Przepis na szczupłą talię

Przepis na szczupłą talię
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Waga pokazuje coraz mniej, a ty nadal zastanawiasz się, jak osiągnąć wymarzoną szczupłą talię? Pomimo wysiłków podjętych w celu zrzucenia zbędnych kilogramów zauważasz, że na twojej talii nadal gromadzą się fałdy tłuszczu? Przyczyn może być wiele, niekoniecznie muszą być one związane z nieprawidłową dietą. Brak białka, zaburzenia jelitowe, napięcia mięśniowe, to wszystko utrudnia eliminację tkanki tłuszczowej.

W niniejszym artykule znajdziesz przepis na szczupłą talię. Bez wielkich poświęceń, bez bolesnych wyrzeczeń. Pomożemy znaleźć przyczynę i pokażemy jak w prosty i naturalny sposób się z nią uporać.

Chcesz mieć szczupłą talię – sprawdź kilka ważnych kwestii!

Gdy cierpisz na zapalenie jelit

Wielu ludzi cierpi na zaparcia lub inne dolegliwości jelit. Niewielu zdaje sobie sprawę, że to w bezpośredni sposób wpływa na obwód talii (Staje się to widoczne, zwłaszcza w przypadku osób szczupłych). Powodem takiego stanu rzeczy, może być zapalenie organów wewnętrznych. Zaparcia towarzyszą dziś wielu kobietą i mężczyzną w różnym wieku, którzy zapominają o tym, że dzienne wypróżnienia powinny następować, ilekroć zje się jakiś posiłek.

Dlatego pierwszą rzeczą o jaką powinieneś zadbać, aby mieć szczupłą talię – jest regulacja jelit. Jeśli cierpisz na zaparcia, zastosuj się do poniższych rad:

  • spożywaj produkty bogate w błonnik (owoce, warzywa, rośliny strączkowe, produkty wieloziarniste itp.)
  • wypij na czczo szklankę wody z sokiem wyciśniętym z połowy cytryny
  • pij wodę między posiłkami
  • włącz siemię lniane do swej codziennej diety
  • stosuj suplementy zawierające w składzie magnez
2#:szczupłą-talię.jpg

Z drugiej strony:

  • pij zieloną herbatę
  • jedz galaretki zrobione z substancji żelującej agar-agar
  • dowiedz się, czy przypadkiem nie masz problemów z trawieniem laktozy, jesteś uczulony na gluten lub inną tego typu substancję
  • Zadbaj o terapię w przypadku ewentualnych zaburzeń emocjonalnych

Węglowodany czy białka?

Na pierwsze śniadanie tosty, na drugie makaron, w międzyczasie jakaś kanapka, ciastko na osłodę, pizza na obiad…dziś nadużywamy węglowodanów. Mają one pewną zaletę. Dostarczają organizmowi energii na cały dzień, jednak węglowodany spożywane w nadmiarze, dostarczają energii, którą nie sposób zużyć. W takich przypadkach zostaje ona “odłożona” na później, jako rezerwa lub innymi słowy – tłuszcz. Weź także pod uwagę, że wysokie stężenie cukrów prostych, w odróżnieniu do złożonych, może powodować wystąpienie zaparć i wzdęć. Dlatego, polecamy włączyć do swojej codziennej diety solidną porcję białka (oczywiście w rozsądnych ilościach). Każdy jeden posiłek, powinien zawierać w sobie białko.  W ten sposób nie tylko spalisz zbędne kalorie, ale także zauważysz, że twoja talia się wysmukla. Oto żywność, w której znajdziesz dużą zawartość białka:

  • mięso
  • ryby
  • jajka (szczególnie w białku)
  • mleko i produkty mleczne
  • rośliny strączkowe
  • suszone owoce
  • grzyby
3#:szczupłą-talię.jpg

Lepiej jeść mniej niż więcej

Żołądek dostosowuje swoją powierzchnię do ilości, którą zjadasz. Często zjadasz znacznie więcej niż, potrzeba. Powinieneś przyzwyczaić się do uczucia lekkiego głodu podczas posiłku. Zaprzestań jeść, gdy odczuwasz sytość. Uczucie to zniknie całkowicie po kilku chwilach, dowiedziono bowiem, że głód trwa ok. 15-20 minut. Inną, niesamowicie ważną rzeczą jest to, by przełykać pokarm w odpowiedni sposób. Przeżuwając powoli, jeść małymi kęsami. To sprawi, że zjesz mniej, wcześniej poczujesz się nasycony, a posiłek zostanie lepiej strawiony.

Inny sposób na walkę z uczuciem głodu, to picie naparów lub herbatek wspomagających trawienie. W ten sposób, uchronisz swoją talię przed nieuchronnym tyciem, a organizm przyzwyczai się do porcji pokarmu, jakie mu serwujesz, bez wywoływania u ciebie uczucia głodu.

Unikaj napojów gazowanych

Napoje gazowane są niezwykle szkodliwe dla twojego organizmu. Nie tylko sprawiają, że czujesz się wzdęty, ale jak wykazały badania, długotrwałe spożywanie tego typu napojów może prowadzić do różnego rodzaju chorób związanych z układem krążenia. Dlatego też, radzimy, aby ograniczyć lub w ogóle wyeliminować napoje gazowane ze swej codziennej diety.

Na półkach znajdziemy także ogromny asortyment napojów słodzonych. Tych również należy się wystrzegać. To produkty niebywale szkodliwe dla zdrowia i główni sprawcy powiększania się twojej tkanki tłuszczowej.

4#:piwo.jpg

Problemy z kręgosłupem

Nie ma znaczenia, czy dana osoba stosuje odpowiednią dietę, czy też nie, objętość talii może być związana z wadą postawy. Przykładowo, ludzie cierpiący na skoliozę (boczne skrzywienie kręgosłupa) lub lordozę (tzw. wklęsłe plecy) mogą potrzebować więcej masy mięśniowej lub tłuszczu w okolicach brzucha lub po bokach ciała, ponieważ ich ciało musi być tak skonstruowane, aby mogło zapewnić dla siebie naturalną równowagę. W przeciwnym razie, takiej osobie zabrakłoby koordynacji. Jednak i w takiej sytuacji, możemy zdobyć wymarzoną szczupłą talię, jak? Specjalnie dopasowane ćwiczenia rozciągające, kształtujące postawę, jaga, tai-chi, to jest rozwiązanie! Ciężkie sporty tj. bieganie czy treningi cardio, które sprawiają, że twoje ciało odbija się jak piłeczka, są wysoce niewskazane.

Zdjęcia zostały udostępnione dzięki uprzejmości: DorteF, Joannova i Acedip.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Murillo, A., Rold, E., & Estrella, P. (2015). Medidas Dietéticas Para El Estreñimiento. Sociedad Española de Endocrinologia y Nutricion.

  • Park, S. K., Lee, T., Yang, H. J., Park, J. H., Sohn, C. I., Ryu, S., & Park, D. I. (2017). Weight loss and waist reduction is associated with improvement in gastroesophageal disease reflux symptoms: A longitudinal study of 15 295 subjects undergoing health checkups. Neurogastroenterology and Motility. https://doi.org/10.1111/nmo.13009

  • Solah, V. A., Kerr, D. A., Hunt, W. J., Johnson, S. K., Boushey, C. J., Delp, E. J., … Wood, S. (2017). Effect of fibre supplementation on body weight and composition, frequency of eating and dietary choice in overweight individuals. Nutrients. https://doi.org/10.3390/nu9020149


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.