnie porowatość gleby i upewnij się, że jest ona zawsze lekko wilgotna. Unikaj nadmiernego podlewania swoich upraw. Pomidory mające zbyt dużo wilgoci nie będą prawidłowo rosnąć.

Podpórki pod łodygi

Aby mieć pewność, że Twoje pomidory rosną w domu całkowicie prawidłowo, powinieneś zadbać także o odpowiednie ich wsparcie w miarę zwiększania się długości ich łodyg. Wystarczy zastosować wymaganą liczbę podpórek dla roślin, przez co wyrosną w górę i będą proste.

Nawożenie

Po dwóch miesiącach od posadzenia możesz rozpocząć nawożenie, co pozwoli Ci uzyskać pełne i obfite plony. Nawozy naturalne możesz kupić w każdym sklepie ogrodniczym, a informacje na etykiecie powinny zawierać odpowiednie wskazówki na temat tego, dla jakich roślin dany produkt jest optymalny.

Zbieranie plonów

Pomidory dojrzewają powoli, gdy dostrzeżesz, ze stają się już czerwone, to będzie odpowiedni moment na ich zebranie.

Pamiętaj jednak o tym, że niektóre pomidory zapewne nie będą w pełni dojrzałe. W takim przypadku najlepiej będzie je zerwać i następnie przechowywać je w chłodnym miejscu dopóki nie dojrzeją do końca.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bielawska, K., Malinowska, M., & Cyuńczyk, M. (2014). Wpływ kumaryn na organizm człowieka. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna.
  • Rutkowski, K., & Wojciech, J. (2008). NAKŁADY ENERGETYCZNE NA PRODUKCJĘ POMIDORA W SZKLARNIACH ZBLOKOWANYCH. Inżynieria Rolnicza.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.