Problemy innych - Nie daj się w nie wciągnąć

Każdy z nas ma gorsze dni, ważne jednak, by umieć wychodzić z nich silniejszym. Pomocna może okazać się strategia rekonstrukcji poznawczej.
Problemy innych - Nie daj się w nie wciągnąć

Ostatnia aktualizacja: 13 sierpnia, 2016

Problemy to nieodłączna część życia każdego z nas – nie zawsze da się ich uniknąć i trzeba nauczyć się stawiać im czoła. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że są wśród nas osoby, które celowo wprowadzają zamęt nie tylko w swoje życie, ale także usiłują wciągnąć całe swoje otoczenie w trudną sytuację, którą same stworzyły.

Pamiętaj, że tak jak Ty nie kładziesz swoich kłopotów na barki innych ludzi, tak samo i oni nie mają prawa wciągać Cię w swoje problemy. Warto służyć pomocą najbliższym sobie osobom, ale nie można brać na siebie odpowiedzialności za życie innych.

Najgroźniejsza w takich sytuacjach jest możliwość, że w końcu poddasz się presji i dasz wciągnąć się w świat cudzych obsesji, moralnych i osobistych dylematów. Grozi to przejęciem odpowiedzialności za błędy innych osób i wpadnięciem w spiralę poczucia winy. Nie pozwól na to.

Są wśród nas osoby, które mają tendencję do wywoływania burz nawet w najspokojniejszych momentach życia. Wynika to najczęściej z ich niedojrzałości i braku samodzielności. Poprzez sztuczne kreowanie konfliktów czy problemów próbują zwrócić na siebie uwagę i zaangażować innych ludzi w swoje życie.

Burza w pogodny dzień

Są takie dni, kiedy mimo tego, że obiektywnie nic na to nie wskazuje, czujemy, że cały świat jest przeciwko nam. Czujemy się bezradni, nic nam nie wychodzi, sądzimy, że naszym przeznaczeniem jest porażka i wieczny smutek. Jeśli zdarza Ci się to sporadycznie, nie ma powodów do obaw – każdy z nas ma przecież lepsze i gorsze dni. Problemy to naturalna część życia człowieka.

Jeśli jesteś jedną z osób, które z niczego potrafią wywołać burzę nawet w najbardziej pogodny dzień, musisz wiedzieć, że tego rodzaju kryzysy egzystencjalne można z porażki przekuć w zwycięstwo nad samym sobą.

Naucz się radzić z nimi samodzielnie, by Twoje problemy nie wpływały na życie Twoich najbliższych.

  • Każdy z nas ma gorsze dni, ale chwile słabości nie mogą trwać wiecznie. Do wyjścia z kryzysu najważniejsza jest wysoka samoocena i wyraźny cel, plan na przyszłość.
  • Nigdy nie żałuj swoich decyzji, ale stawiaj im czoła. Masz prawo do wątpliwości, ale o odwadze świadczy umiejętność przyznania się do błędu. Przemyśl to.
  • Nie warto marnować życia na bycie ofiarą – losu, niesprawiedliwości czy jakkolwiek inaczej to nazwiesz. Bierz sprawy w swoje ręce i nie pozwól, żeby drobne problemy odebrały Ci radość z życia.
Problemy kbbiet

Rekonstrukcja poznawcza

Rekonstrukcja poznawcza to niezwykle przydatna w chwilach kryzysu egzystencjalnego technika psychologiczna. Bardzo często zdarza się, że smutek czy niepokój dopadają nas pozornie bez powodu, wywołują dyskomfort i automatyczną lawinę myśli, których nie jesteś nawet do końca świadoma, a które pogarszają tylko Twoje samopoczucie. Wykorzystaj poniższą strategię:

  • Nawet najbardziej podświadoma emocja czy myśl jest konkretnie umiejscowiona w Twoim mózgu. Jeśli nie wiesz, skąd wziął się Twój niepokój czy ból, weź do ręki coś do pisania i zanotuj swoje myśli. Staraj się opisać to co dzieje się aktualnie w Twoim umyśle.
  • Używaj pojedynczych słów lub krótkich prostych zdań. Opisuj nie tylko to, co myślisz, ale i to, co czujesz, a nawet to, co widzisz.
  • W pewnym momencie zdasz sobie sprawę, co jest źródłem Twojego złego samopoczucia i będziesz gotowa zmierzyć się z tą przyczyną. Staw czoła swoim problemom.
  • Kiedy uda Ci się zidentyfikować emocje i negatywne myśli, nadchodzi czas, by wymyślić rozwiązanie. Zadbaj o pozytywne nastawienie i świeżość umysłu.
  • Rekonstrukcja poznawcza może wyglądać jak wewnętrzny dialog, który prowadzisz sama ze sobą, by rozwiązać swoje problemy: – ,,Jestem wściekła. Ludzie mnie denerwują.” – ,,Dlaczego ludzie Cię denerwują? Dlaczego jesteś zła?” – ,,Czy ktoś mnie rozczarował?” – ,,Co mogę zrobić, żeby poczuć się lepiej?” – ,,Porozmawiaj z tą osobą, powiedz jej, co czujesz”.

Nie daj się wciągnąć w problemy innych ludzi

Skoro omówiliśmy już mechanizm naszych własnych kryzysów emocjonalnych i sposób, jak sobie z nimi radzić, czas skupić się teraz na tym, jak problemy innych ludzi wpływają na nas. Pamiętaj, że przyjaciel, który wyciąga pomocną dłoń to skarb, ale nie może on od razu brać całej odpowiedzialności na swoje barki.

Są wśród nas ludzie, którym sztuczne kreowanie konfliktów sprawia pewnego rodzaju przyjemność lub wykorzystują to do własnych celów. Stwarzają problemy bez wyraźnego powodu, tylko po to, by móc później zrzucić ich ciężar na kogoś innego. Nie pozwól na to.

  • Każdy z nas ma czasami gorszy czas, ale tak jak już wspominaliśmy, nie może on trwać wiecznie. Są jednak osoby, które zdają się żyć w chronicznym kryzysie egzystencjalnym.
  • Są to najczęściej ludzie bardzo wycofani i niepewni siebie, którzy chcą, aby ktoś ich zauważył i potwierdził tym samym ich wartość. Nie potrafią sami radzić sobie z własnym życiem, ich własne problemy ich przerastają.
  • Jeśli w Twoim najbliższym otoczeniu jest taka osoba – uważaj. Nie pozwól uwięzić się w atmosferze negatywnych emocji i nie czuj się zobowiązana do rozwiązywania problemów, które nie są Twoje.
Dziewczyna w sukience

Jak nie dać się wciągnąć w problemy innych ludzi? Przede wszystkim jasno ustal granice, ale też dbaj o zdrowy rozsądek i równowagę. Nie ma nic złego w pomaganiu swoim bliskim, ale czasami warto dać im do zrozumienia, że ich problemy to tylko wytwór ich wyobraźni, z którym muszą poradzić sobie sami.

Wspieraj bliskie Ci osoby, oferuj pomoc i wsparcie, ale podkreślaj, że ich życie należy tylko do nich. Zachowaj dystans, nie daj wciągnąć się w poczucie winy. Masz własne problemy i zobowiązania i to one powinny być dla Ciebie priorytetem. Nie zaniedbuj siebie dbając o innych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.