Prostownica — jak jej używać i nie niszczyć włosów?

Chociaż za każdym razem prostownice są coraz bezpieczniejsze, nie powinniśmy używać ich zbyt często, a jedynie od czasu do czasu.
Prostownica — jak jej używać i nie niszczyć włosów?

Ostatnia aktualizacja: 10 października, 2016

Prostownica to jeden z tych sprzętów do stylizacji włosów, który gości w domach chyba każdej z nas. Jej częste używanie niestety prędzej czy później odbija się na ich zdrowiu. Niemniej jednak ciężko się bez niej obyć dlatego warto dowiedzieć się jak poprawnie jej używać.

Musimy zdać sobie sprawę, że stosowanie wszystkich narzędzi, które wykorzystują ciepło, uszkadzają nasze włosy. Prostownica, lokówka, suszarka do włosów, choć są niezbędne do uzyskania wymarzonej fryzury, mogą pozostawić je w opłakanym stanie.

Dziś poznasz kilka wskazówek, które pomogą Ci lepiej o nie zadbać. Używanie tych sprzętów wcale nie musi odbić się na ich zdrowi, jeżeli nauczysz się odpowiednio je stosować.

Kilka sekretów, które kryje prostownica

1. Prostownica powinna być wysokiej jakości

Dziś na rynku dostępnych jest tak wiele prostownic, że wybranie tej odpowiedniej wcale nie jest takie proste. Najczęściej kończymy, kupując tą, która najlepiej odpowiada naszym ekonomicznym możliwościom. Zanim jednak zdecydujesz się zainwestować zbyt dużo lub zbyt mało, zwróć uwagę na tych kilka szczegółów:

Prostownica do włosów
  • jeżeli jesteś właścicielką krótkich włosów, zdecyduj się na mniejszą prostownicę. W ten sposób jej obsługa będzie dużo łatwiejsza
  • prostownica, na którą się zdecydujesz powinna posiadać powłokę ceramiczną, turmalinową lub tytanową. Jest to fundamentalnym warunek, który musi ona spełniać, jeżeli chcesz, by Twoje włosy były bezpieczne. Mając to na uwadze, możesz zdecydować się na te o wyższej jakości lub na te o nieco niższej
  • najlepsze, a jednocześnie w rozsądnej cenie są te z powłoką ceramiczną. Włosy dobrze się przez nią prześlizgują, ciepło jest maksymalnie wykorzystywane jednak nie zostają one spalone
  • temperatura powinna mieścić się pomiędzy 75°C a 240°C, a średnia temperatura prostowania to 190°C
  • jeżeli często zdarza Ci się robić loki lub fale, można zdecydować się na modele, które ułatwiają ich wykonanie

2. Prostowanie zawsze na sucho!

Nigdy nie prostuj włosów, gdy jeszcze są mokre, ponieważ w ten sposób jedyne co osiągniesz to ich spalenie. To, co często wszystkie robimy to najpierw suszenie włosów suszarką, a następnie prostowanie.

Należy jednak pamiętać, że zarówno suszarka, jak i prostownica to narzędzia wykorzystujące wysokie temperatury. Ich regularne stosowanie może doprowadzić do uszkodzenia włosów.

Wskazane jest by czupryna wyschła sama, a dopiero później przejść do jej prostowania. Pamiętaj, że zadbanie o to, by włosy były suche przed prostowanie, jest bardzo ważne!

Wlosy

3. Kosmetyki i odpowiednie dbanie o włosy przed prostowaniem

Jednym z najlepszych sposobów na odpowiednie dbanie o włosy, jeżeli często korzystasz z prostownicy jest stosowanie kosmetyków ochronnych.

  • istnieje wiele produktów chroniących włosy przed niszczącym działaniem ciepła. Warto wybrać ten, który będzie najodpowiedniejszy dla Twoich. Ułatwi czesanie, wygładzi je i zapewni odpowiednią ochronę przed słońcem
  • kosmetyki ochronne aplikuje się na mokre włosy. Podczas nakładania stosuje się grzebień o szerokim rozstawieniu zębów i pozostawia aż do ich wyschnięcia
  • ochronne kosmetyki można stosować codziennie, a oprócz tego zaleca się raz w tygodniu zastosować maskę regenerującą do włosów
  • pamiętaj również o nawilżaczach do włosów. Jeżeli często używasz prostownicy produkty nawilżające pomogą Ci odpowiednio o nie zadbać

4. Rozczesz i rozdziel włosy

Prostowanie

Często to, co wiele pań robi, zaraz po przebudzeniu przygotowując się do wyjścia to zastosowanie prostownicy. Jest to szybko sposób na uzyskanie wymarzonej fryzury w kilka chwil. Nie jest to do końca słuszne! Jeżeli chcesz zachować włosy w odpowiedniej kondycji, musisz poświęcić im trochę czasu.

  • rozczesz dokładnie włosy, ponieważ prostowanie splątanych włosów może doprowadzić do spalenia końcówek
  • podczas prostowania rozdziel włosy na niezbyt grube pasma. Ułatwi to prostowanie i pielęgnację włosów

Pamiętaj, by nie przetrzymywać zbyt długo prostownicy w jednym miejscu.

Jeżeli nie jesteś usatysfakcjonowana rezultatem, przeprowadź prostownicę jeszcze raz przez pasmo włosów, gdy będą już nieco chłodniejsze. Nie działaj zbyt długo wysoką temperaturą na pasemko, w przeciwnym razie spalisz włosy.

5. Nie prostuj włosów każdego dnia

Najprawdopodobniej już przyzwyczaiłaś się do widoku swoich włosów bez niekontrolowanych fal i loków. Gładkie i lśniące nieelektryzujące się i nienapuszone to nie jest ich naturalny wygląd. Jeżeli codziennie traktujesz je prostownicą, choć w rzeczywistości są one kręcone, w końcu zapłacisz za to wysoką cenę.

  • przez jeden lub dwa dni pozwól odpocząć swoim włosom. W ten sposób pozwolisz im się odrobinę zregenerować i wzmocnić
  • to ważne, by nie zapominać o zabiegach na włosy. Powinny być one regularnie nawilżane i chronione. Do tego możesz użyć specjalnych kremów przed prostowaniem
  • nie jest wskazane, by dziewczęta rozpoczynały prostowanie włosów już w młodym wieku

Jeżeli prostownica jest odpowiedniej jakości, stosowanie kosmetyków ochronnych jest regularne i używanie jej jest odpowiednie (równie ważne jest czyszczenie płytek prostownicy) wtedy włosy będą zdrowe i w świetnej formie, a Ty zawsze zadowolona z ich wyglądu!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dirección general de promoción, prevención y atención primaria Mendoza, M. de S. (2014). Guía básica higiene y cuidado del cuerpo. Salud Gobierno de Mendoza.
  • Milán, M. (2017). El cuerpo como territorio. Bitacora Urbano Territorial. https://doi.org/10.15446/bitacora.v27n3.66907

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.